O koních a lidech: islandský snímek o životě i smrti

Film Kultura / 8.9.2014

Benedikt Erlingsson debutuje filmem, kde se nebojí zobrazit násilí, smrt, ale i humor v nepříznivých podmínkách ostrova ohně a ledu.

HROSS Í OSS

komedie / drama

Island / Německo, 2014, 81 min.

Režie: Benedikt Erlingsson

Hrají: Helgi Björnsson, Halldóra Geirharđsdóttir, Kristbjörg Kjeld a další

Film zachycuje soužití lidí s koňmi, kdy ve vzájemné symbióze bojují proti islandské syrovosti i proti lidské hlouposti. Příběh komunity lidí a jejich mnohdy kuriózních životních osudů natolik zaujal diváky MFF v Karlových Varech, že na začátku září přichází na plátna našich kin.

Něžná lidskost v kruté krajině

O koních a lidech vypráví příběhy lidí v islandském údolí, kde si drsná příroda nebere servítky ani s lidmi, ani s koňmi. Ústředním příběhem je láska Solveig a Kolbeinna. Ti po sobě neustále pokukují, ale nejsou schopni si lásku pořádně vyjádřit. To vše jim komplikuje i fakt, že Kolbeinn je místní Cassanova a pokukují po něm i tamní vdovy. Do toho plave Vernadur na koni na Ruskou loď pro levnou vodku a jeho kůň ho přitom věrně následuje kamkoli. Egill bojuje s Grimurem o výstavbu elektrického plotu okolo svého pozemku a tenhle souboj jednoduše nemůže dopadnout dobře. A sličný hispánec Juan touží po srdci nevázané krotitelky koní, ale hrozivý ostrov mu jeho cestu komplikuje.

Kolbeinn i jeho klisna Grána pelášejí na námluvy. Bohužel Kolbeinn o tom ještě neví.

Kolbeinn i jeho klisna Grána pelášejí na námluvy. Bohužel Kolbeinn o tom ještě neví.

Roztomilé příběhy se na konci propojí a my máme možnost nahlédnout do obyčejných životů lidí, kterým nevadí zima či vítr, neřeší make-up, ani luxusní oblečení. Lidí, kteří se jednoduše snaží přežít a užít si života v podmínkách, které jejich štěstí tak úplně nenahrávají, a kteří jsou na svých koních tak závislí, jako jsou koně na nich.

Pořádná pálenka je na Islandu nezbytný doplněk. Na kvalitě zas tak nezáeží.

Pořádná pálenka je na Islandu nezbytný doplněk. Na kvalitě zas tak nezáleží.

Kůň jako věrný sluha, ale i zrcadlo společnosti

Celý příběh jedné islandské vesničky je pak perfektně reflektován právě koňmi, jejichž pány postavy jsou. Když se Vernadur upíjí vodkou, jeho kůň s ním věrně čeká a jen nenápadně pozoruje, jak hloupě se jeho pán chová. Stejně tak Grimur, kterému se naschvál Egill tak trochu vymstí, je pak pro své dva věrné koně symbolem lidské hlouposti a trapné ješitnosti. Koně provázejí i ústřední pár příběhu, Solveig a Kolbeinna. A jen díky nim se jim dvěma konečně povede v jejich tajné romanci, o které všichni vědí, uspět.

Plavající kůň, to se jen tak nevidí.

Plavající kůň, to se jen tak nevidí.

Pokud ale na film jdete jako milovníci koní, radši si to dvakrát rozmyslete, ač film hlásá, že při natáčení nebyl žádný kůň zraněn, některé scény slabším povahám opravdu neudělají dobře a odkaz na legendu o chrabrém Islanďanovi Eivindirovi, kterého za jeho činy vyhnali do krutých islandských pouští, kde přežil pouze díky svému koni, je v příběhu se šarmantním Juanem velmi dobře patrný.

Zamilovaný Juan se zatím směje - netuší, jakou boudu na něj Island ušije.

Zamilovaný Juan se zatím směje – netuší, jakou boudu na něj Island ušije.

Alternativa, kterou byste si neměli nechat ujít

Film O koních a lidech tak v sobě kombinuje kontrasty všeho druhu. Jemné lidské emoce s drsnou a nikým se nemazlící islandskou krajinou, koňskou touhu po svobodě, ale i oddanost jejich pánu. Život na ostrově, který jasně dává najevo, že tady lidé nemají co dělat, ale oni jej nepřestávají obdivovat…

Celý příběh je vyprávěn v příjemně svižném tempu s lehce komickým, ale i tragickým tónem a jakmile celý film skončí, vy sami budete zmateně přemýšlet, co se nám tím vlastně svérázní Islanďané snažili říct. Ale na tom úplně nezáleží, stačí, že si snímek užijete a odpočinete si od hollywoodských blockbusterů.

Humor i krutost tohoto islandského skvostu totiž jen tak někdy na filmových plátnech nezažijete.

Zdroj všech fotografií: Film Europe

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentář