STRÁŽCI GALAXIE: Když Star Trek potkal Hvězdné války

Film Kultura / 6.8.2014

Pozemšťan, zelená válečnice, mluvící mýval, strom s nadpřirozenými schopnostmi a chlápek, co vypadá jako Vladimír Putin, zachraňují galaxii. A není to začátek vtipu…

Marvel Studios produkuje filmy jako na běžícím pásu. Všechno v roce 2008 odstartoval prvním dílem prozatímní trilogie Iron Man (v hlavní roli s Robertem Downey Jr., který – abychom si rozuměli – podle mě vůbec nic nehraje, jen dostává peníze za to, že je sám sebou) a o pouhých šest let později má studio na svém kontě filmů deset. Možná by tedy ještě lepším přirovnáním bylo, že Marvel Studios produkují filmy jako Baťa cvičky. Protože stejně jako řečené cvičky mají marvelovky neskutečný úspěch.

Starlorda přeci znáte, ne?

Strážci Galaxie

akční sci-fi

USA, 2014, 122 min

Režie: James Gunn

Hrají: Chris Pratt, Zoe Saldana, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Karen Gillan a další

Právě desátý snímek nesoucí název Strážci galaxie je z mého pohledu takovým černým koněm celé marvelovské série. I jako člověk, který kromě Garfielda a Snoopyho žádný komiks v životě neotevřel, jsem z pouhé existence na internetu znala alespoň základní informace o postavách typu Spidermana, Batmana či Kapitána Ameriky. Zprávy o asi té nejnepravděpodobnější hrdinské skupině složené ze tří společenských odpadlíků, geneticky modifikovaného zvířete a stromu se mi však dodnes zdárně vyhýbaly.

S vědomím toho jsem šla na premiéru. A podobně jako protivníci hlavního hrdiny Petera Quilla (Chris Pratt) po větě, že by ho spíš mohli znát pod přezdívkou Starlord, jsem i já několik velmi dlouhých úvodních minut nechápavě koukala na příběh, který se přede mnou odvíjel. Uklidňovala mě myšlenka, že jsem před vstupem do sálu dostala informační dvoustranu o hlavních postavách a ději.

Hlavní postava - Peter Quill.

Hlavní postava – Peter Quill.

Jak už bylo řečeno, snímek vypráví o Peterovi, jenž je jako malý chlapec unesen z planety Země a vychován skupinou meziplanetárních zlodějíčků vedených modře zbarveným Yondou (Michael Rooker). Krádež jedné – jednoduše řečeno – neskutečně cenné koule mu svede do cesty námezdné lovce mývala Rocketa (Bradley Cooper) a živý strom Groota (Vin Diesel), jehož slovní zásoba se zasekla na větě „Já jsem Groot“, trénovanou zelenou vražedkyni Gamoru (Zoe Saldana) a touhou po pomstě poháněného Draxe (Dave Bautista), který mi i s hromadou svalů a tělového zbarvení nepřestává připomínat současného ruského prezidenta Putina. Společně pak musí zabránit tomu, aby se zmíněná vzácná koule dostala do rukou Ronana (Lee Pace), zástupce krutého vládce Thanose, či Thanosovy dcery Nebuly (Karen Gillan).

Diety, slzy a oholené vlasy

Když se to podá takhle v kostce, vyznívají Strážci galaxie jako každý druhý superhrdinský příběh. Nebudu vám lhát, v mnohém také jsou. Dokonce by se dalo říct, že pokud jste někdy snili o filmu, který bude kombinací Star TrekuHvězdných válek, tak tady ho máte. Kombinace toho nejlepšího z obou světů: vesmír, mimozemské bytosti, prazvláštní mluvící věci/zvířata/rostliny, pozemského hlavního hrdinu s tragickou minulostí, postavy, které přestože z logicky věci měly být dávno mrtvé, nikdy neumřou, závody v kosmických dopravních prostředcích a Zoe Saldanu.

Strážci galaxie.

Strážci galaxie.

Snímek neboduje díky své dějové lince, ale hlavně díky mimořádně kvalitnímu převážně neinstrumentálnímu soundtracku a skvělým hereckým výkonům (ačkoli například Vin Diesel, který namlouval Groota, si se svou rolí vyhrát úplně nemohl). Největším překvapením je, co se týče obsazení, představitel hlavního hrdiny Petera Quilla – americký herec Chris Pratt, kterého můžete znát především jako Andyho Dwyera ze seriálu Parks and Recreation nebo hlas průměrného dělníka a zachránce světa Emmetta z LEGO® příběhu. Pratt musel kvůli roli shodit 35 kilo a při jednom z interview k filmu přiznal, že součástí procesu byly zejména slzy.

Další z herců, který pro Strážce galaxie musel něco obětovat, byla představitelka Nebuly Karen Gillan, která se proslavila jako Amy Pond v britském seriálu Doctor Who (v českém překladu Pán času). Gillan, známá svými dlouhými zrzavými loknami, na loňském Comic-Conu ukázala svou nově oholenou hlavu. Nebula je totiž podle předlohy plešatá.

Všichni zlosynové světa – a Mel Gibson

Groot.

Groot, živý strom.

I přese všechno již řečené na vrub tohoto filmu, Strážci galaxie mají svou dávku originality. Samozřejmě, jelikož se jedná o díl marvelovské série, nepřijdete o úvodní logo, romantickou scénu mezi dvěma hlavními postavami, cameo roli Stana Leeho a scénu navíc po závěrečných titulkách. Kromě toho ale dostanete jedinečnou příležitost vidět mývala, jak drží zbraň, která je dvakrát větší než on, z českých titulků se dozvědět, že mezi nejznámější pozemské zločince patří Billy the Kid,  Bonnie a Clyde a Mel Gibson (ačkoli v originále je zmíněn americký herec John Stammos), přečíst si prohlášení o tom, že při vytváření snímku nebyli zraněni žádní mývalové ani stromové bytosti, a také zjistit, kde vlastně skončila Lajka – ano, tím myslím toho psa, co Sověti vyslali v roce 1957 na oběžnou dráhu.

Troufám si proto předpovědět, že v pokračování Strážců galaxie – které bylo ohlášeno na rok 2017 – bude v pozadí přihlížet pouliční rvačce Elvis. Nebo alespoň nenápadně koncertovat v nějakém zapadlém kosmickém baru. Nicméně, až se to za těch několik let stane, vzpomeňte si na má slova. Nebylo by to poprvé, co Hollywood vykradl mé úžasné nápady…

Strážci galaxie není komplikovaný film, jen je v něm na malém prostoru představeno mnoho postav a planet. Příznivci komiksového originálu budou z výsledku zcela jistě nadšení, ale věřím, že si snímek vychutnají i ti, pro které je komiksový vesmír stejnou španělskou vesnicí jako pro mě.

Zdroj všech fotografií: Falcon

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář