Kam v Ostravě za divadlem? I. část

Divadlo Kultura / 28.8.2014

Industriální Ostrava nabízí širokou škálu divadelních zážitků.

Je tu další část seriálu, který se týká našeho divadelního okolí. Po dílech, které se věnovaly pražským divadlům, se zajedeme podívat do Ostravy, která je dlouhou dobu domovem skvělých divadelníků a v poslední době také jedním z nejlepších operních stánků v naší republice.

Národní divadlo moravskoslezské

Národní divadlo moravskoslezské se rozděluje na dvě budovy – Divadlo Jiřího Myrona a Divadlo Antonína Dvořáka, každé je něčím specifické a v každém najdete jiný druh divadelního umění.

Divadlo Antonína Dvořáka

Divadlo Antonína Dvořáka na Smetanově náměstí v Ostravě.  Zdroj: ndm.cz

Divadlo Antonína Dvořáka na Smetanově náměstí v Ostravě.
Zdroj: ndm.cz

Historie: Výstavba divadla, tehdy zvaného Městské divadlo, započala v roce 1904 a divadlo bylo slavnostně otevřeno 28. září 1907. Do roku 1919 se v něm ovšem hrálo převážně německy. Od roku 1919 se stalo stálou scénou Národního divadla moravsko-slezského, ale za 2. světové války byli čeští divadelníci nuceni budovu opustit a přenechat ji Němcům. Po skončení války hrála tato reprezentativní scéna pod názvy Zemské divadlo, Velké divadlo a Divadlo Zdeňka Nejedlého. Název Divadlo Antonína Dvořáka nese budova od roku 1990.

Ke zhlédnutí: Toto divadlo je domovem ostravské opery, která je tu opravdu výjimečná. Svědčí o tom také množství nominací a výher Cen Thálie. Za zmínění stojí například Anna Bolena nebo Její pastorkyňa s vynikající Evou Urbanovou. Opeře se věnuje také velké množství akcí jako třeba Nové dny opery a chystají se také jedinečné operní víkendy. V divadle se ovšem nehraje jen opera. Své místo tu má i činohra a balet. Z činohry bych vyzdvihla lehkou komedii Jak je důležité mít Filipa. A co se týče baletu, musíte vidět Labutí jezero.

Úspěchy NDM: Jak jsem se už zmínila, tak toto divadlo se pyšní několika Cenami Thálie. A především uznáním diváků, kteří se sem velmi rádi vracejí. Padlo také několik nominací na Cenu Alfréda Radoka.

Jak se tam dostat: Divadlo je v blízkosti ostravského výstaviště a stejnojmenné tramvajové zastávky přímo na Smetanově náměstí.

Kde to zapít: Například v blízkém hotelu Imperial, kde dokonce uplatníte 20% slevu, když obsluze ukážete svůj lístek z divadla.

Divadlo Jiřího Myrona

Před vstupem do Divadla Jiřího Myrona. Zdroj: ndm.cz

Před vstupem do Divadla Jiřího Myrona.
Zdroj: ndm.cz

Historie: Národní dům byl otevřen roku 1894. Pravidelně tady hostovaly různé divadelní společnosti a v roce 1906 převzal budovu Spolek Národní dům, který zde založil první stálou českou scénu v Ostravě. Později roku 1919 se stal druhou scénou Národního divadla moravsko-slezského, ale počínaje rokem 1920 se české divadlo hrálo jen v Městském divadle – dnes Divadlo Antonína Dvořáka – a Národní dům sloužil pouze ke společenským účelům.

V roce 1954 byla budova přejmenována na Divadlo Jiřího Myrona a procházela dlouhými přestavbami, avšak v prosinci 1976 došlo k požáru a divadlo muselo na několik let přerušit svou činnost. 28. dubna 1986 bylo divadlo znovuotevřeno a patří k největším divadelním scénám v republice. 

Ke zhlédnutí: Myron je útočištěm souboru opereta/muzikál, hrají se zde skvělé muzikály, jako je třeba Evita či původní muzikál Fantom Londýna. Můžete tu vidět ale i muzikály, ve kterých účinkují herci z činoherního souboru, jako je například velmi oblíbený muzikál DONAHA!. K vidění jsou i jiné činoherní kusy, třeba Habaďůru, která se na repertoáru drží už šestým rokem a stále je vyprodáno. Balet zde předvádí jedinečnou inscenaci Balady, na které spolupracuje cimbalistka Zuzana Lapčíková.

Jak se tam dostat: Divadlo Jiřího Myrona se nachází na náměstí Msgr Šrámka přímo naproti krásné katedrále Božského spasitele. Nejlépe se sem dostanete, když vystoupíte na zastávce poblíž Stodolní ulice.

Kde to zapít: Pokud máte chuť na kávu před divadlem doporučuji kavárnu Ostravanku, která je 2o kroků od hlavního vstupu. A pokud se vám po krásném zážitku nechce jít domů, určitě navštivte Divadelní klub, který se nachází v budově divadla. Musíte si ji ovšem obejít z druhé strany.

Divadlo Petra Bezruče

Divadlo Petra Bezruče Zdroj:bezruci.cz

Divadlo Petra Bezruče
Zdroj:bezruci.cz

Historie: Divadlo Petra Bezruče má velmi zajímavou a rušnou historii. Divadlo začalo fungovat po roce 1945 a nejprve sídlilo v bývalém Katolickém domě na Přívozské ulici a  po deseti letech bylo definitivně označeno za Divadlo Petra Bezruče. Divadlo se ještě několikrát stěhovalo, než v roce 1990 nalezlo prostory, v nichž sídlí dodnes. Už před lety bylo označeno jako „Divadlo mladých“. Uváděny zde byly zajímavé inscenace i v postmoderním stylu, účinkovalo tady spoustu známých herců a režiséru například Jan Kačer, Nina Divíšková, Ladislav Mrkvička nebo Petr Čepek.

Ke zhlédnutí: Úspěšných inscenací Divadla Petra Bezruče je opravdu mnoho. Za poslední roky bych ráda zmínila například Evžena Oněgina v režii Jana Mikuláška, který měl ke smutku všech derniéru v minulé sezóně. Momentálně se můžete těšit například z inscenací Pěna dní, 1984 nebo Můj romantický příběh.

Úspěchy: V minulé sezóně byla velice úspěšná inscenace Můj romantický příběh, kdy Tereza Vilišová dostala za roli Amy jak Cenu Thálie, tak Cenu Alfréda Radoka. Režisér Daniel Špinar obdržel Cenu Marka Ravenhilla. Dále má DPB na kontě několik Cen Thálie, Alfréda Radoka nebo Divadelních novin. 

Jak se tam dostat: Divadlo se nachází poblíž Krajského úřadu a nejlépe uděláte, když vystoupíte na stejnojmenné tramvajové zastávce.

Kde to zapít: Jedině v Divadelním klubu Petra Bezruče!

Zdroj perexové fotografie: SPŠCHaG Ostrava, Wikimedia Commons

Veronika Svobodová

Zanechte komentář