canicross

Canicross: Neběhejte sami, běhejte se psem!

Sport / 30.8.2014

Máte doma čtyřnohého miláčka nabitého energií? Vy sami rádi běháte? Canicross může být ideálním řešením pro společné sportovní vyžití.

O co se jedná?

Canicross. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Je to druh terénního sportu, který se pomalu ale jistě stává známějším a oblíbenějším i u nás. Skloubit se při něm dá láska k běhu a láska ke psům. Při canicrossu je totiž pes (někdy i dva) připojen lanem k běžci. Cílem je samozřejmě absolvovat trať co nejrychleji. Obvykle se běhá terénem, někdy však také po asfaltu. Trať měří téměř vždy od tří do sedmi kilometrů.

O úplnou novinku se nejedná, neboť v České republice se konalo první mistrovství již roku 1996, a to v Hradci Králové. První mistrovství světa se uskutečnilo poté v roce 2002 v italské Ravenně.

Řadíme ho do kategorie závodů psích spřežení. Mezi příbuzné sporty patří skijöring (pes připoután k běžci na lyžích), bikejöring (pes závodí s cyklistou), scooter (pes běží s jezdcem na koloběžce) či dogtrekking (vytrvalostní kynologický sport, kdy běžec a pes překonávají mimořádné vzdálenosti – přibližně 100 kilometrů).

Jaké se na mě a na mého psa kladou nároky?

Většina lidí závodí raději s jedním psem. Čím více psů běžec má, tím je těžší psy ovládat. Pes by měl umět základní povely – doprava, doleva, stůj a běž.

Co k závodění potřebuji?

K závodění (a opravdovému tréninku) potřebujete samozřejmě odpovídající vybavení. Boty a běžecké oblečení, to je stejné jako při normálním běhu. Dále si ale musíte pořídit opasek, vodítko a postroj pro psa.

Opasek si vyberete takový, aby vám co nejlépe seděl. Důležité je pohodlí a nesmí vás z něj bolet záda, proto si kupte co nejlehčí. Správně by měl tah vést přes zadek. Na opasku má být tzv. vypouštěcí karabina anebo finský hák, aby bylo možné připnout vodítko.

Vodítko rovněž není jen tak obyčejné. Součástí lana je totiž amortizér, guma, která tlumí nárazy a vyrovnává změny rychlosti, a tak chrání páteř běžce i jeho psa. Při výběru se zaměřte právě na kvalitu této gumy. Maximální délka šňůry  je dva metry, pokud je natažená. Dále je vhodné, aby vodítko mělo karabinu pouze na straně u psa. U běžce tak bude jen smyčka kvůli upevnění na tzv. sedák, kde je připnut k vypouštěcí karabině nebo finskému háku.

Zapomenout nesmíme na postroj pro psa. Ten musí být vždy pohodlný, nesmí psa škrtit, ani nijak omezovat. Vybrat si můžete mezi postrojem krátkým, který končí v půlce zad a je vhodný pro malé a střední psy, a dlouhým, který vede až ke kořeni ocasu a používá se pro větší střední a velké psy.

Nejtěžší je ovšem výběr psa. Zúčastnit se mohou všechna plemena, pokud ovšem chcete patřit k nejlepším, pak je vhodné zvolit ta tahavější. Všichni psi musí být alespoň rok staří.

Více o canicrossu se dozvíte ve videu níže.

Zaujal vás tento sport? Neváhejte a vyrazte se podívat na závody. Pokud se vám nechce rovnou účastnit naostro, můžete se pobavit s ostatními běžci, zjistit další informace přímo u zdroje a poté se třeba vrhnout na trénování.

Závody v září 2014

11. – 14. 9. Fryštácký dogtrekking

13. – 14. 9. Hill’s Canicross Okolohradce – Hradec Králové

20. – 21. 9. Hill’s CUP 2014 – Dobříš Vlaška

20. 9. Canicross Drachkov

25. – 28. 9. Krkonošská tlapka – dogtrekking – Mladé Buky

27. – 28. 9. Hill’s CUP 2014 FINÁLE – Mladá Boleslav

Při canicrossu můžete spojit vycházky se psem a každodenní běhání. Vrhnout se můžete také na překonávání svých běžeckých rekordů. Pokud rádi zdoláváte své vlastní limity, věřte, že se psem poběžíte mnohem rychleji, než byste sami kdy dokázali. Sama jsem to pro vás ověřila se svou aktivní border kolií. Zkoušeli jste to také? Napište nám!

Zdroj perexové fotografie: YouTube.com

Monika Hrušková

Monika Hrušková

Studentka žurnalistiky, fotbalový maniak, seriálový závislák, hudební fanda a především velký jedlík. Miluje pohlednice, gramofonové desky a ráda si čte klasické knížky, protože ji baví obracet stránky. Životní motto: Den se střídá s nocí, úspěch s neúspěchem, radost se smutkem a láska s nenávistí, ale nejde-li o život, jde o ho*no.

Zanechte komentář