Řecký ostrov Evia vám nabídne klidnou dovolenou

Cestování / 14.8.2014

Rádi poznáváte nová místa, ale davy turistů už vás začínají odrazovat? Vyberte si řecký ostrov Evia a při cestě si můžete zajet i do Athén.

Dovolená v Řecku pro většinu z nás automaticky znamená vybavení si těch nejznámějších turistických letovisek, jako je Kréta, Rhodos, Santorini a podobně. Málokdo ale ví, že to není vše, co Řecko může nabídnout. Do kurzu se pomalu začíná dostávat i trochu pozapomenutý, byť rozhodně ne malý ostrov jménem Evia nebo také Euboia, jak chcete. Jedná se o druhý největší ostrov Řecka hned po Krétě a rozhodně má co nabídnout.

Pefki je letním obydlím Řeků

Evia je také šestým největším ostrovem ve Středozemním moři. Nachází se v západní části Egejského moře, ostrov je asi 175 kilometrů dlouhý a žije zde okolo 200 tisíc obyvatel. Doprava na tento ostrov je velmi snadná, neboť sem z pevniny vede několik mostů a cestovat lze také trajektem, což trvá pouhých 45 minut.

České cestovní kanceláře na tomto ostrově nabízejí zejména letovisko Pefki. Pokud jste spíše příznivci klidnější dovolené bez davů turistů, je toto místo pro vás jako stvořené. Jezdí sem totiž hlavně Řekové, kteří zde mají své letní vily, přesto je na pláži téměř nepotkáte. Jejich životní styl je totiž dost odlišný od našeho a to se projevuje i v jejich denním programu.

Tento trajekt zajišťuje dopravní spojení mezi pevninou a ostrovem Evia.

Tento trajekt zajišťuje dopravní spojení mezi pevninou a ostrovem Evia.

Na pláž se vydávají brzy ráno, když ještě není takové teplo, a to většina českých turistů ještě spí, proto když se okolo jedenácté konečně rozvalíme na pláži, není po řeckých domorodcích ani stopy – a to platí až přibližně do šesté večerní, kdy my už se porozhlížíme po večeři v místních restauracích. V tu dobu se Řekové opět vrací na pláž a zůstávají tam až do setmění.

Inu, jiný kraj, jiný mrav, to platí třeba i o kývání a kroucení hlavou. Tato gesta mají totiž přesně opačné významy, než jak je tomu u nás Čechů. Češi ale nachází v Pefki celkem porozumění, mají tam totiž s majiteli restaurací a hotelů již léta dobré vztahy. Je to zásluhou delegátů z cestovních kanceláří, kteří zde nám Čechům udělali dobré jméno a zajistili nám i příznivé ceny.

Taková dobrá večeře s hlavním chodem, salátem, melounem a karafou vína vyjde jednoho na necelých 15 euro a to je přeci opravdu krásná cena.

Typická řecká večeře: řecký salát a mořské plody.

Typická řecká večeře: řecký salát a mořské plody.

Athény jsou za rohem

Výhodou dovolené v Pefki či okolí je také možnost návštěvy hlavního města Řecka – Athén. Přestože se Athény nenacházejí na témž ostrově, nýbrž na pevninské části Řecka, cesta trvá něco málo přes tři hodiny. Pokud se vydáte s cestovní kanceláří, vyjde vás tato cesta asi na 40 euro, což se dá považovat za cenu celkem příznivou. Den strávený v Athénách je samozřejmě málo na to, abyste stihli projít vše, co toto starověké město nabízí.

Rozhodně byste ale neměli vynechat výstup na akropoli, dominantu celého města s hlavním chrámem Parthenonem, Diův chrám, Dionýsovo divadlo či olympijský stadion z 19. století. Pokud jste zastáncem toho, že si z každé dovolené musíte přivézt něco na památku, rozhodně se projděte po Ermou Street. Naleznete zde značky světového formátu, které máme i u nás, ale také obchody méně známé, jako je například Shana či Stradivarius.

Při návštěvě Athén je přímo povinností vyšplhat na kopec s akropolí a Parthenonem.

Při návštěvě Athén je přímo povinností vyšplhat se na kopec s akropolí a Parthenonem.

Pokud jsme vás alespoň trochu nadchli pro tento „zapomenutý“ řecký ostrov jménem Evia, dobrou zprávou je, že spoustu cestovních kanceláří nyní nabízí last minute zájezdy do konce srpna právě do letoviska Pefki. Můžete se tedy do této klidnější části Řecka podívat ještě letos.

Zdroj všech fotografií: Eliška Vrbová, Generace 21

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář