15 věcí, které nás na dovolených baví nejvíce

Cestování / 16.8.2014

Přemýšleli jste někdy o tom, jestli vám na dovolené něco nechybí? Zkuste se inspirovat těmito 15 věcí, kvůli kterým vlastně na ty dovolené jezdíme.

Druhý měsíc prázdnin přišel tak rychle jako každoročně a studenti školou povinní už se třesou, že zase za měsíc musí do lavic. Je to ale možná trochu předčasný poplach, vždyť měsíc není zas tak krátká doba a mnoho z nás svoji letní dovolenou ještě za sebou nemá a neskutečně se na ni těší.

Co nás vlastně tolik táhne blíž nebo dál od domova? Proč jezdíme na takzvanou dovolenou a co nás tam nejvíce baví? Pojďme si představit 15 nejčastějších činností, které rádi děláme, když jsme na prázdninách.

Jízda na kole či čtení, to vše a mnoho dalšího nás na dovolených baví! Zdroj: photl.com

Jízda na kole či čtení, to vše a mnoho dalšího nás na dovolených baví! Zdroj: photl.com

1. Odpočinek

To bude nejspíš ten hlavní důvod, proč vlastně v létě odjíždíme. Každý chce alespoň na chvíli vypnout, zapomenout na všechny starosti pracovní, studijní a jiné, dělat, že vlastně žádné povinnosti vůbec nemá.

Vždyť někdo si na svoji dovolenou nebere ani mobil, ani počítač, minimálně ten služební ne. Těžko říct, zda je to tak úplně dobře, o to tvrdší pak ten návrat do reality musí být.

2. Cyklistika

Nejen tento sport na dovolených provozujeme, ale pokud se jedná o dovolenou v Česku, je to nejspíš ten nejrozšířenější. Pro někoho je zvyšování počtu najetých kilometrů tím nejlepším možným relaxem, a proto si dovolenou bez svého dvoukolého miláčka nedokáže představit.

3. Koupání

Co by to bylo za dovolenou bez návštěvy koupaliště, přehrady, moře, rybníku, jezera, no prostě jakékoliv vodní plochy, ve které se můžete ochladit. V případě nepřízně počasí je samozřejmě příjemnou alternativou i krytý aquapark. Ale pokud se rozhodnete pro moře, nepřízeň počasí je většinou spíš jen nadpřirozeným úkazem.

Kdo by se rád nevydal na dovolenou k moři? Zdroj: fcl1971, sxc.hu

Kdo by se rád nevydal na dovolenou k moři? Zdroj: fcl1971, sxc.hu

4. Nakupování

Na památku, náhodou nebo dokonce účelově. Tento bod, který patří asi hlavně dámám, se na dovolených objevuje také celkem často. Zvlášť pokud jste někde na cestách v době letních výprodejů, nebyla by to škoda si něco pěkného nepřivézt?

5. Party

Pokud se na dovolenou vydáváte s partou kamarádů, s tímhle bodem tak nějak musíte počítat. Ať už ve formě návštěvy diskotéky, posezení v hospodě či nějaké beach party s drinkem v ruce. Navíc máte jistotu, že druhý den splníte i bod 1.

6. Památky

Jestliže nejste milovníkem vyloženě odpočinkové dovolené, můžete se vydat po spoustě zajímavých historických míst. Musíte však počítat s možností nesnesitelného vedra například při výstupu na Akropoli v Řecku nebo naopak příjemného ochlazení při návštěvě katedrál třeba ve Francii.

Jestliže se chystáte na dovolenou s kamarády, pár takových drinků vás rozhodně nemine. Zdroj: photl.com

Jestliže se chystáte na dovolenou s kamarády, pár takových drinků vás rozhodně nemine. Zdroj: photl.com

7. Opalování

„Tys byla u moře? No ale moc opálená teda nejsi.“ Opalujte se, ať je vidět, že jste u toho moře opravdu byli. Příbuzní a známí si to většinou totiž nenechají vysvětlit, že vás opalování buď nebaví, anebo máte takovou kůži, která se vám neopálí snad ani kdybyste byli na slunci měsíc v kuse od rána do večera. Mnoho lidí tomuto trendu tmavé kůže však holduje natolik, že si dovolenou u moře jinak než právě s opalováním představit nedokáže.

Tip Generace 21: Víte jak se správně chránit před sluncem? Poradíme vám!

8. Čtení

Na dovolené je většinou čas na to, abyste se konečně dostali k té knížce, kterou si chcete přečíst už měsíce, ale nezbyla vám na ni volná chvíle. V dnešní době už to neznamená ani spoustu kil navíc v kufru, stačí knížky nahrát do elektronické čtečky či tabletu a můžete číst a číst, jak se vám zachce.

9. Nové zážitky

Když jste mimo domov, může vás přepadnout náhlá touha dělat něco neobvyklého, co jste ještě nikdy nevyzkoušeli. Řeknete si, že už se sem v životě třeba nepodíváte a jste najednou ochotni investovat prakticky do čehokoli. Proto, pokud máte odvahu, jděte do toho! Vyzkoušejte věci, po kterých toužíte už dlouhou dobu, ať máte co vyprávět!

10. Psaní pohledů

Je všeobecně známo, že v létě o dovolených se víc než kdy jindy vracíme k listovní poště a i přes všechny moderní technologie tento trend zatím tak moc neupadá. Je snad MMS zpráva či fotka na instagramu hezčí než vybírání a psaní pohledu přímo z místa, kde se právě nacházíte? A co teprve obdržení toho pohledu ve schránce, to je i v době smartphonů a tabletů přeci jen neobvyklý pocit.

Pohlednice z dalekých krajů dostáváme pořád rádi. Zdroj: alexfurr, sxc.hu

Pohlednice z dalekých krajů dostáváme pořád rádi. Zdroj: alexfurr, sxc.hu

11. Grilování

Ať už jste doma nebo na dovolené, grilování se v létě těžko vyhnete. Maso, klobásy, zelenina, hermelín, všechno na gril! Jednou až třikrát za měsíc nás to baví, ale přiznejme si, každý týden minimálně jednou něco na grilu, to je i v létě trochu moc.

12. Kultura

Dovolená v podobě návštěv festivalů, letního kina, koncertů, galerií, muzeí, … I tací mezi námi jsou.

13. Focení

Bez pořádných fotek by to nebyla ta pravá dovolená. Ať už je poté budete či nebudete sdílet na sociální sítě, měli byste jich rozhodně pár pořídit, už jen kvůli tomu, kdybyste chtěli místo vaší dovolené někomu doporučit či se pochlubit alespoň doma.

14. Seznamování

Dovolená je tím nejlepším způsobem, jak se seznámit s novými lidmi. I kdyby se mělo jednat jen o takové to prázdninové kamarádství, známosti v různých koutech světa jsou k nezaplacení.

Najít si kamarády přímo na dovolené je k nezaplacení. Zdroj: marcos_bh, sxc.hu

Najít si kamarády přímo na dovolené je k nezaplacení. Zdroj: marcos_bh, sxc.hu

15. Zpětné vzpomínání

A konečně, na letní dovolenou nás vždy baví hlavně vzpomínat, zejména ve dnech, kdy je zima, nehezké počasí a práce máme až nad hlavu. To si něco ve stylu „touhle dobou před půl rokem…“ řekne asi většina z nás.

Proto užívejme volna, dokud to jde, a nepromrhejme ho nicneděláním. I když i na to nicnedělání se někdy hezky vzpomíná.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář