Idylické Lucembursko je významným článkem Evropy i rájem cyklistů

Cestování / 22.9.2014

I tak malá země jako Lucembursko toho má mnoho co nabídnout. Můžete navštívit gotický klenot Vianden či objevovat kouty této zemičky na kole.

Lucembursko je malá země vtěsnaná mezi Belgií, FranciíNěmeckem. Žije tu jen něco málo kolem půl milionu obyvatel, ale zdejší životní úroveň je velice vysoká. Přestože se nejedná o příliš velkou ani hojně turisty navštěvovanou zemi, Lucemburské velkovévodství, jak zní oficiální název nejmenší země Beneluxu, sehrálo významnou roli v poválečném vývoji Evropy. Stálo totiž u zrodu Severoatlantické aliance, OSN a Evropského hospodářského společenství, předstupně dnešní Evropské unie.

Lucembursko má i v současné době značný mezinárodní vliv, především v rámci Evropské unie. V hlavním městě sídlí Evropský soudní dvůr a Evropská investiční banka. Mimo jiné byla v malé lucemburské vesničce Schengen 14. června 1985 podepsána Schengenská smlouva zavazující ke zrušení hraničních kontrol smluvních států.

Vianden – klenot Lucemburska

Jestliže my se můžeme v zahraničí pyšnit Karlštejnem, Lucemburčané mohou říci to samé o hradu Vianden. Jeho výstavba začala téměř před tisícem let na torze římské pevnosti a během několika století se rozrostl v monumentální sídlo nad řekou Our. Vianden patřil stejnojmennému rodu, který měl ve své době významný mezinárodní vliv, a také je rodištěm českého krále Jana Lucemburského.

hrad Vianden

Hrad Vianden je povinnou zastávkou při návštěvě Lucemburska! Zdroj: foter.com, Manu

Co by to bylo za návštěvu Lucemburska, kdybyste nezavítali do hlavního města Lucemburku. Jeho historická část se strategicky rozkládá na skále nad soutokem řek PétrusseAlzette. Systém hradeb dodává centru města starosvětskou tvář. Dnes je Lucemburk významným finančním a administrativním centrem, které láká na četné památky. Za návštěvu stojí katedrála Notre Dame, část opevnění Casemates du Bock, opatství Neumünster, Velkovévodský palác či moderní čtvrť Kirchberg, kde sídlí mimo jiné již zmíněné instituce Evropské unie.

Notre Dame

Katedrála Notre Dame dominuje historickému centru hlavního města. Zdroj: foter.com, Wolfgang Staudt

Lucembursko ze sedla kola

Pro mnoho náruživých sportovců je Lucembursko synonymem cyklistiky. Ta zde má hluboce zakořeněnou tradici a díky husté a kvalitní síti stezek se těší čím dál větší oblibě. Ne nadarmo je Lucembursko považováno za cyklistickou velmoc. Ať už pro své toulky na kole zvolíte kopcovitý terén v Ardenách u hranic s Belgií či spíše rovinatou vinařskou oblast na jihu, jistě nebudete litovat.

Ardeny

Není divu, že malebná příroda Arden přitahuje (nejen) cyklisty ze všech koutů Evropy. Zdroj: Wikimedia Commons, Jean-Pol Grandmont

Navzdory své rozloze má Lucembursko mnoho míst, která stojí za návštěvu. Méně je někdy skutečně více a o Lucembursku to platí dvojnásob.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Benh Lieu Song

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář