Ten dělá to a ten je… zvukař!

Divadlo / 21.8.2014

Takový zvukař to v českých luzích nemá moc jednoduché – je řazen mezi technické profese, byť je zvukařina především umění!

Co dělá zvukař

Zvukařů máme několik typů. V umění se s nimi setkáváme zejména v divadlech, televizi a rádiu, nahrávacích studiích, ve filmu a na koncertech. Stejně jako filmový, tak i divadelní zvukař pracuje na představení již od jeho počátků. Účastní se technických zkoušek a korepetic. Až v době generálních a hlavních zkoušek je finálně dotvořeno – ve spolupráci s režisérem a případným sounddesignerem – celkové zvukové vyznění inscenace. Finální povinnost zvukaře je potom při každé další repríze tento zvukový projev co nejpřesněji interpretovat.

Zvukařův pult. Zdroj: freefoto.com

Zvukařův pult. Zdroj: freefoto.com

Jak se stát zvukařem

Zájemci dychtící po profesi zvukaře to mají v Čechách poměrně těžké – je to obor, která se nedá studovat, tedy alespoň ne čistě a konkrétně „zvuk“. Nejbližší možný obor najdeme na JAMU pod kolonkou „jevištní technologie“, jehož obsah zahrnuje i kapitolu týkající se divadelního zvuku. Naštěstí je možné se v dnešní době přihlásit do leckterých zvukařských kurzů či dokonce zvukařských škol (samozřejmě soukromých). A jak se tedy dostali zvukaři ke svému zaměstnání? Jednoduše – většina zvukařů byla do své nynější profese zaučena již od pardálů tohoto oboru.

Zvukaře na scénu!

Zvukaře najdeme zpravidla ve zvukařské kabině, nejde-li ovšem o muzikál – v takovém případě odvádí svou práci z tzv. „livepostu“, tedy přímo mezi diváky. Zajímavé je, že v absolutní většině představení nepoužívají herci mikrofony nebo mikroporty (bezdrátové mikrofony); ty se používají až ve chvíli, je-li třeba vytvořit nějaký zvláštní zvukový efekt, případně v muzikálech. Samotný muzikál je proto také nejtěžší na žebříčku obtížnosti k nazvučení.

Správný zvukař je tedy především výborný technik, který se pravidelně účastní zkoušek a příprav, má hudební sluch a dokáže improvizovat. I přesto všechno průměrný divák s větším úsměvem ocení, ozve-li se omylem během představení místo např. zaštěkání psa spláchnutí záchodu.

Zdroj perexové fotografie: freefoto.com

Hana Bulejová

Zanechte komentář