FAKJŮ PANE UČITELI: Svérázná německá verze Bad Teacher

Film Kultura / 27.8.2014

V posledních letech Německo produkuje doslova jednu nevkusnou komedii za druhou. Pozvedne Fakjů pane učiteli laťku alespoň o trochu výš?

FACK JU GOETHE

komedie

Německo, 2013, 118 min

Režie: Bora Dagtekin

Hrají: Elyas M’Barek, Karoline Herfurth, Katja Riemann, Jana Pallaske, Alwara Höfels, Jella Haase a další

Zámořské kinematografii a jejím komediím se povětšinou nedostává konkurence, a už vůbec ne ze strany Německa. To přišlo za poslední léta s filmy překypujícímy vyloženě trapným antihumorem, jako třeba Vlhká místa (2013) či paradoxně proslulá teenage komedie Holky to chtěj taky 1, 2 ( 2001) – což měl být pravděpodobně pokus, dorovnat americké Prci, prci, prcičky. Dále pak Kluci to taky chtěj… a pořád! (2002) s tím, že Kalhoty v pozoru (2000) bych snad ani raději neměla zmiňovat.

Závan svěžího vzduchu na poli německé komedie

Fakjů pane učiteli ve mně nevzbuzovalo příliš nadějí především už i díky svému samotnému názvu. Kupodivu však musím říct, že vzhledem k výše zmiňovaným „dílům“ se v tomto případě pro mě jednalo ve výsledku o docela příjemné překvapení. Samozřejmě se připravte, že nemůžete očekávat nic světoborného, co vám změní pohled na svět nebo vás okouzlí využitím filmových prostředků či nějakým hlubším přesahem a do detailu promyšleným humorem. Pokud však s tímto vědomím do kina půjdete a budete chtít jednoduše absolutně „vypnout“ – a zdoláte prvních 20 minut, než si zvyknete na podivně bizarní překýčovaný vizuál a styl – budete se pak ve výsledku docela bavit.

Fakjů pane učiteli

Elyas M’Barek to v roli učitele Zekiho rozhodně nebude mít jednoduché. Zdroj: CinemArt

Trestanec bude šířit osvětu na škole

Tentokrát se tedy nejedná o adolescentní komedii o prvních sexuální zážitcích, nýbrž tak trochu o německou variaci Zkažené účy v hlavní roli s Elyasem M’Barkem (Ranhojič, 2014), představujícím učitele Zekiho Mullera. Jelikož byl Zeki nedávno propuštěn z vězení, chce se vrátit na místo, kam si schoval peníze ze své osudné loupeže. Nemilé překvapení však nastává ve chvíli, kdy zjišťuje, že nad skrýší s lupem mezitím někdo postavil školní tělocvičnuAby tedy získal svoji uloupenou hotovost zpět, není jiná možnost, než se vydávat za suplujícího učitele na Goetheho gymnáziu.

Po nocích tedy tajně vykopává tunel, vedoucí k uloupené kořist a během dne používá drastické metody, aby tak zkrotil přidělenou třídu 10. B. plnou neukázněných pubertálních odpadlíků. Jeho upjatá, korektní kolegyně, učitelka Lisi Schnabelstedtová (Karoline Herfurthová), sice jeho neortodoxní pedagogické metody odsuzuje, ale na druhou stranu si nemůže pomoct a do svého nového kolegy” se jednoduše zamiluje, čímž mu pomůže vykopat něco zdaleka cennějšího než je finanční hotovost – a to zbytky jeho vlastní morální integrity.

Fakjů pane učiteli

Karoline Herfurth tentokrát v roli upjaté učitelky. Zdroj: CinemArt

Prostitutky, drogy, láska a školní recitál

Ve filmu je zkrátka vše, na co si vzpomenete, spousta nesourodých barev, přehnaných kostýmů, nešetří se s užíváním všemožných klišé a vulgarit. Na rozdíl od předchozích komedií to tady ale  jednoduše nějakým divným způsobem vlastně funguje. Film rozhodně nenudí, má rychlé tempo a neustále se tu něco děje. Zajímavostí je, že tohle téma učitele (mentora), který dostane na starost odpadlíky, jež má uvézt zpět na správnou trať, je v podstatě velmi oblíbeným a často užívaným motivem, a to napříč žánry.

Netradiční exkurze, kterou Zeki naplánoval pro své žactvo.

Netradiční exkurze, kterou Zeki naplánoval pro své žactvo – na fotce herečka Jella Haase. Zdroj: CinemArt

Oblíbený námět napříč žánry

Kvalitnější filmy s podobnou náplní jsou kupříkladu všemi oblíbená Sestra v akci (1993) s Whoopi Goldberg nebo skvělé drama Mezi řádky (2007) v hlavní roli s Hillary Swank. Zároveň se tento námět dá zpracovat i jako nihilistické, psychologické drama, což představuje třeba Oddělen (2011) s excelujícím Adrienem Brodym či sociální problematikou se zaobírající snímek na motivy knižní předlohy Precious (2009), dále pak zápletkou patrně nejpodobnější Zkažená úča (2011) s Cameron Diaz. To, jak to vypadá, když se to vyloženě nepovede, demonstruje seriál s originálním názvem Bad Teacher (2014), jenž byl vypuštěn na televizní obrazovky v tomto roce.

Zároveň se v případě Fakjů pane učiteli také jedná o první film, který po šesti letech v německých kinech dosáhl návštěvnosti větší než 5 milionů diváků. Nuže na závěr už snad jen stačí říct, že pokud vyloženě tápete v aktuálním programu kin a máte chuť užít si nějákou absolutně lehkou „vymývárnu“, která vás nevyčerpá a nebude ubírat na vaší mozkové kapacitě, která bude potřeba především v rámci blížícího se termínu zářijových opravných zkoušek, Fakjů pane učiteli německého režiséra Bora Dagtekina bude rozhodně adekvátní, jistě se budete bavit minimálně víc, než kupříkladu u nedávno uvedené Sex Tape.

Zdroj fotografií: CinemArt 

Anna Nižňanská

Anna Nižňanská

Studentka Architektury a zároveň Filmových a divadelních věd (ano,žiju v autobuse a ve vlaku). Rodilý Dejvičák, neurotik, milující cestování a objevování nových kaváren a míst. Autistický morous, kterýho od mala uklidňuje film, umění a předevšim dorty, pač jak víme, jsou dobrý na nervy! Pakliže mám naplněnej panděr, myslim, že jsem i poměrně snesitelnej "companěro"! Amen.

Zanechte komentářVaše názory

  • Realy

    Není někde film Fakjů pane učiteli online ke shlédnutí?