Želvy Ninja: Pokus o návrat ke slávě prvních Transformers?

Film Kultura / 21.8.2014

Do kin přichází očekávaný blockbuster tohoto léta – zmutované želvy oplývající uměním ninjů.

V produkci Michaela Baye, tvůrce Transformers, se dá očekávat velkolepá podívaná. Podaří se ale Želvám Ninja dosáhnout stejného úspěchu?

Teenage Mutant Ninja Turtles

akční komedie

USA, 2014, 101 min

Režie: Jonathan Liebesman

Hrají: Megan Fox, Jeremy Howard, Will Arnett, Whoopi Goldberg, Jason Mardsen a další

Produkce: Michael Bay a další

Želvy Ninja představují další film ze série neutuchajících bojů superhrdinů proti zlovolnému padouchovi a uvádějí tak na plátno filmovou podobu slavného komiksu a později seriálu z 90. let. Želví mutanti Michelangelo, Donatello, LeonardoRaphael bojují proti krutovládci podsvětí Trhačovi a při tom všem jim svou svůdností pomáhá bystrá reportérka April O’Neil.

Efektní podívaná

To, v čem film dosahuje bezpochyby největší kvality, je špičkové zpracování efektů, speciálně dělané na 3D plátna. Za pomoci precizní kamery vás film okamžitě vtáhne, aniž byste to sami chtěli, a finální honička želv Ninja a padouchů tak dostává nečekaný rozměr a učaruje i tomu nejskeptičtějšímu divákovi. 3D zážitek si opravdu nenechte ujít, zvlášť pokud vás na film tahají vaše malé ratolesti. Bohužel, jak už tomu ale bývá, český dabing pro 3D projekce filmu do značné míry ubírá.

Bratři jak se patří jdou do boje.

Bratři, jak se patří, se boje rozhodně nebojí.

Právě díky efektním bojům s rozevlátou kamerou film zcela jistě předčí Transformers (2007), u kterých se finální boje zdály příliš zdlouhavé a nudné. Celá velkolepost Želv Ninja je navíc doplněna o pompézní hudbou Briana Tylera (Constantine, Expendables, Iron Man 3) a umí proměnit roztomilé želvy v opravdové zabijáky.

Hrdinové trochu jinak

Jakkoli se ale tvůrci snažili vytvořit fascinující podívanou plnou akce, želvy Ninja po celou dobu mnoho respektu nebudí. To se nedá říct o oživlých strojích Transformers, z kterých jde pokaždé až strach. Od želvích bojovníků ale koneckonců tento dojem ani nemůžeme očekávat, mluvíme tady o upovídaných teenagerech, kteří rádi rapují a jedí pizzu. Přesto je ale patrné, že si želvy Ninja tolik diváků z řad dospělých fanoušků komiksů nezískají a budou spíše působit na diváky dětské.

Drsný výraz Raphaela (Alan Ritchson) na budování respektu nepostačí.

Drsný výraz Raphaela (Alan Ritchson) na budování respektu nepostačí.

Respekt budící hrdiny sice ve filmu nenajdeme, ale typická komiksová kráska zde rozhodně nechybí. Dvojnásobná maminka Megan Fox v roli investigativní novinářky April O’Neil je neuvěřitelně sexy, bohužel při hraní má ale ještě co dohánět. Stejně ploše pak působí absurdní postavička jejího pomocníka Vernona (Will Arnett), který neplní žádnou jinou roli než bavit diváky svou moulovitostí.

Megan Fox alias April umí být investigativní i svůdná zároveň.

Nakonec i hlavní záporák filmu, Trhač (Tohoru Masamune), působí až příliš černobíle. Diváci tak ani nechápou, jakou jinou motivaci Trhač má ke zničení celého světa, než to, že je prostě jen opravdu, opravdu zlý.

Trhač vás svou zlovolností doslova roztrhá.

Trhačem se nejspíš smíchy nepotrháte.

Vtipné hlášky ale umíte i líp

Tato stereotypizace postav se ale i přesto filmu dá odpustit. Jakožto komiksové adaptaci se tento škraloup dá přisoudit samotnému žánru. To, co se ale filmu odpustit nedá, je nedostatek kvalitního humoru a opravdu zábavných hlášek. Ano, želví sourozenci se snaží „hláškovat“ zuby nehty, ale jen málokdy jsou jejich prohozy opravdu vtipné. Stejně tak tomu je i u výše zmíněného ťulpase Vernona, který ve filmu nepobaví ani svou smůlou na auta.

Will Arnett se zamýšlí, čím by náš ještě pobavil.

Will Arnett v roli Vernona se zamýšlí, čím by nás ještě rozesmál.

V humoru tedy zcela jistě vyhrávají  předešlí Transformers, kde se o jeho převážnou část postaral roztomilý zmatkář Shia LaBeouf a výborně tím tak odváděl pozornost od nudných pauz i od špatného hraní Megan Fox.

Vtáhne vás to – a to stačí

Ať tak, či onak, ve svém žánru akční komiksové adaptace Želvy Ninja nijak neuráží. Ba naopak, co do akce je snímek o dost dynamičtější než jeho konkurent Transformers a Liebesman se tak skvěle popral s komiksem, který dříve patřil téměř výhradně dětem a vyzdvihl jej na úroveň zábavného akčního dobrodružství pro všechny.

Přesto se ale ve srovnání s marvelovskými blockbustery člověk neubrání pocitu, že by to šlo udělat i lépe než jen jako akční letní podívanou pro nenáročné. Snad se nad tím i sami tvůrci příště zamyslí; už teď je podle kasovního úspěchu jasné, že nějaké to příště rozhodně bude.

Zdroj všech fotografií: CinemArt

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentář