spodni pradlo, nevera

Nevěra: ano či ne?

Osobní rozvoj Vztahy / 11.1.2013

Je řešení problémů ve vztahu nevěrou tím správným rozhodnutím?

V dnešní době můžete vidět ve světě celebrit tolik vztahů, které začínají velkou láskou (pokud se tomu tak dá říkat), následuje svatba a nakonec po 3 měsících tento pseudo vztah končí rozvodem. Proč? Kvůli nevěře jednoho z páru.

Ve spokojeném vztahu není místo pro nevěru. Zdroj: photl.com

Ve spokojeném vztahu není místo pro nevěru. Zdroj: photl.com

Vztahy jsou záležitostí dvou lidí a ne jednostranná záležitost, proto je nevěra věc začarovaného trojúhelníku, který většinou nedopadne dobře (i když záleží na tom pro koho). Nevěra je už od své podstaty špatná, protože nevzniká proto, že se vám někdo líbí, že si s někým rozumíte, ale proto, že jste nespokojení ve vlastním vztahu nebo jste nějak oslabení, dá se říct, že nevěra je nějaký akt z nouze, ať už citové, psychické nebo fyzické. Jednadvacetiletá slečna Dita z Ostravy řekla:

Vím, že “nevinná kafe“ asi neexistují. Možná zpočátku. Ale jakmile je člověk ve vztahu, ve kterém to není úplně v pořádku (nebo ve kterém není úplně tak šťastný), a jde na kafe s někým, kdo mu lichotí, je milý a poslouchá, co říká, mohou city k němu vzrůst. Ne třeba hned, ale časem.“

To, že s někým chcete sdílet své zážitky, svou domácnost i každodenní život je snad důsledkem toho, že toho druhého máte rádi, nebo snad ne? Tak proč být účastníkem nevěry?

Proč ne?

1) Nevěra nic nevyřeší, problémům se stejně budete muset postavit.

2) Ublížíte druhé polovičce vztahu.

3) Milenecký vztah je málokdy dlouhodobá záležitost (ale i tato možnost existuje).

4) Proč si zkazit pěkný vztah, který má sice nějaké mouchy, ale ve svém základu je to nejlepší, co vás potkalo?

5) Střípky se vždycky špatně slepují.

6) Zmizí důvěra, která se pak těžko obnovuje.

7) Vztah, který případně z nevěry vzejde, nikdy není přirozený (protože ani nevznikl za normálních podmínek).

Nevěra musí hodně bolet, to je asi to jediné, co o ní můžeme předem říct. Ale rozhodovat se, jak se zachováme, podle mě lze jedině tehdy, když se dostane do našeho života a my se s tím musíme nějak poprat,“ řekla Silvie, redaktorka a editorka sekce Design.

Nevěrníci si navzájem říkají to, co chtějí slyšet. Zdroj: photl.com

Nevěrníci si navzájem říkají to, co chtějí slyšet. Zdroj: photl.com

 Proč ano?

1) Může obnovit zašlý vztah, člověk si může znovu vážit své drahé polovičky, uvědomit si, jak moc pro něj je partner důležitý (ale toho můžete dosáhnout i jinak).

2) Může to být životní zkrat, po kterém se to už nebude nikdy opakovat a člověk má o důležitou zkušenost víc.

3) Můžete najít někoho, s kým si budete rozumět více psychicky i fyzicky (otázkou ale je, do jaké míry to bude iluze vytvořená nevěrou a do jaké míry to bude skutečnost, kterou budete prožívat bez jakéhokoliv ovlivnění současným vztahem a třeba zlobou, souvislost s bodem 7 z odstavce Proč ne?)

Přiznám se, že jsem jednoho ze svých partnerů podváděla – k sexu sice nedošlo, ale byly to právě ty schůzky za zády (resp. o většině můj partner věděl, ale netušil, že to není “jen kafe“) a nějaké drobnější něžnosti. Vlastně o to je to horší, bylo to mnohem víc psychické než fyzické,“ přiznala jedna z našich redaktorek.

Bez nevěry jde všechno lépe! Zdroj:photl.com

Bez nevěry jde všechno lépe! Zdroj: photl.com

Závěrem

Předem si stanovte vlastní pravidla, kterými se budete jako osobnost řídit, abyste nemuseli být účastníkem nevěry. Pokud vás vztah nenaplňuje, neubližujte druhé polovičce nevěrou, prvně o tom zkuste mluvit, jaký máte problém, co se vám nelíbí nebo co vám chybí. Vždycky máte na výběr. Mnoho osob, které se účastnily nevěry, si po tom všem uvědomily, že to byla hloupost, kterou už by si zopakovat nechtěly (i proto, že jim to samé třeba udělal partner/ka a uvědomily si své priority). Pokud chcete prožít něco nového s někým jiným než s partnerem, buď se rozejděte, nebo si dejte pauzu, neubližujte nevěrou (ať už tou psychickou nebo fyzickou).

 

Zdroj perexové fotografie: Photl.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentářVaše názory

 • Leňa

  Nevěra… každý by si ji měl asi zažít, aby teprv pochopil a mohl soudit z obou stran. Je to cesta do pekel pokud vám má partner odpustit cesta očistcem moře vlastních výčitek a slz. Zpětně většinou litujete, že jste něco takového udělali a někdy už není cesty zpět:( znám bohužel obě fáze být podvedená a podvádět. Není dobrý ani jedno!

 • Denisa Jelínková

  Máš pravdu, člověk by si měl vyzkoušet, jaké to je – být podváděn, když si neváží vlastního vztahu. Bohužel žijeme ve společnosti, která je nevěrou dost protkaná a vše je to o lidech.
  Děkuji za komentář.

 • Geofre

  Být nevěren považuji za největší úpadek člověka. Vyvstává zde sice otázka, co již nevěra je a co není. Tady má asi každý hranici někde jinde. Ve svém šťastném (doposud a stále ještě) vztahu, který nějaký ten rok již trvá, jsem narazil na problémy, ale při první myšlence na to, že bych si „odpočinul“ s nějakou jinou, jsem si položil otázku, jak bych reagoval na stav opačný, tedy, že by si „odpočinula“ moje partnerka. Odpověď byla vždy prostá. Přinejmenším důvěra, která je po celou dobu vztahu budována a zpevňována, by se rozpadla a její znovunabytí by trvalo mnohonásobně déle, ne-li nekonečně dlouho. A tím pádem hned naleznu odpověď, že by to problém ani zdaleka nevyřešilo, ba naopak by jej to prohloubilo a podkopalo samotné základy dlouhodobého vztahu a souznění.
  Za mne tedy absolutní NE téměř jakékoliv nevěře. Bohužel jsem si prošel několika případy toho „být podváděn“ (naštěstí a snad ne v současném vztahu) a i to mi dává o důvod více to neudělat…

  • Denisa Jelínková

   Děkujeme za tento komentář. Důvěra je ve vztahu velmi důležitá. A jak jste sám napsal, nejlepší je se na danou situaci podívat z druhé strany – jaké by to bylo, kdyby to samé udělal někdo mi? A pak člověka přejde i to pomyšlení na někoho jiného.
   Přejeme tímto ještě dlouhý, spokojený vztah bez důvěry.