Jak připravit roadtrip tvého života

Cestování / 20.8.2014

Konečně je to tu, léto a teplo. Cesty volají, obzory čekají. Zbývá jen naložit a vyjet – nebo vše pečlivě naplánovat? Zde je pár tipů, jak si připravit zážitek na celý život.

Vyber správný gang

Během cesty spolu budete den co den, jako na jedné lodi. Aby ale vaše dovolená nepřipomínala spíše ponorku, je vhodné předem společně probrat vzájemná očekávání a přání. Od věci rozhodně není předem si stanovit pravidla. „Za každou zmínku o tvým ex nám platíš drink“, nebo „stěžování na počasí je pod pokutou mytí nádobí“ zní dostatečné fér a pomůže vám předejít případným neshodám s humorem a nadhledem.

Kudy a kam

Netřeba řešit? Cesta je cíl! Co ale platí pro jednoho, nemusí být po chuti ostatním. Přestože roadtrip by rozhodně neměl být jen o tom plnit předem daný plán a odškrtávat políčka, je dobré si pár špendlíků předem do mapy zapíchnout. Pomůže to odhadnout náklady a čas, zbytek přenechejte náhodě a nechte se překvapit, kam vás cesta a lidé na ní zavedou.

Brian Lane Winfield Moore, Foter

Brian Lane Winfield Moore, foter.com

Dvakrát měř

Co s sebou a jak to všechno sbalit? Nad praktickou stránkou výběru a výbavy vašeho vozidla je třeba se zamyslet dostatečně předem. Vyplatí se auto pronajmout, nebo koupit a posléze prodat? Koupit auto prázdné, nebo už vybavené vším, co si jen člověk pro život na čtyřech kolech může přát? Vyvýšená matrace s úložným prostorem (nocováním v autě ušetříte na výdajích za ubytování), skříňky, poličky, háčky, záclonky na oknech, lednička, vařič, nebo cestovní gril, není třeba si lámat hlavu dále.

Sledujte inzertní stránky a zvažujte možnosti. Pokud si rozumíte s pilkou a kladívkem, máte vyhráno, verze kutil vychází většinou nejvýhodněji, auto si navíc přizpůsobíte na míru vlastním potřebám.

Co nenechat náhodě:

Důležité dokumenty, které je třeba přibalit

Místa, na kterých je povoleno nocovat

Seznam benzínových stanic a vzdálenosti mezi nimi

Denní a hlavně noční teploty – jejich rozdíl vás může překvapit

Místa, kde bude možné doplnit zásoby jídla a vody

Se kterými čtyř a vícenohými tvory vám hrozí setkání

Spočítej si

Smutná zpráva, bez peněz to prostě nepůjde. Naštěstí je dokázáno, že cestovat se dá i s minimálním rozpočtem. Připravte se jen na trochu jiný druh zážitků. Ať už je váš rozpočet jakýkoliv, je nezbytné se na něm shodnout se všemi členky posádky a stanovit například denní limit. Při plánování je potřeba myslet do posledního detailu. Výdaje na auto nekončí jen cenou za pronájem či koupi a benzín, je to dále například povinné pojištění, poplatky za dálnice, parkování nebo rezerva na opravy.

Natoč to

Který velký cestovatel si nevedl deník? Ať už jsi umělec, fotograf, pisálek nebo režisér, cestování přináší nekonečné množství nových myšlenek a inspirace, neváhej je zdokumentovat. Třídění fotek, čtení deníků a stříhání videí z vaší cesty bude navíc tím pravým balzámem na podovolenkovou depresi.

Co nenechat doma:

Pro nocleh – matrace, přikrývky, polštáře, spacáky, stan

Kuchyň – lednička, vařič, nádobí, otvírák, nůž, nádoba na mytí nádobí, utěrky, kanystry na vodu

Pro auto – GPS (pouze pokud nepatříte k opravdovým dobrodruhům), kanystry na benzín (ze stejného důvodu), základní nářadí, rezerva!, náhradní baterie

Hygiena – solární sprcha a biologicky rozložitelné mýdlo (když není civilizace v dohledu), vlhčené ubrousky

Nezbytnosti – lékárnička, repelent, adaptér do zapalovače, kytara, dostatek hudby, baterka, zapalovač

A co bude, až tam budeme?

Pokud si chcete z cest přivézt i zážitky, zapomeňte na zásoby plechovek piva ze sámošky za rohem a tlustá vydání sudoku. Nenechte staré zvyky připravit vás o něco nového. Mluvte s místními, cestování je o poznávání nových lidí, zeptejte se, čím se baví, ochutnejte místní jídlo, poslouchejte místní hudbu. Sežeňte zde natočené filmy. Odvezete si tipy od domorodců, nové recepty, playlist a tisíc vzpomínek.

Zdroj perexové fotografie: Kay Gaensler, foter.com

Tereza Daňková

Tereza Daňková

Na světě je vlastně všechno za rohem.

Zanechte komentářVaše názory

 • Veronika

  “Konečně je to tu, léto a teplo.“ Vážně? Když léto končí, je dvacátý srpen a výrazně se ochladilo? 🙂

  • Martina Baierová

   Ono léto nekončí zas tak rychle. Někteří mají před sebou ještě úžasný měsíc prázdnin. 🙂 A když se ochladilo u nás, tak je to alespoň důvod k tomu, aby se člověk vydal za teplem! 🙂

   • Tomáš z Klikpojištění.cz

    Kéž by to tak s letním počasím byla pravda ještě dnes. Venku je -8 a vyhlídky na brzké oteplení nikde 🙂