Úvodní ilustrační obrázek

Porovnali jsme mobilní systémy Android a Windows Phone

Technologie / 10.1.2013

Chcete si pořídit nový telefon a váháte nad tím, pro jaký systém se rozhodnout? Pokusíme se vám to trochu ulehčit.

Podrobných porovnání, recenzí a hodnocení obou mobilních systémů je plný web. Nechci se tedy opakovat a chrlit ze sebe technické parametry, raději vám popíšu vlastní zkušenost. Co je vychytané a co naopak ne, co si chválím a co mě rozčiluje.

Mobilní telefon používám (jako většina lidí) k telefonování, psaní zpráv, prohlížení mailů, občas i na nějaký ten mail odepíšu a v neposlední řadě i využívám sociálně sítě jako facebook či twitter. Sem tam využiji fotoaparát a ve chvílích nudy si i nějakou tu hru zahraji.

Před rokem jsem vybíral nový telefon a rozmýšlel jsem se mezi dvěma modely, konkrétně Samsung Galaxy W s Androidem 2.3 Gingerbread a Samsung Omnia W s Windows Phone 7.5 Mango. Oba telefony jsou po hardwarové stránce stejné, takže rozhodoval právě operační systém. Po celkem dlouhých úvahách a studování recenzí obou systémů jsem se rozhodl pro Omnii a Windows Phone.

Windows Phone

Samsung Omnia

Samsung Omnia. Zdroj: heureka.cz

Po roce užívání mohu s klidným srdcem říci, že rozhodnutí nelituji. Telefon se mi za celý rok ani jednou nesekl, pracuje opravdu hodně rychle a ovládání je vyřešené na jedničku. Velmi oceňuji provázanost systému se sociálními sítěmi Facebook a Twitter, které jsou integrované přímo v systému. Nemusím tedy využívat žádné další aplikace.

Jako hráč Xbox 360 oceňuji i propojení s Windows Live ID. Fotoaparát telefonu pořizuje celkem slušné snímky a možnost automatického ukládání na Skydrive také potěší. Nemusím pak fotky stahovat z telefonu do počítače, ale stačí si jen na počítači otevřít Skydrive a fotky jsou vám hned k dispozici.

Práci mi usnadní plná verze kancelářského balíčku Office, která si poradí nejen se čtením, ale i úpravou dokumentů.  Opět mám možnost ukládání na Skydrive.

Někomu by se mohlo stýskat po klasické ploše s tapetou, ale pro mě je to celkem nepodstatné. Navíc je tu možnost zvolit si „zamykací“ obrázek.

Android

Huawei Vision

Huawei Vision. Zdroj: mobiinfo.cz

Před týdnem jsem dostal jako služební telefon Huawei Vision s Androidem 2.3 a musím konstatovat, že mě android celkem zklamal. Oproti Windows Phone je systém pomalý, poměrně často se mi stává že nereaguje na stisknutí tlačítka a rozběhne se až po chvilce (už se mi stalo že jsem nemohl přijmout hovor právě proto, že telefon nereagoval na dotyk).

Výběr vlastního vyzvánění je stejně krkolomný jako u Windows. Ale Android má pár vychytávek, které u Windows chybí. Jako hlavní je pro mě hlasové vyhledávání a hlasové zadávání. Tohle oceňuji zvláště při řízení v autě.  Když potřebuji napsat zprávu, stačí stisknout příslušné tlačítko a začít diktovat. Ne vždy telefon přesně pochopí, co říkám, ale většinou probíhá zápis přesně. Sice si musíte zvyknout na trochu směšný pocit mluvit v autě sám pro sebe, ale můžu se tak věnovat řízení.

Další dobrý pomocník je navigace a to buď přímo mapy od Googlu, které se stahují online, anebo offline navigace, které se dají na Google Play stáhnout zdarma a jsou poměrně kvalitní. Ty u Windows Marketplace chybí, respektive jsou placené, a pokud nechcete utrácet, musíte se spokojit s online mapovými podklady.

Shrnutí

Při koupi nového mobilu v první řadě koukám na funkčnost, aby když potřebuju, telefon pracoval a nezasekl se. Proto je pro mě i nadále jasnou volbou systém Windows. I když nové Androidy (a kvalitnější modely telefonů) na tom mohou být se spolehlivostí podstatně lépe.

Windows má oproti Androidu daleko lépe zpracovaného e-mailového klienta a práce s maily je daleko snazší, rychlejší a přehlednější. Prostředí Metro s dlaždicemi je pro dotykové ovládání ideální. Propojení s Windows Live ID, e-mailovým účtem, Facebookem, Twitterem ale i LinkedIn je vynikající.

Android má hlavní výhodu oproti Windows v široké komunitě uživatelů a dokonalému propojení s účtem Google. A pořád ještě vede v počtu aplikací, ale to důležité seženete i na Windows.

Zdroj úvodního obrázku: knowyourmobile.com

Tomáš Pazdera

Zanechte komentář