Domácí Majka vyhrál závod kolem Polska

Sport / 16.8.2014

Euforie z nedávno skončené Tour de France ještě nestačila pořádně vyprchat a diváci měli možnost sledovat další díl cyklistické World Tour.

Závod kolem Polska, jenž se konal v minulém týdnu, nakonec ovládl domácí cyklista Rafal Majka. Cestu za tímto titulem měl však velmi trnitou, jelikož ve skvělé formě se ukázal český mladík stáje Omega Pharma – Quick-Step Petr Vakoč. Závodu se měl také zúčastnit Vakočův krajan Roman Kreuziger. Ten byl však necelý den před startem závodu suspendován Mezinárodní cyklistickou unií, kvůli stále se táhnoucími problémy s biologickým pasem.

Vakočův útok ve druhé etapě

Po úvodní etapě čekala na peloton cesta z Tourně do Varšavy. Na více než dvou set kilometrové trase zaútočil český mladík a po dlouhém úniku si dojel pro vítězství v etapě, které ho katapultovalo do čela celého závodu. Dvaadvacetiletý cyklista si tak mohl poprvé ve své kariéře obléci žlutý trikot pro vedoucího jezdce závodu World Tour.

Český cyklista Petr Vakoč. Zdroj: Wikipedie, autor: Petro

Český cyklista Petr Vakoč. Zdroj: Wikipedie, autor: Petro

Ve stínu Kreuzigera a Königa opomíjený Vakoč udržel své vedení i v následujících rovinatých etapách. Ovšem v páté etapě čekal na cyklisty velmi zvlněný terén a Vakoč, který není považován za vrchaře světové extratřídy, měl dle prognóz o průběžné vedení přijít. To se ovšem nepotvrdilo i přes skvělý výkon fanoušky povzbuzovaného Majky, který kromě vítězství v této etapě získal i časovou bonifikaci, díky níž se probojoval na druhou pozici, a to o jedinou sekundu za Vakoče.

Majkův double a Vakočovo zklamání

Po náročné páté etapě čekal na závodníky další těžký dojezd, tentokrát v Tatranské Bukovině. Ačkoliv Vakoč jel opět skvěle a držel se v popředí pelotonu, skvělý vrchař Rafal Majka si dojel pro další etapový triumf, který ho vynesl na výsluní průběžné klasifikace. Vakoč ztratil na polského jezdce 48 vteřin a propadl se na jedenáctou pozici.

V posledním díle závodu byla na programu pětadvacet kilometrů dlouhá časovka jednotlivců, která již s celkovými výsledky příliš nezahýbala. Přesto se však český mladík dokázal vtěsnat do elitní desítky celkového pořadí. Nepříliš dobrý časovkář Rafal Majka byl mocně hnán fanoušky v ulicích Krakova a nakonec o pouhých osm vteřin uhájil celkové vítězství před Španělem Izagirrem.

Zdroj perexové fotografie: Wikipedie, autor: Jwitos

 

Lubomír Řepa

Zanechte komentář