Llorraine Neithard

Llorraine Neithardt: Šití jednoho páru bot trvá okolo 180 hodin!

Krása a móda / 10.1.2013

Po vystudování návrhářské školy pracovala jako vědma, dnes vytváří jedinečné boty, které se objevily i ve filmu P.S. Miluji tě! Jaká je Llorraine Neithardt doopravdy? Přečtěte si rozhovor!

Llorraine Neithardt je americká obuvní návrhářka, ačkoliv se považuje spíše za umělkyni. Po vystudování módy na známé New Yorské univerzitě Parsons School of Design pracovala jako návrhářka večerních rób. Měla našlápnuto do Paříže, když se na radu přátel začala věnovat předpovídání budoucnosti. Stále však tápala v té své, a tak po nějaké době hledání vystudovala ještě sochařství a objevila inzerát lákající na kurz obuvnictví. Od té doby Neithardt vytváří pohádkové střevíčky pro slavnostní příležitosti, učí uměleckou výrobu bot na seminářích a nadále pracuje jako vědma ve svém apartmánu v New Yorku. Její tvorba se objevila i ve filmu P.S. Miluji tě, kde si dokonce i v několika záběrech zahrála. Výroba jednoho párů bot vyžaduje neuvěřitelných 180 hodin a vždy se jedná o ruční práci od samotné Llorraine!

Více zde.

Kdy jste se poprvé začala zajímat o navrhování bot?

Vlastně hned po narození. Ale trvalo to dalších třicet let, než jsem si uvědomila, že se chci věnovat návrhářství obuvi, ale hlavně chci vytvářet „nositelné“ umění. Styl je jako mateřské znaménko, se kterým se rodíte, a já takové znaménko dostala. (smích)

Jak jste se tedy k navrhování nakonec dostala?

Doba, kdy jsem se postupně rozhodla pro obuvnictví, bylo období po velmi vážné nehodě, která se mi stala v roce 2003 během cesty po Maroku. Následující rok jsem strávila zotavováním a přemýšlením o životě. Uvědomila jsem si, že se chci věnovat určitému typu výtvarného projevu, který mi umožní upustit uzdu fantazii a tvořit.

Jednoho zářijového dne roku 2004 jsem procházela šatník v mém bytě v New Yorku a vyhazovala věci, které jsem už nepotřebovala nebo nenosila, a našla jsem jedny krásné náušnice a staré boty. Při pohledu na ně se mi vnukl nápad tyto věci spojit a vytvořit něco nového.  A o pár dní později jsem narazila na reklamu na obuvnický kurz…

Ale studovala jste módu na Parsons School of Design. Jak to, že jste se začala o design zajímat až po tolika letech?

Módě jsem se věnovala odjakživa, i když spíš pasivně. Do roku 2003 jsem pracovala jako vědma, ale současně jsem vytvářela honosné večerní róby. Dnes je ze mě obuvní umělec. Moje tvorba není velkovýrobní. Každý pár bot vytvářím sama a prodávám je, jako malíř prodává své obrazy nebo sochař sochy.

Llorraine Neithard

Llorraine Neithard tvoří každý pár bot do puntíku sama. Zdroj: vlevo- Aranka Israni, vpravo- virtualshoemuseum.com

Z čeho čerpáte inspiraci?

Z nebe a země, života, lidí, umění, přírody… a absolutní radosti. Inspirují mě mýty, sny, astrologie, věda, architektura, zdánlivě obyčejné věci, minulost a budoucnost nebo sex. Snažím se dát do své tvorby výrazné a intenzivní emoce – vášeň, radost, lásku nebo smutek, které mě postihují. Ale především chci vytvářet krásné věci.

Jaké materiály používáte?

Materiály jsou nejpříjemnější část celého procesu, protože tvořit mohu téměř z čehokoliv. Jeden pár bot jsem například vytvořila z plastového reliéfního prostírání, další vznikly z řady japonských perel nebo kůže. Materiály jsou nevyčerpatelné pro ty, kteří je chtějí vidět!

Co Vás inspirovalo k poslední kolekci?

Moje poslední kolekce vypráví historii obuvnictví. Každý pár představuje pokrok od chození naboso až po boty královen nebo careven.

Llorraine Neithard

Boty jsou hotové unikáty. Zdroj: virtualshoemuseum.com

Kromě autorské tvorby ještě obuvnictví vyučujete studenty, kteří se mnohdy s výrobou obuvi do té doby nesetkali. V čem je vyučování od vyrábění vlastních bot jiné?

Nejběžnější výrok studentů je, že vždy toužili umět vyrábět boty. Někteří ke mně chodí, protože se chtějí stát návrháři, jiní jen proto, že mají svůj vysněný pár bot, který nemohli nikde nalézt, takže se rozhodli vzít osud do svých rukou a vyrobit si je sami. Jednou jsem učila dívku, která se rozhodla použít pár ručně vyrobených bot jako součást svého portfolia k přijímačkám na uměleckou školu. Každý má jiný a svým způsobem originální důvod a mě baví takové lidi poznávat a učit je něčemu novému.

Jak takový proces probíhá?

Tvorba bot na seminářích a šití mých vlastních modelů je velmi podobné. Nejprve se začíná skicami. Většina studentů si své boty navrhne sama, ale někteří mi jen sdělí své představy a já jim je načrtnu. Pak začneme pracovat.  Nejprve se připraví forma, na které se bota následně vytváří a tvaruje. Veškerá práce je ruční. Další den se sejdeme v obchodu s látkami a vybíráme materiály. Třetí den pak boty sešijeme a naaranžujeme.

Vaše boty se objevily ve filmu P.S. Miluji tě. Jaké bylo spolupracovat ve filmovém průmyslu?

Z větší části jsem byla v šoku! Práce na filmových kostýmech s lidmi jako Hilary Swank nebo Gerald Butler byla neuvěřitelná! Trvalo to sice dlouho a bylo to velmi intenzivní, ale než jsem si to uvědomila, bylo vše hotové, protože každý byl tak oddaný své práci a směřoval k vytvoření krásného a smysluplného filmu. To, že moje boty inspirovaly režiséra přepsat hlavní postavu Holly (Hilary Swank), aby se stala obuvním umělcem, nebo vytváření svatebních bot pro postavu Lisy Kudrow, byl opravdový sen! A nakonec jsem se ve filmu i na chvíli objevila, takže jsem si užila svých 15 sekund slávy! (smích)

Llorraine Neithard

Llorraine sama sebe považuje spíš za umělkyni. Zdroj: virtualshoemuseum.com

Může mít žena někdy dostatečný počet bot?

NIKDY! (smích) Důležitější ale je dávat důraz na kvalitu, a ne na kvantitu. Koneckonců, nesmíme zapomínat, že boty jsou „chrámy“ našich nohou a odráží postavení člověka ve společnosti. Odhalují významné momenty našich životů a hlavně – dávají naší chůzi důstojnost a jsou výrazem naší individuality.

Nosíte Vy sama své výtvory?

Ano. Sama si boty vyrábím a pak je nosím.

Jak vypadá váš ideální zákazník?

Můj ideální zákazník je někdo, kdo dokáže porozumět tomu, že boty mohou být nositelný umělecký skvost.

Llorraine Neithard

Boty se objevily i ve filmu P.S. Miluji tě. Zdroj: virtualshoemuseum.com

Máte nějakého návrháře, který významně Vaši tvorbu ovlivnil?

Ano! Pietro Yantomy, to byl OPRAVDOVÝ umělec obuvnictví 20. let 19. století! Na výrobu bot používal vzácné starožitné tkaniny s renesančními vzory.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Svobodu žít život jako umělec, možnost ztvárňovat krásu, pracovat nezávisle a vytvářet v rámci své fantazie a nebýt „otrokem“ módního průmyslu. To je důvod, proč jsem se rozhodla vytvářet boty jako umělecká díla, a ne konfekci.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Nikdy nevím, kam mě boty dovedou! Moje návrhy se objeví v knize Shoe Snob od Lindy O´Keefe, která vyjde během listopadu. Také vás zvu na výstavu, která se koná v březnu 2013 v muzeu ve městě Leipzig v Německu, kde budu mít vystavené některé z mých papírových plastik bot! A mimo jiné – příští rok v únoru přijde do kin nový snímek, ke kterému jsem navrhla boty.

Llorraine Neithard

Inspirace přichází i z přírody. Zdroj: virtualshoemuseum.com

Na závěr – přejete si něco vzkázat našim čtenářům?

Ano. Rozhodnout se pro strach na místo lásky je ta největší chyba, jakou můžete v životě udělat. Láska slouží životu. Každý má v sobě jiskru, jen ji musí najít a umět použít. Raději se vydejte méně prošlapanou cestou – bude sice nebezpečnější, ale zato nebude přeplněná. A pokud se bojíte, že vám chybí na talentu – vyvažte to nadšením, protože to vám pomůže tam, kam se jinak nedostanete.

Děkuji za rozhovor a přeji spoustu úspěchů do budoucna!

Zdroj perexové fotografie: foto Aranka Israni

Andrea Vytlačilová

Andrea Vytlačilová

Studentka a snad i trochu umělkyně píšící o módě a stylu. Často a velmi ráda na cestách s blokem a pastelkami v ruce.

Zanechte komentář