banát sv.helena rumunsko

Buďte v zahraničí, ale jako doma

Cestování / 12.8.2014

V rumunském Banátu se nemusíte obávat kulturních ani jazykových bariér nachází se zde šest ryze českých vesnic.

Cestovatelský předpoklad je, že čím dál z domova jedete, tím odlišnější lidé tam žijí, s vlastními odlišnými zvyky a tradicemi. V tomto smyslu je Banát jakýmsi paradoxem. Jedná se totiž o území, jež leží v jihovýchodní Evropě, částečně v Rumunsku, částečně v Srbsku a nepatrná část spadá pod Maďarsko. Kromě obyvatel těchto států zde žijí i menšiny Slováků, Němců a Čechů. Předci těchto lidí se sem nastěhovali ještě za doby Rakouska – Uherska, tedy v polovině devatenáctého století, aby zde v horách založili vesnice a těžili dřevo.

Češi v Rumunsku

Ačkoli od příchodu prvních Čechů do Banátu uběhlo již několik desetiletí, stále zde přežívá česká menšina, a to navzdory tomu, že se jedná o již osmou generaci původních českých přistěhovalců. Dnes jich tady žije kolem dvou tisíc v šesti českých vesnicích: Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Eibentál, Bígr, Šumice. Všechny tyto vesnice se nachází v rumunské části Banátu přímo na karpatských hřebenech rozkládajících se nad soutěskou Dunaje. Čeští krajané si stále uchovali mnoho zvyků a tradic, které si od nás dovezli. Pak tedy ač v Rumunsku, stále se zde domluvíte česky, hospodyňky vám připraví české koláče a řízky. Budete-li chtít můžete přes den hospodářům pomoci například starat se o obilí, hrabat seno nebo péct chleba a večer pak ulehnete do klasických pruhovaných babičkovských duchen.

Banát

Jedna z cyklotras u vesnice Gerník. Turisté se zde setkávají s životem jako ze starých českých pohádek. Zdroj: Wikimedia Commons, JanSuchy

Proč se do Banátu vydat

V banátských vesnicích vás nečekají žádné světové unikáty ani významná nej, ovšem nadchne vás vesnické prostředí, přívětiví lidé, turistika nebo třeba projížďka na koni. To vše si zde můžete užít v prostředí Karpat, pod paprsky balkánského slunce a s českou atmosférou. Koně a česká sedla jsou pro turistické vyjížďky k dispozici ve vesnicích Svatá Helena, Rovensko a Gerník. Pro turistiku a cykloturistiku jsou vyznačeny speciální trasy, které vedou kolem nejatraktivnějších míst: jeskyní, vodních mlýnků a krasových kaňonů. Pro milovníky rybaření je několik možností přímo na Dunaji.

Člověk v tísni a festival BANÁT

Festival Banát 2014

Festival probíhá po 4 dny v druhé polovině srpna (21. – 24. 8.) v Eibenthalu. Na místo je možné dopravit se v rámci celého zájezdu, který stojí necelé tři tisíce, přičemž tato cena zahrnuje vstupenku na festival, dopravu a kempovné. Vstupenku na festival je možné zakoupit i samostatně, v tom případě stojí 750 Kč. Seznam účinkujících a program festivalu spolu s dalšími informacemi najdete na stránkách festivalu:
www.festivalbanat.cz
.

U Čechů v Banátu se významně angažuje i organizace Člověk v tísni. Cílem organizace je podpořit aktivity vedoucí k zachování unikátní krajanské komunity. Za získané prostředky se udržují turistické trasy, část se využívá na nákup sedel, dále pro tisk etiket a taky na školení krajanů. Letos je školení zaměřeno na sběr bylin a výrobu bylinných sýrů. Organizace je mimo to již šest ročníků  jedním ze spolupořadatelů kulturního festivalu Banát, který konkrétně letos proběhne ve vesnici Eibenthal  v termínu od 21. do 24. srpna. Kromě místních skvělých muzikantů se na festivalu představí i skupiny jako Zrní, Už jsme doma a taky Lucka Rédlová. Cílem festivalu je podpořit českou kulturu u rumunských krajanů.

Banátské vesnice nejsou bohem zapomenutý kraj. Bezpečně se sem můžete vydat jak s cestovní kanceláří, tak i po svých – vlakem, autobusem nebo autem. Nejpohodlnějším a nejlevnějším způsobem, jak se sem dostat během sezóny je pravidelná autobusová linka, která spojuje Prahu nebo Brno a Svatou Helenu. Co se týče ubytování, bydlet můžete buď přímo u krajanů doma, nebo je možné pronajmout si svůj vlastní domek, případně můžete v karpatské přírodě stanovat. Nicméně je dobré si předem zjistit další doplňkové služby a to od wifi přes stravování až po dodávky vody. Možností je mnoho, komunikace snadná, tak proč sem nevyrazit na dovolenou. Zdejší prostředí je ideální jak pro odpočinek, tak pro sport nebo rodinnou rekreaci.

Zdroj perexové fotografie: Foter.com, abejorro34

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář