NFF 2014: Černočerná kinematografie z domova i ze světa

Film Kultura / 19.8.2014

Letošní druhý ročník Noir Film Festivalu se koná na úžasném hradě jménem Křivoklát a přinese spoustu starších i nových filmů noir.

Nevíte, jak stylově zakončit prázdniny, a řadíte se mezi filmové nadšence? Pak máme pro vás tip. Navštivte Noir Film Festival, jehož letošní ročník se koná na magickém hradě Křivoklátě ve dnech 21. – 24. srpna 2014. Po dobu těchto čtyř dnů je pro návštěvníky nachystáno 26 filmových snímků zařazených do devíti programových sekcí. Většinou se bude promítat v několika hradních sálech, ale návštěvníci festivalu určitě nepohrdnou venkovním promítání na hradním nádvoří.

Film noir

Film noir je styl, který doprovází velmi specifická atmosféra, ale někteří tento pojem řadí do samostatného filmového žánru. Představuje nemalou skupinu děl, která fascinuje nejen diváky, ale i filmaře a filmové historiky z celého světa.

Letošní ročník toho slibuje opravdu hodně. Například v sekci Billyho Wildera budou uvedeny ty nejlepší filmové snímky pyšnící se názvy Sunset Blvd, Ztracený víkend či Eso v rukávu. Naopak v sekci boxerský noir uvidí návštěvníci festivalu filmy jako jsou 99 River Street, Tím hůř, když padnou, Polibek vraha a v neposlední řadě i Tělem a duší.

Nedílnou součástí festivalu jsou i českéčeskoslovenské filmy, na které nezapomněli dramaturgové Milan Hain a Jana Bebárová. Pokud máte rádi detektivky, určitě neváhejte a nevynechejte promítání detektivky Ve stínu, kterou zrežíroval David Ondříček. Tento filmový počin uvede herečka Soňa Norisová (Rebelové, Ve stínu, Přešlapy), patronka festivalu. Mezi další filmy z české tvorby, které jsou zařazeny do festivalové produkce, patří Krakatit, což je adaptace Čapkova románu a pod svá režisérská křídla si jej vzal Otakar Vávra, a v sekci animovaný noir bude uveden film Alois Nebel.

Jedním z promítaných filmů na NFF je i Alois Nebel. Zdroj: Aerofilms.cz

Jedním z promítaných filmů na NFF je i Alois Nebel. Zdroj: Aerofilms.cz

Za zmínku určitě stojí speciální projekce HBO, která je jen tak mimochodem i partnerem tohoto festivalu, ale pro tuto projekci je třeba se předem zaregistrovat. V plánu této projekce jsou totiž úplně všechny díly velmi úspěšné minisérie s názvem Temný případ. Pokud ale tohle není váš šálek čaje, nezoufejte, je tu ještě Hořící keř od Agnieszky Holland. Tímto ale samotný program nekončí, návštěvníky a diváky čeká ještě spoustu filmů v sekcích britský noir, docu-noir, amaterský noirspeciální projekce.

Celý program NFF je obohacený i o výstavu zaměřující se na plakáty, propagační karty, novinové výstřižky a v neposlední řadě i korespondenci Huga Haase. Ta přibližuje jeho osudživot v emigraci.

Pokud si chcete z festivalu přivést nějaký ten „suvenýr“, je tu pro vás speciální festivalová edice vín od Chateau Valtice; Pinot Blanc a Pinot Noir, které symbolizují černobílé filmy na NFF z 40. a 50. let.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: noirfilmfestival.cz

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář