Freediving aneb Zhluboka se nadechněte!

Sport / 18.8.2014

Nádechové potápění, jak se tomuto vodnímu sportu u nás říká, si získává stále více obdivovatelů. A rozhodně se není čemu divit.

Pokud někdy uslyšíte o freedivingu, vězte, že se jedná o druh vodního sportu, který by se také dal interpretovat jako sportovně-výkonnostní forma šnorchlování. Rozdíl mezi freedivingem a klasickým potápěním se skrývá v absenci dýchacího přístroje a všech technik, které vás udrží pod hladinou déle, než by vám to dovolily samotné plíce.

Tip Generace 21: Přečtěte si náš rozhovor o freedivingu s Martinem Valentou!

Freediving se těší stále větší oblibě. Zdroj: Wikimedia commons, Johnmartindavies

Freediving se těší stále větší oblibě. Zdroj: Wikimedia Commons, Johnmartindavies

Tento sport lze provozovat jak profesionálně, tak rekreačně. Mnohými zažitá představa, že hloubkové potápění je sport jen pro pár „vyvolených“ s obrovskou kapacitou plic, je naprosto mylná. Freedivingu se může věnovat každý a nemálo fanoušků tohoto sportu ho považuje za skvělé odreagování a způsob relaxace.

Čísla, při kterých se zastaví dech

Nikoho jistě nepřekvapí, že k úspěšnému provozování tohoto sportu na profesionální úrovni není důležité mít jen „velkokapacitní“ plíce, ale i perfektně zvládnuté zklidnění celého těla. Meditace a další duchovní cviky zde tedy nejsou výjimečné jevy. Dokonce se uvádí, že nejlepší freediveři jsou schopni zklidnit tělo a zpomalit tep srdce až na sedm tepů za minutu. V dnešním hektickém světě, kde se lidem po většinu dne pohybuje tep na hranici aerobního prahu, je toto číslo opravdu neuvěřitelné.

Nádechové potápění lze provádět hned v několika disciplínách, a to buď s ploutvemi, nebo bez nich. Běžně se tedy stává, že se potápěči ponoří do hloubky sto a více metrů. Dle statistik světových rekordů jsou k tomu nejlepší destinací Bahamy. Za zmínku jistě též stojí rekord Stephane Mifsuda, který vydržel na jeden nádech pod hladinou dlouhých 11 minut a 35 vteřin.

Žádné rekordy, především relax a pohoda

Pro to, abyste se mohli ponořit do vody a užít si krásnou volnost pohybu pod vodní hladinou, samozřejmě nemusíte jezdit až na Bahamy. I v České republice naleznete několik úžasných míst, kde můžete nakouknout do tajů freedivingu. Máme zde i několik licencovaných týmů zaměřených přímo na hloubkové potápění, takže o budoucnost tohoto sportu u nás rozhodně nemusíme mít strach.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Jayhem

Lubomír Řepa

Zanechte komentář