Šest nejlepších rolí Robina Williamse

Film Kultura / 15.8.2014

Před pár dny nás navždy opustil talentovaný herec. Pojďme společně uctít jeho památku těmi nejzdařilejšími filmy.

Robin Williams zemřel 11. srpna 2014. Oběsil se ve svém vlastním domě, kde jej našel jeho asistent, který ho přišel navštívit. Williams se za celou svou filmovou kariéru může pyšnit nespočtem natočených filmů různých žánrů a dokonce i zlatou soškou Oscara.

Herec vystudoval střední školu Marin County, kterou úspěšně zakončil maturitou, a následně nastoupil na Claremont Men’s College, kde studoval politické vědy. Ale jak už to tak bývá, lákalo jej herectví, a tak nastoupil na Juilliard Institute. Hlavním Williamsovým úspěchem byla role ve filmu Dobré ráno, Vietname. Za tento film byl nominován na Oscara a dostal se na seznam žádaných herců.

Kvůli kterým rolím ho ale milujeme?

1. Táta v sukni

Mrs. Doubtfire

rodinná komedie

USA, 1993

Režie: Chris Columbus

Hrají: Robin Williams, Polly Holliday, Pierce Brosnan, Martin Mull, Sally Field, Lisa Jakub, Mara Wilson, Terence McGovern a další

Děj tohoto filmu vám nemusíme dlouze představovat. Daniel Hillar by rád strávil se svými dětmi co nejvíce času, ale moc se mu to nedaří. Shodou náhod se dozvídá, že jeho exmanželka hledá hospodyni, a tak neváhá ani minutu a mění svůj život. Pořídí si dámské oblečení, make-up a spoustu dalšího a stává se z něj britská chůva paní Doubtfire. Tento film je náznakem toho, že se Williams nebál zahrát každou roli, byť byla sebevíc neobvyklá.

Velkou zajímavostí tohoto filmu je make-up paní Doubtfire. Na jeho výrobě se podílelo až 12 designerů, kteří si za svou pilnou práci odnesli Oscara. Nalíčení Robina Williamse coby již zmíněná chůva trvalo 4,5 hodiny.

2. Jumanji

Jumanji

dobrodružný/rodinný

USA, 1995

Režie: Joe Johnston

Hrají: Robin Williams, Kirsten Dunst, James Handy, Bebe Neuwirth, Patricia Clarkson, Frank Welker, Jonathan Hyde, Bonnie Hunt a další

Vítejte v džungli. Alan jednoho dne nalezne tajemnou krabici, kterou naneštěstí otevře. Jedná se o společenskou hru Jumanji, která je především pro ty, kdo chtějí opustit svůj svět – a on sám zmizí na celých 26 let. Aby toho nebylo málo, do opuštěného domu se nastěhují jiné děti, které krabici znovu otevřou. Alana sice přivedou zpátky, ale hra pokračuje. Součástí „novodobé“ hry jsou Alan, Sara, Judy a Petr. A pokud mají přežít, musí hru dotáhnout do konce. Protože jen tak všechny následky hodů kostkou zmizí.

Snímek Jumanji se natáčel v New Hampshire a ve městě Keene nechali tvůrci filmu pomalovat zeď reklamou na boty Parrish, která je zde dodnes.

Také vám při sledování Jumanji běhal po zádech mráz?

3. Jak přicházejí sny

What Dreams May Come

romantické drama

USA, 1998

Režie: Vincent Ward

Hrají: Robin Williams, Jessica Brooks Grant, Cuba Gooding Jr., Lucinda Jenney, Vanessa Ross, Matt Salinger, Josh Paddock a další

Hlavním hrdinou, vypravěčem tohoto filmu, je Chris. Lékař, který se po smrti při autonehodě ocitá na zvláštním místě, které je do stejné míry tvořeno skutečnostínicotou, kde se setkává se svými dětmi a zjišťuje, jaký je život po životě. Později se ale situace mění a Chris se ocitá ve světě plném svých představvzpomínek. Z dálky sleduje svoji ženu, která zbyla na Zemi samotná, a celou situaci se jí snaží ulehčit. Annie ale spáchá sebevraždu a dostává se do pekla. Chris se pak vydává na nebezpečnou misi do krajiny zoufalství s jediným cílem – Annie zachránit.

Rodina se sice setká ve vysněném světě, ale nic není tak jednoduché už jen díky možné reinkarnaci.

Film Jak přicházejí sny se pyšní zlatou soškou Oscara za vizuální efekty. Celou výtvarnou stránku má na starosti Stephen Hannock. Metafyzické zamyšlení v líbivém kabátku je tou správnou volbou pro nadcházející podzimní večery.

4. Rodinná dovolená a jiná neštěstí

RV: Runaway Vacation

rodinná komedie

USA/Německo, 2006

Režie: Barry Sonnenfeld

Hrají: Robin Williams, Josh Hutcherson, Joanna ‚JoJo‘ Lavesque, Kristin Chenoweth, Brendan Fletcher, Erica Shaye-Gair, Brian Markinson, Cheryl Hines a další

I Robin Williams v roli přepracovaného Boba Munroa si zaslouží dovolenou. A ne jen ledajakou. Rozhodl se totiž, že svou rodinu vezme na slunnou Havaj. Není tedy divu, že jeho rodina je (ne)mile překvapena, když místo letenek na Havaj sežene Bob rekreační vůz a se všemi na palubě vyráží na zábavný výlet napříč Coloradem, kde se pokazí i to, co by se normálně pokazit snad ani nemohlo.

Ačkoli se u filmu pobavíteodreagujete zároveň, film byl oceněn Zlatou malinou coby nejhorší rodinný film.

Jako v každém filmu, i zde se vyskytlo pár chyb. Například když Bob Munro (Robin Williams) stojí na střeše karavanu, můžete postřehnout, že ze špinavé helmy se stala rázem čistá helma. I přes drobné omyly však film přináší to, co od něj chceme – pobavení a relax.

5. Společnost mrtvých básníků

Dead Poets Society

drama

USA, 1989

Režie: Peter Weir

Hrají: Robin Williams, Robert Sean Leonard, Melora Walters, Kevin Cooney, Ethan Hawke, Matt Carey, Jamie Kennedy, George Martin a další

Nový školní rok na chlapecké akademii ve Vermontu znamená příchod nového učitele, a to sice Johna Keatinga, kterého zde ztvárnil Robin Williams. Jeho posláním je zde učit anglickou literaturu, a i přesto, že je profesorem, má poněkud neobvyklé taktiky vyučování, kterými si ale své žáky získá. Naučí je dokonce víc, než by si sami studenti přečetli v knihách. Rázem se stane vzorem studentů a společně jsou odhodláni v pokračování ve Společnosti mrtvých básníků. To ještě nikdo neví, že to bude mít následky.

Herec Robin Williams se nechal slyšet, že roli přijal převážně proto, že jej lákalo zahrát si roli učitele Johna Keatinga, protože takového učitele si prý přál vždy mít.

6. Svět podle Garpa

The World According to Garp

komedie/drama

USA, 1982

Režie: George Roy Hill

Hrají: Robin Williams, Jessica Tandy, Matthew Cowles, Eve Gordon, Mary Beth Hurt, Swoosie Kurtz, Garrett Maggart, John Irving a další

T. S. Garp se narodil v roce 1944 Jenny Fieldsové. Jedná se o nadaného chlapce, jehož největším snem je být spisovatelem. Součástí jeho života je i Helena, jeho dětská láska, která se později stane jeho ženou. Život a smrt nadaného mladíka na stránky své knihy nejprve sepsal John Irving, zfilmování se ujal režisér George Roy Hill.

Hlavní plus filmu je to, že děj není zdlouhavě popsán, ale scenárista si dal záležet na tom, aby bylo k vidění jen stručné shrnutí děje a o všechno ostatní se postaraly dialogy. Tento příběh sleduje hrdinův život už od raného dětství až do předčasné smrti.

Kameramanem tohoto filmu byl Čech Miroslav Ondříček, který, jak to ve výsledku vypadá, se více než osvědčil. Matku Robina Williamse si zahrála Glenn Rose, která je o pár let mladší než hlavní hrdina filmu.

Kromě několika úspěšných filmů si Robin Williams zahrál i v několika seriálech. Jsou jimi například Přátelé, Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti či Rozvedený se závazky. Ve kterém filmovém díle se líbil vám, čtenářům?

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář