high jump 2014, desperados, valentýna volopichová

Desperados High Jump přinesl rekordy, ale hlavně léto – část I.

Sport / 8.8.2014

Autor:

S předstihem jsme vás lákali na otevřené mistrovství České republiky v cliffdivingu, které proběhlo první srpnový víkend v lomu v Hřiměždicích. A překonalo všechna očekávání.

Závod, který se letos konal už po patnácté, a slavil tudíž krásné jubileum, je proslulý nejen u nás, ale i za hranicemi naší země. Pravidelně se sem sjíždějí špičky světového cliffdivingu – tedy skoků do vody ve volné přírodě. Nejinak tomu bylo i letos, krom našich diverů se tak mohl účastník akce těšit například na Jimmiho Andersena, který se skokům věnuje už přes třicet let, anebo na sympatickou Brazilku Jacqueline Valente, která na Highjump zavítala poprvé.

Dechberoucí akrobacie a extrémní výkony

Program zahájili už v pátek skokani z Německa exhibicí ve splashdivingu z dvanácti metrů. Jde o to dostat do vzduchu co nejvíce vody, na své si tedy přišly placáky, bomby, prdeláče a další kreace – to vše v dokonale kontrolovaném pohybu vstříc vodní hladině. Díky pohotovým komentátorům a všudy přítomné hudbě nabírala atmosféra okamžitě grády a za malou chvíli lom fandil, tančil, povzbuzoval jako jedno tělo.

High jump 2014, Desperados, cliffdiving

Páteční pošmourné počasí neodradilo borce od skvělé exhibice.

To jistě ocenili i závodníci, kteří poté soutěžili v kvalifikaci z dvanácti metrů. V klasické soutěži už nejde o pobavení diváků, jako spíš o co nejlépe provedený skok. Divák se tudíž baví, jen jiným způsobem. Protažená salta, dvojité vruty, to vše zakončené čistým dopadem do vody, s minimálním vířením hladiny. Nelze než s obdivem sledovat. Zejména, když se mezi skokany najdou takoví frajeři, jako je třeba Peter Roseney, kterému bylo v době konání akce 67 let. Kolik takových důchodců znáte? Opačnou stranu mince nabídl, co se věku týká, teprve čtrnáctiletý Jan Slánský.

High Jump 2014, cliffdiving, desperados, Peter Roseney

Peter Roseney ze Švýcarska, věk 67 let.

Nejmladším skokanem, který se v exhibici předvedl skokem z osmnácti metrů, byl Denis Vantuch. Exhibice prokládaly páteční kvalifikaci i sobotní závody. Vidět jste tudíž mohli skoky z dvaceti, pětadvaceti a třiceti metrů. Letošním rekordem pak byl exhibiční skok našeho nejlepšího divera, Michala Navrátila, z neuvěřitelných dvaatřiceti metrů. Respekt přede všemi.

high jump 2014, desperados, cliffdiving

High Jump s sebou nese nezapomenutelnou atmosféru léta.

Hledáte léto? Je v Hřiměždicích

Co je pro tuto akci ale naprosto specifické? Nejen sportovní výkony a doprovodný program, ale zejména atmosféra, v jaké celá akce probíhá. Je jedno, jestli zrovna probíhají závody nebo ne. Máte chuť si skočit do vody? Jak je libo. A to z různých výšek, včetně pětimetrové houpačky, na které se rovněž soutěžilo. Samozřejmě to jde i bez skákání. Na první pohled tak může lom působit jako mraveniště – skály obložené lidmi, kdo chce, ten se koupe, do toho se předvádí diveři, vedlejší stage nabízejí bohatý doprovodný program. Ta atmosféra vás zkrátka přímo donutí se uvolnit a užívat si.

Zajímá vás, jaký program ještě nabízí High Jump? Připravujeme pro vás druhou část článku.

Zdroj všech fotografií: Generace 21, Jan Markel. Na perexové fotce Valentýna Volopichová.

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář