Turistické značky v Česku slaví 130 let

Cestování / 29.8.2014

Byly tady před všemi satelitními navigacemi, spousta lidí je bere jako samozřejmost, ale co skutečně víme a nevíme o turistických značkách?

I dnes, kdy má většina lidí možnost využití elektronické navigace, si nedokážeme představit výlet ať už na kole, na běžkách nebo po svých bez následování typických tří pruhů, které nás provázejí z místa A do místa B. A právě proto, že jsou značky v Česku neodmyslitelnou součástí turistických výletů již 130 let, je určitě na místě něco se o nich dozvědět.

Kde se tady vzaly?

Vydáme-li se po stopách turistických značek zpátky do minulosti, dojdeme až od dob Rakouska–Uherska. První síť značených turistických tras začala vznikat počátkem 19. století na území dnešního Rakouska a Švýcarska. V Česku vznikla první síť turistických značených tras v roce 1884 díky spolku Pohorská jednota Radhošť. Veškeré trasy vedly v Beskydech, v okolí Radhoště. Klub českých turistů (KČT) jako první vyznačil červenou trasu ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Stalo se tak přesně 11. května roku 1889. KČT však u jedné trasy neskončil, ještě v tomtéž roce vyznačil trasy v celkové délce 55 km a ve značení a údržbě pokračuje dodnes. V současnosti se Česká republika spolu se Slovenskem může chlubit jednou z nejhustějších a nejdokonalejších sítí turistických značených tras v délce přibližně 300 – 400 km.

turistická značka

Jedna z původních směrovek z nejstarší české značené trasy. Zdroj: Wikimedia Commons, ŠJů

Zásady turistického značení

Ačkoli se to občas z pohledu turisty nezdá, turistické značky se řídí určitými pravidly. Již od samotného počátku není možné provádět značení svévolně, podle úsudku značkaře. Už od padesátých let dvacátého století vycházely různé návody, jak správně značení provádět. Tyto návody byly později upraveny československými státními normami.

V pravidlech jsou přímo určená místa a způsoby, kde a jak mohou být značky vyznačeny. Pro obyčejné turisty jsou však podstatné jen některé informace. Turistické značené trasy bývají vedeny zejména turisticky zajímavými místy. Všechny trasy jsou značeny obousměrně, výjimka může nastat pouze u specifických vysokohorských tras. V případě rozcestí jsou vyznačeny značky dvě, napřed jedna určující směr cesty a druhá potvrzovací za odbočením. A v případě, že jdete dlouhý úsek bez odboček, měly by být ve vzdálenosti maximálně 250 metrů od sebe umístěny tzv. útěchové značky. Co se týče rozcestníků, ty se umisťují na rozcestích nebo na významných místech, nejdéle však po čtyřech kilometrech trasy.

turistické značky

Srovnání českého a slovenského značení. Zatímco v ČR se uvádí vzdálenosti v kilometrech, na Slovensku je to v předpokládané době chůze. Zdroj: Wikimedia Commons, Honza Groh

Není barva jako barva

KČT využívá pásové značení, kde pro turisty platí, že mezi dvěma bílými pruhy je jeden pruh barevný – červený, modrý, žlutý nebo zelený. Dříve byl barevný pruh širší než bílé, dnes jsou všechny široké stejně. Rozdělení barev k jednotlivým trasám není náhodné. Přednostně jsou barvy k trasám vybírány podle následujících pravidel: červená označuje dálkové nebo hřebenové trasy, modrá značí významnější trasy, zelená se přiřazuje k místním trasám a žlutá k trasám krátkým, spojovacím anebo zkratkám. Nicméně toto barevné určení nemusí vždy přesně odpovídat. Hlavním cílem značek je především orientace turisty.

turistické značky

Odbočka ke zřícenině. Zdroj: Wikimedia Commons, ŠJů

Kromě standardních pásových značek narazíte i na další typy. V případě, že se jedná o značku odbočení, jsou tři pruhy doplněny ještě o šipku a pokud je na trase v blízkosti vyhlídka, zřícenina hradu, studánka nebo jiné zajímavé místo, je cesta k němu značena příslušnou topografickou značkou v barvě trasy.

Snad vám budou tyto informace na výletě přínosem. V lepším případě vám značky usnadní orientaci v přírodě, nebo pomůžou vyhrát hru „kdo první uvidí značku“, protože už víte, jak daleko by od sebe měly být. V horším případě se jako já budete děsit, pakliže vám někdo jako procházkovou trasu vybere červenou. Ať se však na výletě stane cokoliv, mějte se značkami strpení, přeci jen jsou to už „dámy v letech“ a navíc mají letos narozeniny.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, CzechR

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář