Testováno na zvířatech

Krása a móda / 15.8.2014

Které kosmetické značky testují své výrobky na zvířatech?

Nedávno spousta médií informovala o tom, že se jedna londýnská rodačka nechala týrat ve výloze obchodu s přírodní kosmetikou v Londýně. Podstoupila tak to, čím denně procházejí zvířata v rámci testování kosmetických výrobků. Prošla si nuceným krmením, dokud se nepozvracela, oholením vlasů, dostala spoustu injekcí a nechala si podráždit oči. A rozpoutala tím diskuzi, zda je testování na zvířatech vůbec humánní.

STOP testování na zvířatech

Která kosmetika je testována na zvířatech?

Která kosmetika je testována na zvířatech? Zdroj: archiv autorky

Spousta z nás chce kupovat kosmetiku, která se prokazuje tím, že nebyla testována na zvířatech. Žijeme ale ve světě, kde se dá všechno koupit, kde mají peníze obrovskou moc. Koupit si proto můžete cokoliv. I papír, který vám naoko zaručí, že na zvířatech netestujete. Jak tedy poznat, že kosmetický gigant na zvířatech netestuje? Dívka z Londýna měla oproti němým tvářím jednu obrovskou výhodu – právě proto, že může mluvit. Zkrátka mohla říct STOP. Kosmetická firma by se měla prokázat Humánním kosmetickým standardem (HCS). Pokud se firma prokáže tímto standardem, na zvířatech by své produkty testovat neměla. Každoročně je na světě testováno 115 milionů zvířat. Na zvířatech se testuje jen jednou. Buď v průběhu testování zemřou, nebo je na konci zvíře usmrceno a následně pitváno. K testování se využívají ptáci, potkani, myši, králíci nebo ryby, občas ale dochází i k testování na psech, kočkách a dalších větších savcích. Je ale faktem, že firma nemusí svůj krém testovat na zvířatech, ale může na nich testovat jednotlivé ingredience. V Evropské unii začal loni v březnu platit zákon, který zakazuje prodej a dovoz kosmetiky testované na zvířatech. Sama EU zakázala testování konečných výrobků na zvířatech už v roce 2004, v roce 2009 skončilo testování jednotlivých složek produktů.

Spousta lékařů tvrdí, že testování na zvířatech nepřináší pro vědu relevantní informace. Něco jiného totiž snáší lidé a něco jiného zvířata.

Firmy, které netestují

Na zvířatech netestuje například Manufaktura, která byla první kosmetickou firmou s HCS vůbec. Jedná se o ryze přírodní kosmetiku, která využívá jen rostlin, ne živočichů. Dále netestuje ani Marks & Spencer, značka Lush, která sice nemá certifikát HCS, ale sama si stanovila přísná kritéria výroby své kosmetiky. Kosmetických firem, které netestují, přibývá, proto hledejte již zmíněný certifikát HCS.

Mně osobně se líbí, že existují takové firmy. Testování na zvířatech je kruté a není správné, aby kvůli našim manýrům umíraly němé tváře. Neznám nikoho, kdo by neměl rád zvířata. Sama mám doma psa a nedovedu si představit, že by ho někdo testoval, mazal krémy, rozkapával mu oči a podobně. Žijeme v moderním světě, kde nic z toho, co Se jim děje, není nutné.

A co vy, snažíte se používat jen kosmetiku, která se na zvířatech netestuje?

Zdroj perexové fotografie: archiv autorky

Bára Urbanovská

Bára Urbanovská

Jsem kreativní, ráda píšu, ráda jím, ráda čtu a hodně spím. Mám ráda plavání, pilates, umění a hudbu. Moc ráda fotím a učím se cizí jazyky - angličtinu, ruštinu, němčinu a španělštinu. Nejradši ale mám jazyk český.

Zanechte komentář