KOUZLO MĚSÍČNÍHO SVITU: Když krásy jižní Francie předčí chemii hlavních postav

Film / 12.8.2014

Colin Firth a Emma Stone společně v romantické komedii od Woodyho Allena? To zní jako sen. Spoiler: není.

Kouzlo měsíčního svitu

romantická komedie

USA, 2014, 109 min

Režie: Woody Allen

Hrají: Emma Stone, Colin Firth, Simon McBurney, Eileen Atkins, Marcia Gay Harden, Hamish Linklater, Jacki Weaver, Erica Leerhsen, Jeremy Shamos

Filmy z pera a režie Woodyho Allena se v průběhu let staly ve filmové branži takovým vlastním žánrovým označením. Člověk ani nemusí znát všechny Allenovy snímky, aby se dokázal naučit rozpoznat jeho rukopis netradiční postavy, osobitý styl vyprávění, záliba v historii a nadpřirozenu, neotřelý smysl pro humor, malebná natáčecí místa a vždy doslova plejáda známých hollywoodských herců v hlavních i vedlejších rolích.

Ani dobré obsazení ovšem nezachrání nedostatek prostoru na představení a rozvoj jednotlivých postav. A to je právě případ Kouzla měsíčního svitu.

Kouzlo jižní Francie

Allenův nejčerstvější filmový počin, který na plátna českých kin zavítal 8. srpna, se odehrává ve dvacátých letech minulého století na pohádkovém jihofrancouzském pobřeží. Stanley (Colin Firth), známý iluzionista a kouzelník skrývající se za pseudonymem Wei Ling Soo, se sem vydává na přání místní aristokratické rodiny Catledgeových, která u sebe v současné době hostí mladou spiritualistku Sophii (Emma Stone). Podle několika členů rodiny se Sophiiny schopnosti média zdají být natolik věrohodné, že by snad mohly být i skutečné. Stanley, skálopevný odpůrce všeho, co popírá lidský rozum a fyzikální zákonitosti světa, je rozhodnut její šarlatánství odhalit.

Emma Stone a Colin Firth.

Emma Stone a Colin Firth jako spiritistka a iluzionista.

Není žádným překvapením, že Stanleyho odhalování nepůjde úplně snadno. Navíc, jelikož se jedná o romantickou komedii, můžeme dopředu očekávat, že ve filmu dojde i na pomyslné jiskření mezi hlavními protagonisty. Jenže: Ha! Ne tak zhurta! To bychom asi od téměř snového obsazení chtěli příliš. S chemií to v Kouzlu měsíčního svitu totiž končí právě už u očekávání.

Firth a Stone zní mnohem lépe na papíře

A přitom začátek je skoro ukázkový. Máme tu nápadité dobové rekvizity, barevné stylové kostýmy, jazzovou hudbu, nádhernou francouzskou krajinu, slibnou záhadu a božsky sarkastického Stanleyho, který svým břitkým britským přízvukem uráží většinu zbylých postav a velmi brzo se stane vašim oblíbencem. Sophie Emmy Stone na druhou stranu postrádá důvtip a šarm, jež jsou jejím postavám charakteristické a které u mnohých z nás zapříčinily, že si tato mladá americká herečka získala naše srdce.

Stone sice výborně hraje špatně hrající podvodnici, ale jinak je její postava jednoduše řečeno nijaká. Když vám tedy děj začne podsouvat představu těchto dvou dohromady, začnete se i skoro proti své vůli vzpírat. Nechápejte mě zle šla jsem do kina s tím, že dát ve filmu dohromady Firtha s o mnoho let mladší Stone je zřejmě jeden z nejlepších nápadů v historii lidstva. Ukázalo se ale, že jsem se asi těšila až příliš. A takhle zní mé zklamání.

Ačkoli prostředí snímku je malebné, dvojici zkrátka chybí jiskra.

Ačkoli prostředí snímku je malebné, dvojici zkrátka chybí jiskra.

Největší škoda je, že místo zdlouhavých scén zobrazujících projížďky v autě či metaforické diskuze o lásce, nebyl dán dostatečný prostor k tomu, aby se mezi Sophií a Stanleym rozvinulo něco jako láska. Takto se nám dostane jedné poměrně klišé scény v observatoři a je takzvaně dokonáno. Náklonnost mezi zmíněnými aktéry je nám předhozena jako fakt, se kterým se musíme smířit, aniž by nám k tomu byl dán dobrý důvod. Kéž by to ale nebylo tak zcela nevyhovující Stanleyho charakteru.

Není žádných pochyb o tom, že Kouzlo měsíčního svitu je krásný film. Scenérie a několik allenovských mouder ale nestačí na skvělý film. A tak i přesto, že tomuto snímku oprávněně dávám tři hvězdičky, mě to mrzí. Je to opravdu velká, velká škoda.

Zdroj všech fotografií: H. C. E.

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář