Co nás zaujalo v červenci?

V obraze / 8.8.2014

Čeští vojáci v Afghánistánu, vítězství Petry Kvitové i bláznivý nápad, jak využít bleskových povodní. 

Znáte, jak se to říká o poloprázdné a poloplné sklenici? Stejně jako na sklenici s vodou můžeme pohlížet ze dvou stran, tak i právě probíhající letní prázdniny můžeme vidět ze dvou úhlů. Někdo přelom července a srpna vnímal nevesele a svému okolí sděloval, že UŽ mu zbývá jen půlka prázdnin. Někteří se však rozhodli jít tou optimističtější cestou a radovali se z téměř celé půlky prázdnin, kterou mají ještě před sebou. To, jak prázdniny vnímá sama autorka článku, jistě poznáte z data jeho vydání. Červenec kolem ní proletěl takovou rychlostí, že se k sepsání červencového souhrnu dostala až v první třetině srpna. Jinak si ale nesledování času a data pěkně užíváme! A co vy? Pojďme se kouknout, co nás zaujalo v minulém měsíci.

Smrt českých vojáků v Afghánistánu

Nejen česká vojenská jednotka působící v Afghánistánu si bude 8. červenec připomínat se vzpomínkami a slzami v očích. V tento den došlo nedaleko afghánské základny Bagrám k sebevražednému útoku. Incident nepřežili čtyři čeští vojáci, pátý podlehl těžkým zraněním několik dní poté v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Jmenovitě se jednalo o četaře Ivo Klusáka, desátníka Libora Ligače, desátníka Jana Šenkýře, rotmistra Davida Beneše a rotmistra Jaroslava Lieskovana. Všichni z nich byli pohřbeni s vojenskými poctami. Veškeré dění pilně sledovala média i široká veřejnost. Podle webu České televize je tato tragická událost největší jednorázovou ztrátou českých vojáků v zahraničí. Na jejich pozicích je již vystřídali kolegové. Přejme jim i všem ostatním hladký průběh zbytku mise.

Bagrambazaar

Afghánské město Bagrám. Zdroj: commons.wikimedia.org, Eric Jones

Tragické pády letadel

Aféra s letadlem společnosti Malaysia Airlines, které zmizelo v březnu tohoto roku a dosud se nenašlo, sotva odezněla a informační zdroje nás již informovaly o další podobné katastrofě. Tentokrát stroj neztratil kontakt na cestě z Kuala Lumpur do Pekingu, ale z Amsterodamu do Kuala Lumpur – nad Ukrajinou. Oficiální zdroje udávají, že byl nejspíše sestřelen ruskou protivzdušnou obranou. Podle webu Rozhlas.cz mohou tyto dva pády dostat společnost do opravdu vážných problémů. Malaysia Airlines se již předtím dlouhodobě potýkaly s finančními problémy a investoři od nich rychle utíkají (stejně jako mnozí případní zákazníci). A aby snad svět tak rychle nevybřednul z pochmurných myšlenek o tragických pádech, na konci července se zřítil další stroj. Trosky letadla patřícího společnosti Air Algerie a původně mířícího do Alžíru, byly nalezeny na africké Sahaře. Poslední dvě zmíněné tragédie si vyžádaly přes čtyři stovky obětí.

KLIA_jets3

Letadlo společnosti Malaysia Airlines na letišti v Kuala Lumpur. Zdroj: commons.wikimedia.org, Craig

Cedulky volající o pomoc

Co byste dělali, kdybyste na cedulce nově zakoupeného oblečení našli našitý varovný vzkaz? Dvě Britky, které navštívily pobočku oděvního řetězce Primark, se v této situaci opravdu ocitly. Vzkaz „Forced to work exhausting hours“ (doslovný překlad:„Nucen k práci vyčerpávající hodiny“) vás opravdu nenechá chladnými. Ať už jde o práci zapálených aktivistů nebo o prosebné zprávy asijských šiček, svět měl konečně podnět k tomu zamyslet se nad původem svého oblečení. V ničem nehraje roli fakt, že v České republice obchod Primark nenajdeme. O většině oblečení, které nám leží ve skříni, nemáme tušení, kdo a za jakých podmínek ho ušil. Pokud se do Primarku nebo obdobného řetězce s levným oblečením chystáte, na přišité cedulky si prosím vzpomeňte. Takové oblečení byste šít nechtěli, věřte mi.

Kvitová – hvězda Wimbledonu

Český tenis se může pyšnit dalším triumfem. Petra Kvitová ve finále Wimbledonu předvedla skvělý výkon, který musel nadzvedávat ze židle nejen české příslušníky. S výsledkem 6:3 a 6:0 tak odebrala cenu mladé talentované Kanaďance Bouchardové. Na důležitý zápas se do Londýna přiletěli podívat i její rodiče, přičemž v závěrečném proslovu popřála s denním náskokem tatínkovi k narozeninám. Myslím, že lepší dárek si pan Jiří Kvita i celá Česká republika nemohla přát. Nejlepší okamžiky z finálového dne můžete znovu zhlédnout v následujícím videu.

Bonus na závěr: Červenec nebyl měsícem dobrých zpráv. Již v článku jste se mohli dočíst o pádech letadel, smrti českých vojáků nebo o boji proti špatným pracovním podmínkám asijských šiček. A zatímco takovýchto zpráv jsme měli v rukávu bohužel ještě daleko více, po těch optimistických jsme museli zapátrat více. Ale povedlo se, přidáváme bonusovou fotografii.

10592783_10201432532534414_7911086098796135194_n

Někteří se rozhodli využít vodu v ulicích Ústí nad Orlicí po svém. Zdroj: Facebook – Jiří Nuska

I bleskové záplavy mohou někomu přinést potěšení. Nezmiňovali jsme se na začátku, že na většinu věcí můžeme pohlížet ze dvou stran?

Krásný srpen všem!

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: Willie Cloete, sxc.hu

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentář