Walt Disney oživil Los Angeles za pomoci hudby

Cestování / 24.9.2014

Los Angeles se již 11 let může chlubit jednou z největších a nejmodernějších koncertních hal světa. Walt Disney Concert Hall naprosto změnila centrum města.

Jméno Walt Disney známe nejspíš všichni ve spojení s kreslenými animovanými filmy plnými šťastných konců, zvířátek a princezen. Myšák Mickey a kačer Donald si stále získávají popularitu také v Disneylandech, kterých je na světě hned několik (Tokio, Paříž, Florida atd.). Věděli jste ale, že jméno Walta Disneyho nese také jeden z největších koncertních sálů na světě? Pojďme se společně na tento americký skvost podívat.

Tip Generace 21: Bavte se pod dohledem Walta Disneyho

Walt Disney zemřel v roce 1966 a od té doby měla jeho žena Lillian myšlenku, že by bylo vhodné, aby si na něj lidé vzpomněli nejen v souvislosti s Mickey Mousem, ale aby ho připomínala i nějaká budova.

A tak se v roce 1987 Lillian rozhodla darovat městu Los Angeles 50 milionů dolarů jako příspěvek na stavbu koncertní haly, která bude Waltu Disneymu vlastně poctou. Projekt byl zahájen v roce 1992.

Disneylandů je na světě hned několik. Zdroj: Wikimedia Commons, fortherock

Disneylandů je na světě hned několik, tento je v japonském Tokiu. Zdroj: Wikimedia Commons, fortherock

Vzestup ateliéru Franka Gehryho

Výběrové řízení na architektonický návrh této majestátní budovy vyhrál ateliér Frank O. Gehry & Associates, který se v té době nijak významných jménem chlubit nemohl. S pouhou třicítkou zaměstnanců a téměř nulovými zkušenostmi s počítačovými modely architektury však přesto přesvědčil komisi a jeho návrh koncertní haly zaujal.

Stavba této budovy futuristického vzhledu vynesla Gehryho ateliéru značnou popularitu. Počet zaměstnanců se z původních třiceti zvýšil na sto třicet (nyní přesahuje dvoustovku) a ateliér vyhrál i zakázku na podobně moderně vypadající muzeum ve španělském Bilbau.

Současně s Walt Disney Concert Hall se Frank Gehry zabýval i touto stavbou v Bilbau. Zdroj: Wikimedia Commons, dalbera

Současně s Walt Disney Concert Hall se Frank Gehry zabýval i touto stavbou v Bilbau. Zdroj: Wikimedia Commons, dalbera

Inspiraci našel v přírodě

Přestože budova vypadá velmi moderně a svojí stříbrnou barvou připomíná spíš nějakou stavbu z daleké budoucnosti, inspirace pochází z přírody. Jednotlivé listy, ze kterých je exteriér budovy složen, mají totiž představovat rozevírající se květ. Poznáme to jak z výšky, tak i z vnitřního pohledu na hlavní sál.

Hlavní sál, jež se pyšní naprosto skvělou akustikou, má kapacitu 2265 míst. Do sálu dopadá stropem denní světlo a diváci jsou obklopeni červeným borovicovým dřevem, které místu dodává atmosféru pobytu v přítmí lesa.

Domov filharmonie a „french fries“

Stavba haly byla dokončena v roce 2003, tudíž minulý rok sál slavil 10. výročí. Za tu dobu si zde svůj domov našla Filharmonie Los Angeles, které tento prostor dodal úplně nový rozměr. Velmi zajímavým prvkem koncertního sálu jsou také varhany složené z 6134 píšťal a často přezdívané „hranolky“. Dodávají tak celému dřevěnému interiéru ještě zajímavější a promyšlenější vzhled.

Varhany a dřevo jsou významnými prvky interiéru. Zdroj: Wikimedia Commons, Kimse

Varhany a dřevo jsou významnými prvky interiéru. Zdroj: Wikimedia Commons, Kimse

Living-room for the city

Hlavní myšlenkou Franka Gehryho bylo vytvořit místo, kde se lidé budou setkávat a cítit se zde pohodlně, kam se budou rádi vracet a budou to místo považovat za své vlastní. Chtěl postavit takzvaný „obývací pokoj města“, kde by hudba byla přístupná vysokému počtu lidí. Řekl, že se snaží vytvořit budovu, která vás sama pozve dovnitř.

Dalo by se říct, že se mu jeho sen splnil, protože Walt Disney Concert Hall naprosto změnila tvář města Los Angeles, hlavně pak takzvaného „downtown“. Vzhledem ke svému dobrému umístění na rohu First Street a Grand Avenue se stala symbolem této pulzující metropole.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář