Navštivte Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy a nebudete litovat!

Cestování / 28.8.2014

Máte rádi záhady, rádi se bojíte a fascinuje vás umění alchymie? Nevíte, co s volným časem o prázdninách? Pak je Muzeum alchymistů pro vás to pravé!

Někdy je v létě zkrátka potřeba zajít někam jinam než k vodě či vyjet na kolo, zkrátka se někde skutečně zchladit, nejlépe v klimatizované místnosti. To znamená, že se můžete buď v obchodním centru honit za posledními kousky z letních výprodejů, anebo můžete čas strávit trochu intelektuálnějším způsobem, a to v některém z muzeí či galerií.

Nejvíc takovýchto institucí nalezneme samozřejmě v hlavním městě, proto byste si mohli říct, že tam bude asi hodně narváno. Ale vlastně to tak vůbec být nemusí, myslíte, že každý turista si bude chtít vybrat právě to vámi zvolené muzeum? Předsudky stranou a začněme vyhledávat. Například takové Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy je pro zabití parného letního dne jako stvořené.

Muzeum se nachází v domě U Osla v kolébce v Praze

Muzeum se nachází v domě U Osla v kolébce v Praze. Zdroj: Wikimedia Commons, Palickap

Obydlí Edwarda Kelleyho

Kdo by se nechtěl alespoň náznakem podívat do dob císaře Rudolfa II., za jehož časů lidé věřili v moc různých elixírů mládí, života či smrti, zlato bylo takřka možné vyrobit a starobylou Prahu opředla nejedna záhadná historka? Tento výlet do minulosti vám Muzeum alchymie umožní téměř bez výhrad. Muzeum se totiž nachází v domě, kde jeden z nejslavnějších rudolfinských alchymistů Edward Kelley skutečně žil.

Jak už to při studiu každé vědy bývá, tak i zde v muzeu se vám o alchymii dostane nejdříve informací teoretických a až poté praktických. V přízemí si tedy přečtete a zjistíte spoustu informací od předních odborníků včetně profesorů Univerzity Karlovy, která již v té době byla tou z nejvyhlášenějších. Dozvíte se i něco o alchymistech samotných, nečekaně však i o Karlu IV. či Williamu Shakespearovi.

Kelleyho věž. Zdroj: Wikimedia Commons, Palickap

Kelleyho věž. Zdroj: Wikimedia Commons, Palickap

„K magii vede mnoho cest, od ní jen jedna jediná“

Je zřejmé, že v takovém muzeu plném tajemství a mysteriózna nesmí chybět ani zmínka o doktoru Faustovi. Naleznete zde dokonce místnost, kde můžete vidět nohy doktora Fausta vyčuhující z díry, kudy ho odnáší čert. Ale nyní se pojďme podívat na půdu.

Na půdu se dostanete po 60 dřevěných schodech, jež patří mezi nejstarší schodiště v Praze. Vstoupíte do laboratoře Edwarda Kelleyho a v čekárně se potkáte s Rudolfem II., Johnem Dee, ale i Williamem Shakespearem. Jestli vás udivuje, proč je zde ten Shakespeare stále omílán, musíte naslouchat průvodci. Další místností je už samotná laboratoř, koncipovaná tak interaktivním způsobem, že se zde nejeden návštěvník může stát učiněným alchymistou!

Hospůdka Kellyxír je opravdu stylová. Zdroj: Wikimedia Commons, Palickap

Hospůdka Kellyxír je opravdu stylová. Zdroj: Wikimedia Commons, Palickap

Až si celou tu fascinující podívanou prohlédnete, můžete se ještě zastavit v Hospůdce Kellyxír, která se stejně jako muzeum nachází v domě U osla v kolébce (Jánský vršek 8, Praha 1). A jak je to zde se vstupným? Dospělí zaplatí 190 Kč, studenti o 50 méně a děti a senioři 90 Kč. Pokud se vydáte s rodinou, vyplatí se vám rodinné vstupné za 390 korun. Více informací o pořádaných akcích a otevírací době naleznete na stránkách muzea.

Zdroj perexové fotografie: AKarmine, sxc.hu

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář