Probuďte své pravé JÁ

Osobní rozvoj Vztahy / 20.8.2014

Žijeme ve strašném stresu a tlaku společnosti. Neustále se snažíme plnit očekávání druhých, ale víme, co chce naše opravdové já? 

Celá společnost je trochu padlá na hlavu. Ze všech stran se na nás něco valí. Jsou to očekávání. Prototyp ideálního člověka je dokonalý vzhled, minimálně dva vysokoškolské tituly, dobře nastartovaná kariéra a jasně stanovené cíle do budoucna. A co charakter? Tvrdíme, že na vzhledu vůbec nezáleží, ale opak je pravdou. No schválně, vy opravdu neposuzujete lidi podle toho jak vypadají? Mnozí z nás se snaží udělat dojem na lidi, kteří nám mohou být ukradení. Děláme to, co nám připadá společensky přijatelné, nikoliv to, co bychom si přáli. Co dělat, abychom  z toho začarovaného kruhu zmizeli jednou pro vždy?

Zapomeňme na předsudky

Udělejte něco bláznivého. Zdroj:foter.com

Udělejte něco bláznivého. Zdroj: foter.com

Oprostěte se od myšlenky na to, co si asi budou říkat ostatní. Oni nežijí váš život! Zkuste se zbavit stresu z toho, co se stane, když nesplníte očekávání rodičů a přátel. Navíc věřte nebo ne, ale i oni mají plnou hlavu toho, co si o nich myslíte vy. Nikdo není dokonalý a neměli bychom na sebe nechat klást příliš přehnané nároky. Poznejme své meze a řekněme dost, když už je něco za hranicí našich možností. Nejsme povinni neustále plnit očekávání druhých! 

Začněte dělat to, co vás opravdu naplňuje

Nejste spokojeni se školou, kterou studujete? Nebo vás nenaplňuje vaše práce? Stýkáte se s lidmi, s kterými si nemáte poslední dobou co říct? Kdo jiný má šanci to změnit? Začněte konečně dělat to, co vás opravdu baví. A nemějte výčitky. Když změníte práci, nebo třeba studijní obor, zjistíte, že vám najednou spadl balvan ze srdce. Začnou vás těšit každodenní rutinní záležitosti a budete moci radostně očekávat každé další ráno. No nezní to skvěle?

Naslouchejte své duši

Dělejte to, co vás baví, a obklopujte se lidmi, kteří vás mají rádi stejně tak, jako vy je. Noste oblečení, které se vám líbí, a neřešte, jestli je zrovna nejvíc trendy. Poslouchejte hudbu, která vás baví, čtěte klidně dívčí romány, které jste milovala v pubertě, hrajte počítačové hry, při kterých jste dřív uměli vypnout. Začněte chodit cvičit, nebo na kurz čínštiny! Zkrátka cokoliv, co vás bude opravdu bavit. Bez ohledu na to, jestli je to společensky přijatelné.

Naslouchejte sami sobě. Zdroj: foter.com

Naslouchejte sami sobě. Zdroj: foter.com

Nabourejte stereotyp

Zkuste něco nového, třeba opravdu šíleného. Neumíte vařit? Vyzkoušejte kurz vaření. Bojíte se? Zkuste nějaký adrenalinový zážitek nebo sport. Máte odpor k syrovému masu? Zajděte si na sushi nebo si dejte tatarák. Rádi sledujete DIY nápady, ale nejste vůbec zruční? Zkuste si vyrobit nějaký doplněk do bytu, dárek někomu ze svých nejbližších. Jste stydliví? Nebojte se oslovit někoho nového na ulici, protože vám přijde sympatický. Třeba při zkoušení nových věcí poznáte své přednosti, o kterých jste dřív nevěděli, nebo najdete nový koníček či vášeň.

Plánujte

Abyste se měli stále na co těšit, mohou to být maličkosti, ale díky nim vám budou i ty nejšedivější dny mnohem rychleji utíkat. Pokud máte dojem, že pořád něco nestíháte, vytvořte si buzer lístek a postupně odškrtávejte splněné úkoly na daný den. Uvidíte, jakou budete mít vždy na konci dne/týdne radost z toho, kolik jste toho zvládli stihnout.

Odměňte se

Za každý úspěch se odměňte. Nemusí to být nutně nějaká drahá věc. Klidně dobrou čokoládou, propiskou nebo kafem ze stánku. Jde o to umět si udělat radost a dokázat si užívat život naplno. Ne vždy nás někdo pochválí nebo ocení naši snahu. Musíme to umět udělat i sami.

Na nic nečekejte! S nadsázkou by se dalo říct, že už včera bylo pozdě začít. Žijte přítomností. Tady a teď. Pořád odkládáme věci na jindy. Až bude lepší příležitost a vhodná chvíle. Nechceme přece strávit celý život v čekárně a pak litovat. No ne? Naučte se naslouchat víc sami sobě. Dělat věci, které mají opravdu smysl, umět se na chvíli zastavit a vypnout. Změnit rutinní kolotoč povinností. Jen tak vás může život bavit a můžete si jej užívat plnými doušky. A co vy? Znáte své pravé já nebo se před vámi ještě stále skrývá?

Zdroj perexové fotky: foter.com

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář