Jaká je cena obětované příležitosti aneb Rozhodli jsme se dobře?

V obraze / 18.10.2014

Žijeme ve světě možností. Můžeme se třeba prostě sbalit a odletět si do Indie. Můžeme si založit velkovýrobu bot, když na to přijde. Jak se ale rozhodnout?

Malá a velká rozhodnutí

Před každým z nás jsou dennodenně volby. Co si vzít na sebe? Kam jít na školu? Kdy mít svatbu? Dřív? Nebo později? Doma? V zahraničí? Nebo… nikdy? Zatímco malá nedůležitá rozhodnutí nás v budoucnu nijak zvlášť neovlivní, ta velká jsou zásadní. Utvoří cesty, které budou pevně vyšlápnuty. Spleť provázků, které se budou prolínat a mohou vytvořit uzly, jež nebude snadné jen tak rozmotat. Leda vzít nůžky…

Zahradničte. Nebo si otevřete zahradnictví. Jen se rychle rozhodněte. Zdroj: Foter.com

Zahradničte. Nebo si otevřete zahradnictví. Jen se rychle rozhodněte.
Zdroj: Foter.com

Druhá možnost by byla lepší

Je toho kolem nás tolik, že nevíme, co si vybrat. Když se potom konečně rozhodneme, říkáme si – udělal jsem správně? Co kdybych se rozhodl opačně?  Co kdybych býval tehdy víc studoval a dostal se na lékařskou fakultu? Co kdybych si býval vzal to nové sako, vybrala by si mě Maruška namísto Petra a žili bychom spolu teď šťastně až do smrti? A měli bychom pět dětí, které by skotačily na našem stále zeleném úhledně posekaném trávníku?

Samurajské pravidlo tří vteřin

Mnoho skvělých nápadů zůstalo zapomenuto a to jenom kvůli tomu, že jsme nad nimi začali přemýšlet. Přitom stačí použít jednoduché pravidlo – rozhodnout se do pěti úderů srdce. Když tak neučiníme, mozek začne vymýšlet důvody, proč to nepůjde, a důsledky chybného kroku.

Lepší špatně než nijak

Důležité je ale říci si, že naše rozhodnutí utváří náš život. Všechny naše přešlapy a slepé uličky prostě patří k našemu příběhu. Udělali jsme to proto, že jsme to tak cítili. Sako bylo tehdy plné chlupů od psa, a tak prostě zůstalo pohozené na křesle. Stejně vlastně Saša říkala, že má ráda sportovní chlápky. A Saša byla vlastně docela sympatická.

Nepřemýšlejte. Cestujte. Zdroj: Foter.com

Nepřemýšlejte. Cestujte, pokud máte tu možnost. Zdroj: Foter.com

Nemá cenu se trápit kvůli rozhodnutím. Naučme se to, že je lepší vybrat jednu možnost a poté cítit, že to není ono, než nevybrat nic a do konce života přemítat, jaké by to bylo, kdyby.

Opportunity Cost?

V ekonomice se tomu říká cena ušlé příležitosti neboli Opportunity Cost. Holt jsme prostě v tu dobu věřili, že to je to nejlepší rozhodnutí. A obětovali jsme tomu ta ostatní. Tak to je. Jediná možnost, jak se tedy vyrovnat s naším rozhodnutím, je prostě ho přijmout. Nepřemýšlet nad tím, co všechno by se stalo, když bychom tehdy přijali tu pozici u táty v práci. Nebo žádost o ruku toho klučíka, co nás vždycky tajně obdivoval. A my to tajně věděli. Prostě se srovnat s tím, kde teď jsme a snažit se, co nejvíc si to užít. Uvědomit si, co máme, a neztrácet čas přemýšlením.

Protože nůžky se dají použít vždycky.

Zdroj perexové fotografie: Foter.com

Zuzana Horáková

Zuzana Horáková

Některé mandarinky smrdí a jiné ne. Sledujte mě i na Instagramu http://instagram.com/zuzanks/

Zanechte komentář