Jsem jeho máma nebo přítelkyně?

Vztahy / 15.8.2014

Člověk se ve svém životě potká s mnoha lidmi, kteří v sobě mají určité vzorce žití.

Jsou mezi námi lidé, kteří se v partnerském životě chovají skoro jako ve vztahu ke své mamince, což může být občas roztomilé, občas velmi důvěryhodné, ale v první řadě je to určitá patologické – není to v pořádku.

Uděláš mi něco k jídlu?

Tato otázka je docela častá, člověk na ní nevidí nic špatného, ale pojďme se podívat hlouběji. Pokud muž používá tuto otázku občasně, je to v pořádku, na tom není nic špatného – může být unavený z práce nebo prostě nemocný, tak nemá sílu na to, aby si sám něco uvařil. Pokud po vás chce ale uvařit každý den, pak je něco v nepořádku. Napadlo vás, proč on sám vám občas nenavaří? Proč se sám nenabídne? Je dost možné, že vás bere jako svou maminku, tedy ztotožňuje vaši roli s tou její.

Ač to teď vyznívá zle vůči mužům – myšleno je to jen v tom dobrém slova smyslu – právě kvůli tomuto schématu, kdy muž vidí ve své ženě svou matku, dochází k rozchodům, rozvodům apod. Muži se postupem času, ačkoliv si tento systém vytvořili sami (a žena k tomu přistoupila), vytvoří pocit, že jsou až moc obskakovaní, že si lidé kolem snad myslí, že jsou nesamostatní. V tuto chvíli už je pozdě, ale snažte se tomu předcházet a rozmazlujte své muže jen v rámci mezí!

Nedovolte, abyste se cítila jako služka. Zdroj: ftoer.com

Nedovolte, abyste se cítila jako služka. Zdroj: foter.com

Můžeš mi poradit?

Znáte to, když za vámi přijde muž a ptá se vás, zda je to takto dobré nebo zda by to měl udělat jinak? Na jednu stranu je pěkné, že za vámi přišel pro jakousi řečnickou radu (protože si to stejně udělá podle sebe), ale nikdy člověk neví, zda mu má dát jen objektivní názor nebo opravdu poradit. Protože pak přicházejí situace, kdy muži chcete poradit a on se ohradí, že není malé dítě, abyste mu radila. Asi to je k zamyšlení.

Užívejte si vztah naplno! I kočky vám budou závidět (a ty jsou pěkně vybíravé). Zdroj: foter.com

Užívejte si vztah naplno! I kočky vám budou závidět (a ty jsou pěkně vybíravé). Zdroj: foter.com

Jste jeho přítelkyně, ne maminka!

Důležité je, aby si uvědomily hlavně ženy, že jsou přítelkyněmi a ne maminkami svého partnera. Aby mu dopřávaly komfort, lásku, štěstí. Ale je třeba to oddělit od mateřské lásky (kterou má prostě každá žena v sobě), která ve vztahu muže a ženy nemá co dělat. Již nejeden vztah bohužel na tomto principu ztroskotal, pokuste se o to, aby tato situace ve vašem vztahu nevznikla! Protože když se nad tím zamyslíte, stará se o vás váš přítel tak přehnaně, jako to děláte vy? Přijdete domů a hned máte jídlo na stole? Přijdete domů a hned je vyžehleno, vypráno? Asi spíše ne, že?

Vyper. Nachystej. Udělej.

V partnerském vztahu chcete žít, prožívat, ale ne uklízet celou věčnost, pořád prát, žehlit. Všechno je to samozřejmě o domluvě, některým párům to vyhovuje, mají ve svém vztahu dané hranice, které jsou pro ně adekvátní. Ale jinak by se žena neměla cítit jako hospodyně, která strádá. Pokud to dospěje do této situace, je třeba to řešit. V sobě, s partnerem, případně i s odborníkem. Nenechte si zkazit krásný vztah určitým patologickým rysem.

Ukažte mu, že jste jeho přítelkyně a ne jeho maminka. Zdroj: foter.com

Ukažte mu, že jste jeho přítelkyně a ne jeho maminka. Zdroj: foter.com

Samozřejmě se to nemusí vztahovat na všechny muže, všechny ženy a všechny páry. Na světě je mnoho lidí, kteří se od sebe nejrůznějším způsobem liší, tedy i jejich vztahy s partnerem/partnerkou.

A co vy? Funguje váš vztah na čisté partnerské lásce? Nebo se vnucuje i láska matce k synovi?

Zdroj perexové fotky: archiv redakce

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář