Navštivte srdce parfémů – Grasse

Krása a móda / 27.8.2014

Žár provensálského slunce, azurové moře a všudypřítomná vůně levandule. Zavítejte se mnou do samotného srdce parfémů – malebného městečka Grasse na jihu Francie.

Má duše se vznáší na vůních, jako duše jiných na hudbě“, řekl jednoho dne francouzský básník Baudelaire. Není se čemu divit, neboť právě jeho rodná země dala vzniknout aromatické tekutině, která ovládla svět. Parfém začal mít úspěch už v sedmnáctém století, kdy byl na dvoře Ludvíka XV. založen takzvaný parfémový soud. Dokonce i slavná královna Viktorie si pro svou oblíbenou vůni jezdila do samotného srdce parfémů, provensálského městečka Grasse na jihu Francie, které dalo vzniknout mimo jiné i ikonickému Chanelu no.5.

Žena, která nenosí parfém, nemá budoucnost. – Coco Chanel

10544868_10202585775140656_21340097_n

Městečko, jenž dalo vzniknout parfémům

Město Grasse se šplhá v horkém vzduchu azurového pobřeží a skrývá tajemství parfemářů z celého světa. Dříve bylo spíše centrem koželuhů, avšak poté přišly do módy parfémované rukavičky a s jejich odchodem se změnilo i řemeslo, začaly vznikat první výrobny parfémů, které čekala velká budoucnost. Mezi nejstarší parfumerie patří Fragonard, který nabízí návštěvníkům Grasse prohlídku jejich Fabrique des fleurs, nebo firma Galimard, kde si můžete vyzkoušet dvouhodinový workshop výroby vlastního parfému i otestovat svůj čich.

10596258_10202585775220658_1204381514_n - kopieBýt „Nosem“ není vůbec lehké

Podstata výroby se s roky moc nemění, rozdíl je však ve vybavení. Práce parfemáře není ale vůbec procházka růžovým sadem, jak by se mohlo zdát. Takzvaných nosů, jak se jejich profese nazývá, je po celém světě jen něco přes padesát. Tito lidé nesmí kouřit, pít alkohol, ani jíst kořeněné jídlo, aby se jejich mimořádně vyvinutý nosánek náhodou nepoškodil.

Od počátků po současnost

Pokud vás zajímá něco z historie parfémů, určitě nesmíte vynechat Musée International de la parfumerie, které bylo v Grasse nedávno nově zrekonstruováno. Mile překvapí volný vstup a otevře se vám brána do světa vůní. Nejprve vaše kroky povedou do tropického skleníku, kde si u každé rostliny můžete vyzkoušet i její parfémovou vůni. Následně budete obdivovat staré keramické flakonky, cestovní kufřík Marie Antoinetty i rozkošné lahvičky a kouzelné etikety. Za pozornost stojí i ikonické parfémy Nina Ricci, Chanel nebo Dior. Zajímavou zkušeností byly i vůně či zápachy (neutrální slovo bohužel neexistuje) jako opium, marihuana, hnůj a whiskey. Můžu vám slíbit, že vaše smysly budou pracovat na plné obrátky, i když už budete popíjet kávu v některé z malebných uliček starého Grasse.

Původní výbava na míchání nových vůní.

Původní výbava na míchání nových vůní.

Zdroj fotografií: archiv autorky

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia.org

Veronika Tázlerová

Veronika Tázlerová

Studium, káva, móda, jazyky, knihy, cestování, psaní... Co víc říct? Sledujte mě i na instagramu @veronikatazlerova

Zanechte komentář