Lucy: Bessonova akční vize budoucnosti

Film Kultura / 10.8.2014

Předčí Lucy své filmové předchůdkyně jako Brutální Nikitu či Johanku z Arku? Nebo se bude jednat o fatální selhání podobné Catwoman?

Francouzský režisér Luc Besson si tentokrát jako svoji múzu zvolil populární americkou herečku Scarlett Johansson, jež má v jeho novém akčním sci-fi snímku představovat elektrizující, tvrdou ženu, která se díky svým novým schopnostem vzepře samotným lídrům japonského kartelu. Kromě toho, že Besson přináší po dlouhé době zase jednu silnou ženskou superhrdinku, poodhaluje místy zároveň mimo jiné i svůj smysl pro humor, na který  jsme si všichni u něj tak zvykli (Taxi (1998), Wasabi (2000), Kurýr (2002), Leon (1994)).

LUCY

akční sci-fi

Francie / USA, 2014, 90 min.

Režie: Luc Besson

Hrají: Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Amr Waked, Choi Min Sik, Analeigh Tipton a další

Už bylo dost testosteronem nasáklých superhrdinů, přichází Lucy

V rámci scénáře Besson opětovně koketuje s velkými nápady, které zahrnují především práci s historií lidského vědomí. Děj je v podstatě jednoduchý: Lucy přestane být obyčejná ve chvíli, kdy shodou nešťastných náhod obdrží mimořádný dar, o němž lidstvo doposud nemělo ani představu. Tahle obyčejná „holka“ se bohužel vždy nešťastně zamiluje do toho nejhoršího chlapa v okolí, přičemž ten poslední ji hned zpočátku zaplete do obchodu s drogami.

Než se stačí rozkoukat, má v břiše zašitý balíček obsahující extrémně silnou syntetickou drogu, který má propašovat do Evropy, pokud chce přežít a zároveň ušetřit členy své rodiny. Nešťastná náhoda však zapříčiní to, že se zásilka roztrhne a její obsah se začne vstřebávat do jejího těla.

Tím nastává problém, jelikož tato výjimečná substance začíná Lucy ve všech směrech měnit, žena je najednou silnější, vnímavější, rychleji uvažuje, dokonce si osvojuje nadlidské dovednosti, jelikož droga výrazně zvýšila procento využití její mozkové kapacity. Vyhledává tedy proto profesora Normana (Morgan Freeman), největšího odborníka na lidský mozek, aby se jí pokusil pomoci. V patách má však Janga, lídra drogového kartelu, a jeho zabijáky, kteří nechtějí o svou kurýrku za žádnou cenu přijít…

Lucy v obklopení mafie (Zdroj: CinemArt)

Lucy obklopená mafií. Zdroj: CinemArt.

Bez hranic a bez limitu

Film obsahuje poměrně rozmanitou škálu vsuvek v podobě různých reportážních záběrů a intertextuálních odkazů, které mají svým způsobem často bagatelizovat danou situaci – například je tu scéna, kdy Lucy vstupuje do hotelového pokoje mafie, přičemž záběr vystřídá scéna z přírodovědného dokumentu, v němž levhart číhá na svoji kořist v podobě nic netušící gazely. Takovýchto Bessonových bonmotů si zde užijete skutečně mnoho. Tempo a děj jsou od momentu, kdy má Lucy ve svém těle balíček s drogou, koncipovány podobně jako v počítačové hře. S přibývajícími procenty, při nichž vzrůstá Lucyina mozková kapacita, film zároveň nabírá na obrátkách a akčnosti.

Únik ze spárů mafie..(Zdroj: CinemArt)

Únik ze spárů mafie. Zdroj: CinemArt

V druhé polovině filmu máte pocit, že zde neexistují hranice ani limity, a tudíž se tu plně otevírá prostor pro vaši představivost, při níž se meze skutečně nekladou. Lucy se vám nabourá na obrazovku televize, naučí se čínsky během minuty na internetu, zvedá objekty či osoby – a to vše pouhou myšlenkou.

Ukočírovat tyto nové schopnosti nebo respektive načerpat z nich pro lidstvo nějaké informace a stanoviska napomáhá v průběhu filmu Lucy všemi oblíbený Morgan Freeman jako profesor a vědec, který zde jako vždy nezklamal a je zde zkrátka okouzlující. Vedle rozverné sexbomby Scarlett Johansson přináší určitou vážnost. Bohužel i tak se tohle pomyslné megalomanství v určitý moment závěru trochu tříští a zanechává za sebou spoustu nezodpovězených otázek.

Profesor(Morgan Freeman) a Lucy(Scarlett Johanson) (Zdroj: CinemArt)

Profesor (Morgan Freeman) a Lucy(Scarlett Johansson). Zdroj: CinemArt

Trumfne s Lucy Besson svoje předchozí meisterstücky?

Myslím, že kritici a posléze i filmu znalí diváci moc dobře identifikují, že se nebude jednat o nějakou hlubokomyslnou podívanou s filozofickým přesahem, ale pouze o lehčí, dobře udělanou letní podívanou, po níž z kina budete odcházet plně spokojení. I tak jsou však ohlasy na Lucy rozmanité, někteří možná přeci jen vzhledem k předešlým Bessonovým hitům jako Pátý element či Leon vkládali do Lucy větší naděje, a proto nešetří následnou kritikou. Zároveň jsou tu i tací, kteří jsou spokojení a film se jim jednoduše líbil, tenhle akčňák si zkrátka vychutnali.

K jaké skupině se přidáte, záleží skutečně na vašem vkusu a aktuálním filmovém rozpoložení, já mohu film s klidným svědomím doporučit, jelikož kdo má mít v tomhle vedru a prázdninovém switch-off režimu náladu na snímky s dlouhou stopáží 3 hodiny, přičemž se na plátně krom statických záběrů nebude dít zhola nic a jediné, co vás po filmu skolí, bude deprese. Pro mě je zkrátka Lucy námětově atraktivní, příjemné osvěžení, které je vedle hordy testosteronových akčňáků s velkými mužskými hvězdami, v nichž se kromě precizní přehlídky filmových triků neobjevuje zkrátka nic nového, trefou do černého.

Zdroj perexové fotografie: CinemArt

Anna Nižňanská

Anna Nižňanská

Studentka Architektury a zároveň Filmových a divadelních věd (ano,žiju v autobuse a ve vlaku). Rodilý Dejvičák, neurotik, milující cestování a objevování nových kaváren a míst. Autistický morous, kterýho od mala uklidňuje film, umění a předevšim dorty, pač jak víme, jsou dobrý na nervy! Pakliže mám naplněnej panděr, myslim, že jsem i poměrně snesitelnej "companěro"! Amen.

Zanechte komentář