Dovolená v Paříži s National Geographic

Cestování / 3.8.2014

Cesta do Paříže byla s velkým průvodcem od National Geographic o dost zábavnější a poučnější. Víme, proč byste po něm měli sáhnout i vy!

Logo National Geographic

Kdo by neznal!
zdroj: wikipedia.org

National Geographic asi není třeba dlouze představovat. Tato nezávislá vzdělávací instituce si klade za svůj hlavní cíl informovat širokou veřejnost a rozšiřovat zeměpisné a přírodopisné znalosti o našem světě. Daří se jí to díky populárně-naučnému měsíčníku, který vychází už od samotného vzniku společnosti v roce 1888, také pomocí oficiálního TV kanálu National Geographic Channel či prostřednictvím desítek podrobných průvodců po krásách celého světa. A to je jen zlomek aktivit, kterým se věnuje.

Právě jednoho z průvodců jsme otestovali i v terénu! Návštěva Paříže by totiž bez té správné příručky nebyla úplná. Eiffelovu věž, Sacre-Coeur či Moulin Rouge možná znáte, ale co o nich víte? Znáte jejich pohnutý osud? A právě tady naráží ti, kteří se prostě nezajímají o to, jaké památky navštěvují. Jé, Eiffelovka, krásná je. A jak vysoká. A to je možná tak všechno, co si ze setkání s dominantou Paříže odvezete do rodných končin. Skvělé řešení, jak svůj zážitek z cest prohloubit, je zajímat se. O to, kam jdete a kde se právě nacházíte. Věřte, že se pak na památky budete dívat úplně jinak než jako na tu „známou budovu z časopisů“. A k tomu vám skvěle pomohou právě kvalitně zpracovaní průvodci.

Obálka knihy Paříž z edice Velký průvodce National GeographicPaříž

Lisa Davidson, Elizabeth Ayre, Heidi Ellison
nakladatelství CPRESS, 2014
272 stran, cena: 417,- s DPH
Více informací o knize včetně ukázek najdete zde.

„Senzační fotografie, vynikající mapy a bezchybný doprovodný text.“
SAN FRANCISCO CHRONICLE

Fotografie z průvodce Paříží.

Kvalitní papír a krásné fotografie jsou samozřejmostí!
Zdroj: Silvie Trebatická, Generace 21

Paříž – velký průvodce National Geographic

Už jen to, že autoři této knihy léta žijí v Paříži, je předzvěstí kvalitního čtení. Není totiž nad to, psát o tom, co známe a čemu rozumíme. Na výsledku je to znát.

Kniha je rozdělena do několika částí. Na samotném začátku můžete zabrousit do historie dominanty Francie a podívat se také, jaký rukopis vtiskla Paříž do světa umění. Tuto část ocení zejména ti, kteří se o historii zajímají. Je poměrně důkladná a nevynechává ani poutavé detaily, které v jiných průvodcích nenajdete. Zároveň je všechno psané čtivě a tak nějak lidsky. Skoro jako pohádka na dobrou noc, která se vážně stala.

Zvláštní kapitolu tvoří ostrovy a výlety na ně. Velmi jsme ocenili přehledné a krásně zpracované mapky, které zdobí celého průvodce. Výtečné jsou i zajímavé informace o každé památce, díky kterým můžete dopřát svým přátelům zasvěcenou přednášku. Textu je tak akorát a je poměrně zajímavý, takže máte jistotu, že nudit nikoho nebudete.

Mapky z Paříže v průvodci National Geographic

Průvodce je opravdu povedený.
Zdroj: Silvie Trebatická, Generace 21

Následující kapitoly jsou věnovány těm nejznámějším monumentům i méně známým památkám. Nejbližší stanice metra, otevírací doba či cenové rozpětí vstupenky – nejen to najdete v praktickém boxu. Moc se nám líbily i zasvěcené rady od přispěvatelů National Geographic, které nikde jinde nenajdete. Například ideální místo na romantický piknik nebo bezplatná vyhlídka na celé město. To vám na obecných webových stránkách, které mnozí narychlo „googlí“ před cestou, neprozradí.

Kvitovali jsme i do detailů naplánované trasy po různých částech Paříže. Využili jsme procházku po Montmartru a díky průvodci objevili i taková místa, která ostatním turistům unikla. Popis cesty byl konkrétní, navíc přiložená mapka se zakreslenou cestou byla také dost výmluvná. Jako bonus máte uvedený i čas, který byste si měli na procházku vyhradit. A není daleko od pravdy!

Ukázka průvodce Paříží National Geographic

Krásné Lucemburské zahrady v pozadí.
Zdroj: Silvie Trebatická, Generace 21

Kapitolou samou o sobě jsou tipy na cesty. Najdete v nich spoustu vyčerpávajících informací o hotelech, restauracích i zajímavých obchodech či klubech. Ne snad, že bychom si podle nich vybrali místo, kde složíme hlavu, někomu se ale jistě budou hodit (třeba pokud jedete naslepo). Co se nám ale moc líbilo, byly informace pro motoristy, tipy, jak cestovat veřejnou dopravou, nebo osvěta, jak to chodí se spropitným. Skvělé a praktické – prostě tleskáme!

Osobní zhodnocení průvodce Paříží

Průvodce jsem si nikdy do příručního zavazadla nezabalila, takže tohle byla premiéra. A myslím, že jsem se trefila do černého. Skvělé fotky, zajímavé informace a vždycky něco navíc. Na žádné místo se nezapomnělo, což je co říct – navštívili jsme toho celkem dost! Hodně času s hledáním nám ulehčil i rejstřík, i když někdy jsme v něm trochu tápali. Jsou zde totiž uvedeny originální názvy, takže pokud hledáte například Invalidovnu, nenajdete ji pod českým názvem, ale pod originálem Les Invalides. Přestože jsou tyto názvy všeobecně známé, mohou někoho potrápit.

Kniha je sama o sobě poměrně těžká – aby také ne, kvalitní pevný papír a poměrně bytelná obálka se projevit musí. Stejně jsme ji ale brali při každé příležitosti, protože bez ní nám „něco chybělo“. I přesto, že nestojí pár korun, se rozhodně vyplatí. A to nejen pro milovníky Paříže!

Silvie Trebatická, šéfredaktorka portálu

Zdroj perexové fotografie: Silvie Trebatická, Generace 21

Silvie Olbrichová

Silvie Olbrichová

V duši stále malá holka, která má ráda milé lidi, hřejivé slovo, motivační citáty a fotografie. Inspiraci hledá všude kolem sebe a nachází ji i tam, kde ostatní ne. Miluje, když den prožije naplno a napíše hezký článek. Kontaktovat ji můžete na silvie.olbrichova@generace21.cz

Zanechte komentář