Recenze: Nejlepší kamarád nemusí být skutečný

Kultura Literatura / 10.8.2014

Novinka nakladatelství Argo přináší nejen náhled do světa „autisty“, ale také velmi originální pojetí vypravěče.

Imaginární kamarád jako zachránce

Budo je na světě už pět let a to je pěkně dlouhá doba na to, jaký Budo je. Je totiž imaginární kamarád a vymyslel ho Max, který je trochu jiný než ostatní děti. Budo Maxovi pomáhá vypořádat se se světem, kde všechno funguje bez bonusových hovínek, zasekávání a naopak s objímáním a interakcí s vrstevníky. Když ale Maxe unese paní učitelka Patersonová, Budův příjemný život končí a on se musí rozhodnout, zda je pro Maxe ochoten obětovat i sám sebe.

Matthew Dicks

Kromě Pamětí imaginárního kamaráda je též autorem románů Something Missing a Unexpectedly,  Milo. Jeho romány byly přeloženy do více než 25 jazyků. Publikoval také v několika časopisech a působí jako učitel na základní škole. Žije s manželkou a dvěma dětmi.

Zdroj: oficiální stránky Matthewa Dickse

Originální námět není narušen zpracováním

Hlavní devízou Pamětí imaginárního kamaráda je bezesporu námět, respektive vložení vyprávění do úst imaginárního kamaráda. Matthew Dicks bezchybně vykreslil celý svět imaginárních kamarádů, kteří žijí mezi námi. Kniha navíc neztroskotala na zpracování, to naopak podtrhuje skvělý a neotřelý námět. Je skutečně zábavné číst stránku za stránkou.

Ukázka z knihy. Zdroj: Alžběta Široká, Generace 21

Kombinace všeho

Kniha nabízí téměř vše – humor, napětí, laskavost, nosný příběh. Přesto všechno dohromady nepůsobí přeplněně, každý prvek zde má své místo. Samotný svět imaginárních kamarádů je navíc promyšlen do detailů. Právě imaginární kamarádi jsou to nejzábavnější na knize, nikdy nevíte, kdy kamarádi, se kterými se Budo setká, zmizí či jak důležití budou pro příběh.

Pro menší i pro dospělé

Dalším pozitivem Pamětí imaginárního kamaráda je fakt, že díky dětskému světu imaginárních kamarádů a zároveň příběhového přesahu do světa dospělých je kniha vhodná jak pro větší děti, tak i pro dospělé. Otázkou ovšem zůstává, na kolik se dětem bude zamlouvat konec, který je poměrně netradičně řešený.

 

Paměti imaginárního kamaráda // Argo 2014, překl. Dominika Křesťanová, 316 stran, vázaná

 

Zdroj perexové fotky: Alžběta Široká, Generace 21

Alžběta Široká

Alžběta Široká

Studentka bohemistiky, skautská vedoucí, knižní nadšenec, fanoušek žluté a člunozobců, náladová idealistka, milovnice čaje, pohádek a červené rtěnky. Knihy mám občas radši než lidi.

Zanechte komentář