4. kolo Synot ligy

Plzeň využila zaváhání pražských „S“ a vede ligu

Sport / 20.8.2014

Fotbalisté Viktorie Plzeň jsou po jedenácti měsících v čele nejvyšší domácí soutěže.

Naposledy zažili pocit lídrů ligy téměř před rokem, když je v osmém kole přeskočila pražská Sparta, která až do konce sezóny před sebe nikoho nepustila. Nyní se Plzeň dostala na první místo po čtvrtém kole díky zaváhání Sparty a Slavie. Vítěznou premiéru zažil na lavičce Západočechů Miroslav Koubek.

Nový trenér, stejný výsledek

Koubkův tým navázal na týden starou výhru 4:0 v Českých Budějovicích, kdy Plzeň ještě vedl Dušan Uhrin. Pro stejný debakl si tentokrát přijel do Štruncových sadů i druhý ligový nováček Hradec Králové. „Panovaly ve mně pocity spojené s napětím z premiéry. V tréninku jsem zaznamenal pozitivní signály, což se v zápase potvrdilo. Podali jsme kvalitní výkon proti dobře organizovanému Hradci,“ řekl nový trenér Viktorie pro klubový web.

16.Jihlava    4  0  0  4   1:8   0

Plzeň nastoupila bez novopečeného hrajícího asistenta Pavla Horvátha, který doléčoval svalové zranění. Přestože do zápasu nezasáhl, byl výrazně podepsaný pod první brankou zápasu. V 15. minutě zahrával Hrošovský přímý kop, místo očekávaného centru do vápna poslal míč na nabíhajícího Limberského, který nádherným volejem nedal hradeckému brankáři šanci. „Byla to branka z dílny Pavla Horvátha, právě on má na starosti útočné standardky,“ přiznal Limberský, jehož branka bude jistě aspirovat na gól roku.

Druhý úder přidala Viktoria o pět minut později, když Chramosta ve svém druhém zápase vsítil již třetí gól. Domácí byli i nadále aktivnější, do poločasu však další branku nepřidali. Druhou půli začal Hradec slibně, ale naděje na zvrat mu vydržely jen pět minut. Po Chlebounově ruce ve vápně totiž rozhodčí nařídil pokutový kop, se kterým si poradil Pilař, a bylo po zápase. Osm minut před koncem ještě upravil skóre na konečných 4:0 Petržela.

Vítězslav Lavička

Vítězslav Lavička teď musí připravit Spartu na Zwolle.

Sparťanská série končí

Na třetí letošní pražskou štaci přijel ostravský Baník. Po remíze na Dukle a prohře se Slavií chtěl vyloupit Letnou, kde Sparta téměř dva roky neprohrála. Ostravský plán začal nabírat reálné rozměry již v páté minutě. Po chybě Matějovského ve středu hřiště se dostal k míči Greguš, kterého stoper Švejdík tak dlouho jen stínoval, až se slovenský záložník dostal k nebezpečné střele, na niž domácí gólman Bičík nedosáhl.

První nebezpečnou akci Sparty zakončoval nejlepší střelec minulého ročníku Hušbauer, bránu ale netrefil. Další obrovskou šanci měl těsně před přestávkou kapitán Lafata, jeho přímý kop z dvaceti metrů orazítkoval tyč. Po změně stran měli Sparťané převahu, ale do žádných velkých šancí se jim nedařilo dostávat a nezměnili to ani střídající letní posily Nešpor s Breznaníkem. Sparta tak po prohře 0:1 ukončila sérii osmnácti domácích výher v řadě.

Ani Slavia už není stoprocentní

Slávistickou euforii ze začátku ligy se rozhodly zkrotit v prvním domácím zápase sezóny Teplice. Stejně jako Spartě nevyšel Sešívaným úvod zápasu. V osmnácté minutě prohrávali po gólech Litsingiho a Nivalda 0:2 a po konci poločasu mohla být Slavia ráda, že na výsledkové tabuli svítilo stále stejné skóre. Po změně stran už diváci na stadionu moc velkých šancí neviděli. Až v závěru nastavení připomněl svoji střeleckou formu slávistický Škoda, který zřejmě dotlačil míč za brankovou čáru. Ani z televizních záběrů nebylo prokazatelné, jestli se jednalo o branku, nicméně rozhodčí gól uznal a hned poté ukončil zápas.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons