Arašídové máslo jako americká modla

Na talíři / 15.8.2014

Proč nedají Američané na arašídové máslo dopustit, když ani nepochází z USA? Odkud se tedy vzalo? Komu vděčíme za jeho objevení a jak se takové máslo děla?

Burákové, neboli arašídové máslo pochází z USA, kam se jednoho slunného dne dostalo díky vynalézavosti Mexičanů. Arašídy jako takové byly známy již od roku 950 př. n. l., a to konkrétně v Jižní Americe, kde staří Inkové poprvé vytvořili z arašídů kašovitou látku. Než se ale arašídy dostaly do USA, podnikly ještě velkou cestu. Do Afriky s průzkumníky, odsud díky obchodním cestám do Španělska a přes dobré španělské obchodní styky se konečně dostalo tam, kde je až do dnes považováno za národní bohatství – do USA.

  • 1840 – první arašídové máslo (Virginie; USA)
  • 1899 – vydání kuchařky „Kompletní průvodce vařením z ořechů“

Dr. John Harvey Kellog si nechal v roce 1895 patentovat přístroj na výrobu pokrmů z ořechů, a experimentálně podával pacientům ve svém sanatoriu arašídové máslo jako lék. Ten ovšem pacientům zachutnal natolik, že jej začali konzumovat i mimo nemoc.

Zatímco v Evropě zuřila první světová válka, v USA se rozšiřovalo množství firem, které začaly investovat do výroby a prodeje arašídových másel a pomazánek. Už se nejednalo jen o rozemleté arašídy, teď nastala chvíle šperkování. Začaly vznikat dva druhy této vyhledávané dobrůtky. Hladké a krémové máslo nebo tzv. Crunchy (křupavé, s kousky arašídů). Za tyto skvělé vychytávky vděčíme panu Josephu L. Rosenfieldovi, který zasahoval do vývoje burákové pochoutky od dvacátých let minulého století.

Stovky variací a způsobů přípravy. / zdroj: Kristýna Šopfová, Generace 21

Stovky variací a způsobů přípravy.

Klíčovou osobou byl ovšem George Washington Carver, trochu naivní zemědělský chemik, který se připravil o obrovské bohatství. Byl to on, kdo objevil 300 využití pro arašídy a stovky dalších pro sojové boby, ořechy a sladké brambory. A byl to právě on, kdo se zasloužil o popularizaci produktů z arašídů (vč. arašídového másla), papíru, inkoustu a oleje, a to všechno již v roce 1880! Daleko dříve než Kellog. Bohužel se díky své důvěřivosti rozhodl vynálezy nepatentovat, jelikož věřil, že jsou to dary boží. Zásluhy za následnou popularizaci arašídového másla by tedy měly patřit jemu.

Jen do sušenek? Ani omylem.

Jak již bylo zmíněno, burákové máslo se, původně jako léčivo, stalo miláčkem amerického národa, ovšem ne každému zachutná napoprvé tolik, aby je ochutnal i podruhé. Svou výrazně slanou a netradiční chutí se nezavděčí každému. I přesto je přidáváno téměř do každého jídla. Primárně se využívá jako přísada do dezertůsladkostí, výjimkou ale není ani polévka či maso s omáčkou z arašídového másla. Nutno podotknout, že arašídové máslo je poměrně tučné, i přesto se ale doporučuje při různých dietách a hubnutích, obsahuje totiž zdravé, přírodní tuky, které tělu prospívají. Samozřejmě v omezených dávkách.

 Tip: Zmrzlina s arašídovým máslem.

Potřebovat budete pouze banán a arašídové máslo. Banán rozmixujte a přidejte k němu několik lžic másla. Směs dejte do formy a nechte několik hodit mrazit.

Arašídové máslo s kousky sušenek se rozplyne na jazyku. / zdroj: Kristýna Šopfová, Generace 21

Arašídové máslo s kousky sušenek se rozplyne na jazyku.

Rozžhavte mixér, bude se máslovat.

Udělat si vlastní burákové máslo je naprosto snadné. Na základní verzi potřebujete pouze arašídy, trochu soli, pánev a mixér.

  1. Libovolné množství arašídů a půl lžičky másla nasypte na rozehřátou pánev a opražte je dozlatova.
  2. Opražené arašídy vložte do mixéru, trochu osolte a mixujte tak dlouho, dokud se neutvoří krémová směs.

Jakmile začnete mixovat, utvoří se z arašídů prášek, ničeho se nelekejte a mixujte dál. Prášek začne postupně houstnout a po několika dalších minutách se z něj začne stávat tužší hmota. Nepřestávejte mixovat a za dalších pár minut budete mít krémovou směs – arašídové máslo.

 

Vložit do mixéru a za několik minut můžete konzumovat. / zdroj: Kristýna Šopfová, Generace 21

Vložte do mixéru a za několik minut můžete konzumovat.

Top varianty arašídového másla:

[tabs tab1=“Medové“ tab2=“Křupavé“ tab3=“Skořicovo-rozinkové“ tab4=“Sirupové„]

[tab id=1]do základní verze přidejte pár lžic medu, dokud je máslo ještě teplé, aby se vše hezky spojilo.[/tab]
[tab id=2] do základní verze přidejte šálek nadrobno nasekaných arašídů, máslo tak bude mít robustnější texturu.[/tab]
[tab id=3]do základní verze přidejte ½ šálku rozinek, 3 lžíce mleté skořice a 2 lžíce krystalového cukru, dokud je máslo teplé[/tab]

[tab id=4]do základní verze přidejte libovolné množství sirupu (javorového, levandulového, …) ještě za tepla.[/tab]

[/tabs]

Jste také milovníky arašídového másla nebo jej úplně odmítáte?

 

Zdroj všech fotografii: Kristýna Šopfová, Generace 21

 

 

Kristýna Šopfová

Kristýna Šopfová

Věčný snílek, částečná workoholička a absolutní milovnice jídla.

Zanechte komentář