Michal Navrátil, cliffdiving, Red Bull

Mám rád všechny adrenalinové sporty, říká Michal Navrátil

Sport / 24.8.2014

Autor:

Rozhovor s aktuálně nejlepším českým cliffdiverem, který se v rámci letošního High Jumpu blýskl skokem z dvaatřiceti metrů. O sportu i budoucnosti divingu v Čechách.

Předem bych chtěl pogratulovat ke skvělému výkonu na Desperados High Jump, a to včetně exhibice z dvaatřiceti metrů. Je to váš osobní rekord?

Díky, osobák to je a vůbec jsem nepomyslel na to, že bych mohl skočit víc jak ze třiceti metrů, jak tomu bylo minulý rok, kdy jsem skočil můj osobní rekord – a ještě k tomu ze stoje na rukou. Takže tento rok to vyplynulo tak nějak přirozeně. Chtěl jsem zkusit něco nového a zdála se mi ta výška stále malá shora. Škoda, že ten jeřáb měl maximální výšku od hladiny těch třicet dva metrů, jinak bych asi jel i výš.

Ale musím říct, i z této výšky to  byl silný náraz na nohy, ještě teď cítím kotníky. A jsem rád, že jen kotníky, jeřáb se hodně houpal, až se z něj ani pomalu nedalo odrazit. Toho jsem se obával, abych se dobře odrazil do skoku. Jinak to mohlo skončit tragicky. A z této výšky bych to těžko rozdýchával.

Michal Navrátil, cliffdiving, Red Bull

Show must go on. Foto: Dean Treml

Každopádně to byl pro všechny diváky výjimečný zážitek.  Jak dlouho jste se na tento skok připravoval?

Tento skok je můj závodní a patří mezi ty obtížnější, když ho skáču v závodech. Tady v Hříměždicích jsem si skočil tento skok z dvaceti sedmi metrů, ale cítil jsem, že potřebuji větší výšku, a tak, když jsem jel podruhé nahoru, chtěl jsem jít ze třiceti, ale říkal jsem si, že už pár metrů navíc tak hrozných nebude. A tak jsem se tam sžil s výškou třicet dva metrů od vodní hladiny a dobře jsem se odrazil. A pak už letěl.

A kam byste rád posunul laťku do budoucna? Máte nějaký dlouhodobý cíl?

Nemam rád plánování, když bude šance, abych zkusil něco nového či pokořil větší výšku, a budu se v ten moment cítit dobře, tak do toho půjdu. Ale zatím tomu nechávám volný průběh, spíš se celkově zlepšuji, abych byl připravený, až něco takového přijde.

Po úspěšném seskoku. Foto: Dean Treml

Po úspěšném seskoku. Foto: Dean Treml

Před samotným závodem jste na High Jumpu vypadal hodně uvolněně. Byla to součást přípravy? Jak se vůbec na závod připravujete?

Užíval jsem si celý den atmosféru kolem lomu a hlavně krásného počasí. Trénoval jsem přes den, kdy jsem si šel skočit z šestnácti metrů,  tak to bylo právě kvůli závodu. A ty skoky mi vycházely, ale při samotném závodu jsem měl problém s dotočením mých skoků právě ze šestnáctky, musel jsem hodně makat, abych to z této výšky dotočil. Vyhovuje mi výška osmnáct metrů nebo pak těch dvacet sedm, osm. Závod mi nevyšel dle představ, ale osobní rekord mě uspokojil .

 A jak vypadá tréninkový týden?

Nemám tréninkový týden, mam tréninkový rok. Každý den je pro mě tréninkem, každý den se snažím cvičit, ať už je to minimálně patnáct minut nebo hodina. To mi dává jistotu v tom, že jsem připravený na vše, co může přijít. Jen do toho jít občas i po hlavě a občas i s neoprenem, když si nejsem jistý. Abych ten placák zmírnil.

Michal Navrátil, cliffdiving, Red Bull

Trénink i soutěže přivedou Michala na zajímavá místa.

Co osobně se vám vybaví, když se řekne High Jump?

Párty čas, ale pro mě to je místo, kde jsem si řekl, že se opět vrátím zpět ke skokům do vody. Plán byl být mezi nejlepšími skokany z celého světa a soupeřit s nimi. Což se mi podařilo a stále daří. Tohle jsem si dal za cíl, když mi bylo šestnáct a byl jsem poprvé na High Jumpu. Konal se tehdy druhý ročník.

Na který okamžik kariéry nejradši vzpomínáte?

Asi když jsem poprvé stál na prvních závodech RedBull cliffdiving v roce 2008. Když jsem dopadal do vody a každý dopad mě tak hrozně bolel, ale zatnul jsem zuby a skákal dál a doma jsem se dával do kupy. V té době jsem ještě neuměl dobře dopadat do vody, a tak to odnášelo celé tělo. Teď když to vidím zpětně, tak se směju, ale vím, co jsem prožil.

Jsou skoky vaše jediná vášeň? Dovedete si něco užít podobně jako cliffdiving?

Samozřejmě, mám rád všechny extrémní sporty. Tam, kde je risk čehokoli, mi to dává to správné soustředění a užívám si to. A snažím se dělat všechny možné adrenalinové sporty.

Michal Navrátil, cliffdiving, Red Bull

Jako je například exotický Yucatan.

 Jaké jsou vaše plány na zbytek roku 2014?

Odskákat zbytek sezóny a nezranit se, stále připravuji jeden skok, který mám v plánu skočit z dvaceti sedmi metrů, tak uvidíme, jak to všechno dopadne.

Jak vidíte budoucnost českého cliffdivingu?

Musím říct, že stoupá vzhůru. I přesto, že se špatně hledají podmínky pro trénink, jako je skokanská část ve vodě, najdou se tací, kteří dokázali domluvit někde bazén a ve skokanském oddílu skáčou a zdokonalují se. Případně  si našli lom, kde si vezmou neopren a zkoušejí nové skoky. A také jezdí do zahraničí, kde poznávají nová skokanská místa, nové lidi a sbírají zkušenosti.

Já bych chtěl u nás trochu rozšířit tento sport mezi mládež a věnovat se jí. Doufám, že se u nás najde místo, kde se bude tvořit česká cliffdivingová základna.

Zdroj všech fotografií: michalnavratil.com

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentářVaše názory

  • Proteiny na růst svalů

    Vůbec jsem nevěděl že takový sport existuje. Moc pěkný článek 🙂