Plzeň čeká přehlídka těch nejlepších her – Mezinárodní festival Divadlo

Divadlo Kultura / 11.8.2014

Začátek sezóny v západočeské metropoli zpestří divadelní festival s nabitým programem.

Již 22. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo proběhne letos v Plzni a to ve dnech 9.-19. září. Bude o to zajímavější, že letos hlavní program opustí prostory Komorního divadla a zavede návštěvníky do nové architektonické chlouby města, do budovy Nového divadla. To stojí na okraji centra a už během výstavby k sobě poutalo zvědavé pohledy všech kolemjdoucích díky svému pozoruhodnému vzhledu. Počkejme si ještě na to, jak si architekti poradili s interiérem. Mezitím si projdeme představení, která divadlo zkrášlí a rozzáří víc než kdejaká výzdoba.

Jak už název sám napovídá, v Plzni dostanou prostor kromě českých souborů i soubory ze zahraničí, díky čemuž si milovníci divadla mohou udělat obrázek o vývoji divadla za hranicemi naší země. Letos se můžeme těšit na Maďary, Slováky, Francouze, Bulhary, Slovince a Němce.

Zahraniční hosté festivalu

Maďarský soubor Sputnik Shipping Company se ukáže hned na začátku festivalu. Ve středu 10. září se můžete zajít podívat do Velkého divadla na jeho provedení Revizora, jehož recenze slibují skutečně povedenou komedii.

Podoba letošních plakátů festivalu Divadlo. Zdroj: facebookové stránky festivalu Divadlo

Podoba letošních plakátů festivalu Divadlo. Zdroj: facebookové stránky festivalu Divadlo

Slovensko nebude na festivalu reprezentovat nikdo menší než samotné Slovenské národné divadlo. To z Bratislavy přiveze mrazivou hru Rechnitz – Anděl zkázy od Elfriede Jelinekové, která se zaměřuje na jednu noc roku 1945. Během ní bylo v rámci oslav na zámku Rechnitz, kterých se účastnili příslušníci gestapa i SS, zabito 200 Židů.

Francouzi z Vivarium Studio předvedou inscenaci Sergův efekt, jejímž autorem je Philippe Quesne. Ten tímto svým režisérským počinem navazuje na své snahy využít v divadle i výtvarné umění, hudbu a experimenty. Experimentem by mohla být i úloha herce Gaëtana Vourc’ha, kterou je zkoumání formy hereckého sóla.

Z Bulharska doveze Gerasim Dichliev Monolog s kufrem a to prosím na kole, na kterém se přepravuje v rámci svého evropského turné po 34 městech. Pantomimické vyprávění o generaci mladých lidí z východní Evropy, kteří zažili pád berlínské zdi, vás bude čekat na Hlavním nádraží 12. září.

Slovinské národní divadlo Maribor zpracovalo perský epos z 12. století a vytvořilo hru Ptačí sněm. Ta hojně využívá metafor a bohatě čerpá z původního filozofického textu, čímž vzniká velice zajímavá alegorie, popis iniciační cesty skupiny ptáků, během které můžeme hledat podobnosti ptáků s lidmi.

Mezinárodní přehlídku uzavře německý Schauspielhaus Bochum se svým Hamletem, na němž je ovšem znát režisérská stopa Poláka Jana Klata, který čerpal z polských reálií v době nástupu kapitalismu.

Zástupci domácích

Z českých souborů nám festival nabídne mnohem více zástupců, do Plzně dojedou herci z Prahy, Hradce Králové, Liberce, Kladna, Brna, Zlína a Ostravy. Zahanbit se samozřejmě nenechají ani plzeňští, kteří festivalovým divákům ukáží letošní novinku Unaveni sluncem od režisérky Natálie Deákové. Ta mimo jiné nastudovala i velice vydařenou hru Je třeba zabít Sekala, která byla na programu loňského festivalu.

Zkrátka nepřijdou ani příznivci nového cirkusu. Jejich oči jistě potěší Cirk la Putyka, který do Plzně přiveze své nové představení Dolls, čímž se postará o zajímavý prolog celého festivalu.

Komu by nestačil Hamlet na německo-polský způsob, nechť využije příležitosti a zajde na Hamleta „pražského“. Toho pro Švandovo divadlo zrežíroval Daniel Špinar, který momentálně zažívá úspěšné období. Kromě Hamleta bude na festivalu k vidění i jeho další režisérské dílo, a to Miláček Městského divadla Kladno.

Takto bychom mohli ještě dlouho pokračovat, program festivalu je skutečně pestrý a vřele vám ho doporučuji k pečlivému prozkoumání. Najdete v něm kromě jiného i takové hry jako Dabing Street Dejvického divadla, Audienci Divadla Petra Bezruče či Maryšu HaDivadla Brno. Nuda vás v žádném případě nečeká.

Kde se hraje a vstupenky

Kromě Nového divadla se podíváte jako již tradičně i do Velkého divadla, své prostory otevře Divadlo Alfa, sál Peklo a kulturní dům Jas, nahlédnete na scénu na Jižním předměstí a ostravská Audience se odehraje přímo ve Smetanových sadech. Na rozmýšlení máte ještě pár dní, prodej lístků začne v pondělí 18. srpna v 9.00. Vstupenky zakoupíte buď v Sedláčkově ulici 2, nebo na stránkách Plzeňské vstupenky.

Přijďte společně s Plzní fandit divadlu!

Zdroj perexové fotografie: facebookové stránky festivalu Divadlo

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář