Vydali se na kole po Peru, zdolali 2300 kilometrů!

Cestování / 24.8.2014

Čtyři čeští cyklisté, kteří se nebojí extrémních zážitků, zdolali na kolech pohoří Andy. Přinášíme vám ty nejzajímavější momenty z jejich putování.

Vydat se na dovolenou s kolem je celkem normálním úkazem, i když kolo za celý týden vytáhneme třeba jen třikrát. Pak jsou i tací, kteří na dovolenou vůbec nejedou autem, ale celou dobu jsou na kole, to už je trochu náročnější, ale s trochou tréninku se to dá zvládnout. A se třetím typem cyklistů se už jen tak někdo neztotožní. Jejich výlet se totiž nedá nazvat dovolenou, ale spíš expedicí, u které není jisté, že se z ní živi a zdrávi vrátí domů.

Ne, není řeč o závodní cyklistice, jakou můžeme sledovat například na Tour de France. Jedná se o individuální iniciativu čtyř mužů z Apex Bike v Jistebnici u Tábora, kteří jsou více než nadšenými cyklisty a za svoji činnost si rozhodně zaslouží obdiv.

Takový a i mnohokrát hezčí výhled byl cyklistům vždy odměnou za náročný den v sedle. Zdroj:

Takový a i mnohokrát hezčí výhled byl cyklistům vždy odměnou za náročný den v sedle. Zdroj: klaaso, sxc.hu

Přípravy trvaly více než půl roku

Tito čtyři cyklisté (Filip Ryjáček, Blahoslav Němeček, Jiří Hořejší a Jiří Selnar) se pro podobnou výpravu rozhodli již v roce 2012, kdy absolvovali expedici ČR – Gibraltar. Nyní se však odhodlali vydat se ještě dál, a to do latinské Ameriky, konkrétně do Peru.

Výprava startovala v polovině května, přípravy v podobě tréninku, sestavování výbavy a plánování trasy probíhaly však již od začátku listopadu předešlého roku. Ten měsíc se cyklisté vydali i na první testovací jízdu s kompletní výbavou a veškerou bagáží na kolech, přesně jako na Expedici Peru.

Další testovací víkend s trasou dlouhou 270 km cyklisté absolvovali na začátku dubna, kdy měli veškerou výbavu na expedici kompletní. O měsíc a týden později se tedy mohli vydat na očekávanou cestu.

Expedice Peru začíná

14. května tato skupina čtyř mužů vyrazila z letiště z Prahy přes Amsterdam do Peru – Limy a hned druhý den se vydala na kola, přičemž muži najeli 140 kilometrů. Volný den si dopřáli až osmý den na cestě, za tu dobu najeli 613 kilometrů, stihli výlet k ostrovu ptáků v Pisco a zdolali cestu horským průsmykem do výše 4800 m nad mořem. Pokud se již teď divíte, jakou fyzičku tito železní muži musí mít, na konci jejich výpravy by si opravdu zasloužili vzdát hold.

Za problematické cyklisti označují průjezdy městy. V Peru se vše opravuje, šije, vaří a jí přímo na ulici a dopravu zde tvoří povozy s osly, auta, kamiony, rikši i tříkolky dohromady. Musí být tedy těžké se v tomto zmatku zorientovat.

Výpravu čekal i výstup na horu Machu Picchu. Zdroj Wikimedia Commons

Výpravu čekal i výstup na horu Machu Picchu. Zdroj: Wikimedia Commons

K cyklistice trocha horolezectví

Aby toho adrenalinu nebylo málo, 18. den výpravy, kdy měli najeto již přes 1400 kilometrů, se cyklisté rozhodli uskutečnit výstup na horu Machu Picchu a poté pokračovali dále. Den po tomto výstupu se jim podařil pro někoho snad až nadlidský výkon. Ujeli 143 km a nastoupali 1207 metrů, průměrnou rychlostí 24,5 km/h. S bagáží vážící 35 kilogramů a v nadmořské výšce přesahující 3500 metrů se to jen tak někomu nepodaří.

Za extrémní podmínky je třeba označit nejen všechna ta vysoká čísla vyjadřující najeté kilometry či nadmořskou výšku, ale samozřejmě také stravování a ubytování. Ve svém webovém zápisníku z cesty uvádějí, že měli k večeři morčata nebo že ubytování za 350 korun za noc rozhodně odpovídá ceně. „Ale nám to stačí,“ dodávají.

O teplotních změnách snad ani nemluvě. Jednou 40 stupňů a poté 10 pod nulou. To se na fyzické kondici člověka samozřejmě projeví také. Ve zprávě z 24. dne se dozvídáme: „Na ubytování máme takové teplo, že Jirka Selnarů po sprše jako první zalezl do spacáku a to oblečený do komplet zimního oblečení.

Šťastný návrat domů

25. den výpravy expedice pokořila 2000 kilometrů a do konce zbývá už jen pár dní. O den později projíždějí kaňonem Colca, který je druhým nejhlubším kaňonem světa. Pomalu začínají přípravy na cestu domů.

Cyklistické putování končí 27. den, 10. června, ještě však není vyhráno. Objevily se určité komplikace s autem a cestou na letiště, vše ale dobře dopadlo. 14. června se všichni čtyři cyklisté šťastně objevili na letišti v Praze s celkovým výsledkem přes 2300 kilometrů za 27 dní.

Pokud vás toto putování po Peru zaujalo a chtěli byste se dozvědět více, zavítejte na web této expedice – nebo můžete 19. září 2014 od 19 hodin navštívit kulturní dům v Jistebnici, kde bude probíhat beseda o celé výpravě.

Zdroj perexové fotografie: David Stanley, Wikimedia Commons

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář