Nemůžete volit doma? Vyřiďte si voličský průkaz!

V obraze / 9.1.2013

Nedovolí vám práce nebo cesta do zahraničí účast ve volbách, a přesto byste rádi podpořili svým hlasem vybraného kandidáta? Nic není ztraceno!

Každý občan České republiky, který dovrší nejpozději druhý den voleb 18-tý rok života, má právo volit. Toto právo se týká i osob, které se v čase volby nezdržují v místě svého volebního okrsku, ale přesto chtějí volit. Musí si tedy vyřídit VOLIČSKÝ PRŮKAZ.

O co se jedná?

Voličský průkaz je dokument, který vás opravňuje volit v jiném volebním okrsku, než pod který podle stálého seznamu voličů spadáte.

  • Pokud se jedná o volby do zastupitelských krajů, je volič oprávněn volit pouze ve volebním obvodu kraje, ve kterém je  přihlášen k trvalému pobytu. 
  • Obdobně při volbách do senátu můžete hlasovat pouze v rámci senátního volebního obvodu.
  • Při volbě prezidenta České republiky je volič oprávněn užít voličský průkaz pro uplatnění svého voličského právajakémkoliv volebním okrsku na území České republiky, stejně tak jako na území jiného státu, ve zvláštním volebním okrsku k tomu určeném.

Kde a jak ho získat?

O svůj voličský průkaz si můžete zažádat několika formami žádosti – v listinné podobě, v elektronické podobě, osobně. Pokud se tedy rozhodnete volit a brání vám v tom vaše nepřítomnost v době volby, není nic jednoduššího, než si stáhnout žádost o voličský průkaz.

Kdy volit?

Nejbližší příležitost, kdy budete mít možnost využít svého volebního práva formou voličského průkazu, jsou prezidentské volby, které se konají ve dvou kolech.

1. kolo se bude konat v pátek 11.1.2013 od 14:00 do 22:00 a v sobotu 12.1.2013 od 08:00 do 14:00.

Případné 2.kolo se uskuteční v pátek 25.1.2013 od 14:00 do 22:00 a v sobotu 26.1.2013 od 08:00 do 14:00.

A pokud ještě nemáte jasno v tom, komu dáte svůj hlas, ujasněte si svůj názor spolu s naším speciálem o prezidentských kandidátech!

zdroj perexové fotografie: Alice Jendelová, Generace 21

Video: youtube.com

 

Zuzana Fricova

Zuzana Fricova

Prohlaste svůj život uměním, pak jakékoliv dočasné nedopatření můžete označit "uměleckým záměrem."

Zanechte komentářVaše názory

  • David Eršil

    Pro prezidentské volby už je trochu pozdě 🙂

  • Zuzana Fricova

    Možnost byla do včerejšího dne:)…