Moravské hrady CZ: První zastávkou hudebního festivalu se stalo Veveří

Hudba Kultura / 13.8.2014

Festival České hrady skončil svoji pouť a přesunul se na Moravu. První zastávkou hudebního maratonu bylo Veveří nedaleko Brna.

Tajemně tiché stěny hradu Veveří a jeho ničím nerušené okolí, nacházející se blízko Brna, probudil do života už pátý ročník hudebního festivalu Moravské Hrady, který proběhl 8. – 9. srpna 2014. Víkendový program zdobily jména jako Tomáš Klus, Mandrage, Ben Cristovao, Rytmus, Chinaski, Rybičky 48, Divokej Bill a nechyběla ani kapela Olympic, která si na festivalu zahrála úplně poprvé. Koncert Michala Hrůzy musel být kvůli zpěvákovým zdravotním komplikacím zrušen. Místo něj vystoupila kapela Hentai Corporation z Prahy.

V pátek se areál zaplnil nejen fanoušky a nadšenci hudby, ale ukázalo se i mnoho vydařených masek, na které ve večerních hodinách čekalo vyhlášení a udělování věcných cen za nejoriginálnější převlek festivalu. Páteční program probíhal až do půlnoci a publiku zahráli například pop-rockoví Portless, kapela Sto zvířat zase potěšila uši posluchačů peprným Ska a příjemným závěrem prvního festivalového dne bylo vystoupení slovenských Horkýže Slíže.

Festival hostil také oblíbený  český zpěvák a textař Tomáš Klus, který se zatím se společně  s jeho kapelou Cílová skupina zúčastnil každé ze zastávek Hradů CZ. Proč má na podiu plyšového tygra a jaké tajemství se skrývá v jeho neustále pozitivně naladěné osobnosti si můžete přečíst v krátkém rozhovoru.

 

Tomáš Klus při vystoupení na festivalu Hrady CZ Zdroj: Jarmila Štuková (Kovaříková)

 Tomáš Klus při vystoupení pod hradem Veveří. Zdroj: Jarmila Štuková (Kovaříková)

Jsi stále pozitivně naladěný, při vystoupení se usmíváš a vyzařuje z tebe ohromná energie. V čem je to tajemství, že se na svět díváš stále optimisticky?
Nechávám všechno být. Je to občas těžké, protože člověk se neustále pronásleduje za cokoliv, co ve svém životě udělá. Například za chyby. A já se s těmito pocity snažím domluvit. Například pokud se zaměřím na naše ego, které funguje v každém člověku. Říkám, podívej se, moje milé ego, oba potřebujeme existovat tady na tomto světě. Ty ve mně a já nějakým způsobem jako tvoje součást, ale oběma nám jde o stejnou věc. O to, abychom si tady udělali naše životy hezký. No a po nějaké době začalo všechno správně fungovat. Tajemství je o vzájemné domluvě, ale všechno se dá.

Kromě zpěvu jsi i výborný kytarista. 
Nejsem, vážně ne. Já se na kytaru učím, fakt. Neumím hrát, já spíš držím hru.

Učil ses hrát sám nebo ti někdo pomáhal? 
Já jsem se učil sám. Ale zase – já se v tomhle trošku zkouším schovat za Jirku, protože on je geniální a já tak trošku vypadám, jakože něco dělám, ale přitom to všechno hraje on.

Při vystoupení máš s sebou na podiu různé amulety, například plyšového tygra. Dodává ti při vystoupení odvahu?
No ne, on je spíš rád mezi lidmi, tak jsem mu to dopřál. To nic neznamená, jenom chtěl jezdit s námi a v dodávce toho místa taky moc nezabere. A když už, tak si na něj člověk může alespoň lehnout.

Kapelu Divokej Bill zná za patnáct let jejich působnosti snad každý, kdo má doma televizi, rádio a nebo se alespoň trochu zajímá o dění kolem hudebního světa. Udělali jsme rozhovor se Štěpánem Karbulkou, zpěvákem z této folk – rockové bandy.

Zdroj: Jarmila Štuková (Kovaříková)

Zpěvák Štěpán Karbulka roztleskal všechny přítomné fanoušky. Zdroj: Jarmila Štuková (Kovaříková)

Jak se ti dnes, pod hradbami Veveří, hrálo?
Abych pravdu řekl, tak nejlepší atmosféru měl Švihov, který byl bohužel tento rok úplně na louce. Hrad Veveří je plochou asi nejblíž celému areálu a samozřejmě prostor je to krásný, hrady jsou pěkné, ale někdy se festivalový areál vytlačuje až moc na louku.

V čem si myslíš, že je rozdíl, pokud hraješ venku na otevřeném prostranství, jako jsou právě festivaly nebo uvnitř v klubech?
Já si myslím, že je to úplně jasné. Venku je samozřejmě mnohem lepší zvuk a je to méně omezené prostorem. Vystupování venku je podle mě výhodnější. Kluby jsou zase jiné, je to odlišná atmosféra a lidi jsou si blíž.

Je to skoro šestnáctý rok, co je kapela spolu. Co se nejvíc změnilo od doby, kdy jste začínali, do doby než jste se dostali až sem?
Kdybych měl srovnat dobu na začátku a současnost, tak dřív jsme byli normální ucha. Teď máme děti a jsme dědci. Ale jinak pocit na pódiu se nezměnil a je pořád stejný.

Hrady CZ mají za sebou už  pět zastávek v Čechách a tři na Moravě. Pátý ročník festivalu Moravské hrady se po Veveří přesouvá do Hradce nad Moravicí, kde se návštěvníci mohou těšit na Xindla X, Wanastowi Vjecy nebo například Vypsanou Fixu, kteří na festivalu Veveří tentokrát nevystupovali. Poté festival zamíří na Bezděz, nacházející se poblíž Prahy a finálovou zastávkou bude Bouzov.

Zdroj perexové fotografie: Jarmila Štuková (Kovaříková)

Nikola Halmová

Nikola Halmová

Inspiraci nehledám v sobě, ale v lidech kolem mě a v hudbě. Energii zase čerpám z přírody, kterou se mohu proběhnout. A za deštivých dnů není nic lepšího, než si udělat kafe a začít cokoliv psát :) "Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch, jako srdce" Jiří Mahen

Zanechte komentář