Tate Modern aneb současné umění v Londýně

Design / 5.8.2014

Pokud se chystáte do Londýna, navštívit Tate Modern je prostě povinnost. Většina expozicí je zdarma a díky lokalitě můžete návštěvu spojit i s pěknou procházkou.

Trochu historie

Galerie Tate Modern se nachází v prostorách bývalé elektrárny Bankside, která byla uzavřena v roce 1981. Jedenáct let poté, v roce 1992, se British National Art Museum rozhodlo vyhlásit soutěž o výstavbu nové galerie s moderním a současným uměním. Původní plán byl nechat zbourat budovu elektrárny a postavit zcela novou galerii. Soutěž však vyhrála švýcarská architektonická firma Herzog & de Meuron, která přišla s neotřelým nápadem: zachovat industriální prostor elektrárny a inovovat jej. Galerie byla oficiálně otevřena v roce 2000.

Proč právě Tate?

Tate patří do skupiny britských národních galerií (spolu s Tate Britain, Tate Liverpool, Tate St Ives a Tate Online). Samotná Tate Modern přiláká přibližně 4 miliony lidí ročně. Těšit se můžete na díla od roku 1900 do současnosti. A rozhodně nezapomeňte navštívit krásné obchody s dárkovými předměty!

Na co se jít podívat?

Upřímně, v Tate stojí za vidění vlastně úplně všechno. Samotná galerie má 5 podlaží, z toho jsou expozice ve třech podlažích, které jsou následovně rozdělené:

  • ve druhém poschodí je surrealistické umění,
  • ve třetím poschodí je expresivní dílo z období po 2. světové válce,
  • a ve čtvrtém poschodí se nachází abstraktní a minimalistické dílo z celého 20. století.

Nejnovější a nejvíc propagované jsou dvě expozice – Kazimir Malevich a Henri Matisse. Obě jsou zpoplatněné, ale pokud chcete zhlédnout něco zajímavého zdarma, je zde nespočet možností. Nejlepší asi bude mít celé volné odpoledne a projít všechna poschodí. Zajímavé jsou obrazy od Louise Bourgeois, které červenou barvou ztělesňují ženství a mateřství. Jsou zde k prohlédnutí i fotografie, sochy, street art a filmové dokumenty o umělcích, kteří zde vystavují svá díla.

Kde?

Vyzkoušejte eurovíkend v Londýně

Tate Modern se nachází téměř hned u řeky Temže, asi 5 minut od známého divadla Globe. Po návštěve galerie se proto můžete vydat přes Millenium bridge na druhou stranu řeky, kde se nachází katedrála sv. Pavla.

Kde sídlí Tate Modern

Tate Modern je blízko známého divadla Globe.
Více na Google Maps

Pokud vás zajímá umění a zamilovali jste se do Tate stejně jako my, můžete se stát členy jejich klubu. Od 62 liber za rok můžete mít volný vstup na všechny (jinak placené) výstavy a můžete využívat elegantní Members room v pátém patře – místnost určenou pouze pro členy klubu. Ideální investice, zvlášť pokud v Londýně trávíte hodně času!

Více informací na oficiálních stránkách Tate Modern.

Zdroj všech fotografií: Justýna Zahradilová, Generace 21

Justýna Zahradilová

Justýna Zahradilová

Mám ráda umění, dobré filmy, dobré víno a ticho v galeriích.

Zanechte komentář