Filmový přehledník: Začátek léta pro děti i dospělé

Film Kultura / 4.8.2014

Přestože máme prázdniny, ve světě filmu se rozhodně nezahálí! Pojďme se společně podívat na to nejzajímavější, co se v červenci událo.

Prázdnin si sice užívají hlavně děti, pro které je v červenci v kinech spousta filmových novinek, ale nám dospělým to rozhodně nemusí být líto. I pro nás začátek prázdnin připravil mnoho zajímavého. A protože to byl měsíc opravdu bohatý, shrneme si jen to nejpodstatnější a nejzajímavější.

Na co sedět doma, když máme festivaly

Červenec byl, co se filmových festivalů týče, opravdu nabitý. Milovníci komiksů, fantasy a sci-fi nebyli ani letos ochuzeni o tradiční festival Comic-Con, který se konal koncem měsíce v San Diegu. Tato akce je ve světě velmi populární, o čemž svědčí i fakt, že se jí každý rok zúčastní přes 130 000 návštěvníků. Fanoušci mají možnost vidět své oblíbené herce v reálu a s trochou štěstí nebo pomocí ostrých loktů se jim může podařit získat autogram či fotku se svým idolem.

Festival pro milovníky komiksů a fantasy Zdroj: Reuters

Festival pro milovníky komiksů a fantasy. Zdroj: Reuters

Komu se však za filmy nechtělo až do daleké Kalifornie, mohl si začátkem prázdnin užívat 49. ročník filmového festivalu v Karlových Varech. Ani zde nebyla nouze o slavné osobnosti. Světoznámý hotel Pupp hostil hollywoodského herce Mela Gibsona, kterému se velmi zamlouvala jak atmosféra festivalu, tak i pravá česká svíčková.

Ani Morava nepřišla zkrátka. 25. července začal 40. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Jedná se o největší nesoutěžní filmovou přehlídku, která nabízí účastníkům více než 200 filmů promítaných v sedmi sálech a dvou letních kinech rozmístěných po celém Uherském Hradišti.

Letní filmová škola v Uherském Hradišti otevírá návštěvníkům své brány Zdroj: ČTK

Letní filmová škola v Uherském Hradišti otevírá návštěvníkům své brány. Zdroj: ČTK

Vyrážíme s dětmi do kina

Jak bylo řečeno na začátku, prázdniny patří především dětem. Nabízí se hned dvě možnosti, na co vyrazit do kina s našimi nejmenšími.

Mikulášovy patálie na prázdninách

komedie, rodinný

Francie, 2014

Režie: L. Tirard

Hrají: V. Lemercier, K. Merad, F. Perrin atd.

První červnovou novinkou je film Mikulášovy patálie na prázdninách. Malý Mikuláš jede s rodinou na prázdniny k moři, najde si tam nové kamarády a zažívá jedno dobrodružství za druhým.

Jedinou nevýhodou takových filmů je, že je naše děti mnohdy berou jako inspiraci k provádění podobných lumpáren. Ale od toho jsou to přece děti!

Režie filmu se ujal Laurent Tirard podle literární předlohy René Goscinniho.

Také se v kině objevila premiéra filmu Letadla 2: Hasiči a záchranáři. Je to animovaná pohádka o tom, jak se ze závodního letadélka stal skutečný hrdina. Jeho protivníkem se totiž stane rozsáhlý lesní požár a je jen na něm a na jeho kamarádech, jak se s tím dokážou poprat. Film režíruje Roberts Gannaway, což je změna oproti předchozímu dílu, na kterém má zásluhu režisér Klay Hall.

Odstíny šedi spatřují světlo světa

Držte si klobouky, naprosto dokonale naplánovaná reklamní kampaň filmu 50 odstínů šedi na motiv stejnojmenného a velmi diskutovaného románu autorky E. L. James právě začíná. Režie se ujala nepříliš známá Američanka Sam Taylor-Johnson.

Snímek se sice dostane do kin až na Valentýna 2015, ale uslyšíme o něm hodně již několik měsíců dopředu. A pro extrémní nedočkavce je natočen trailer, kde se dokonce můžeme pokochat tělem Christiana Greye v podání Jamieho Dornana. A v únoru příštího roku se můžeme těšit na spoustu lechtivých scén nejen pro milovníky pout a bičíků, ale také pro ty stydlivější z nás, kteří mohou pro změnu načerpat nějakou inspiraci.

Co přinese další série Hry o trůny?

Hra o trůny / Game of thrones

fantasy, drama, dobrodružný

Režie: Kirk, Minahan, Taylor atd.

Předloha: G. R. R. Martin

V rámci již zmiňovaného festivalu Comic-Con se událo něco, co zaručeně nadzvedne všechny fanoušky populárního seriálu Hra o trůny minimálně ze židle, když už ne z trůnu. Byli zde představeni herci a herečky, kteří si zahrají v chystané a netrpělivě očekávané páté sérii, která se má objevit během příštího roku. Z nich můžeme vyjmenovat aspoň pár: Alexander Siddig, Toby Sebastian, Enzo Cilenti atd. Není to však zdaleka konečný seznam, proto se můžeme těšit na zveřejnění dalších jmen v průběhu natáčení. V rámci festivalu bylo také odvysílané speciální video poukazující na nepovedené záběry ze čtvrté řady seriálu.

Poslední Hobit – první ochutnávka

Comic-Con byl letos opravdu bohatý, co týče se filmových trháků. Diváci měli možnost zhlédnout také trailer k závěrečnému dílu hobití trilogie – Hobit: Bitva pěti armád. Premiéra v českých kinech je naplánovaná na 11. prosince 2014 a z komerčního hlediska se očekává, že opět jako předchozí díly povede žebříček oblíbených filmů nejen v ČR, ale i ve světě.

Režisér Peter Jackson letos změnil název závěru své trilogie z Hobit: Cesta tam a zase zpátky na Hobit: Bitva pěti armád. Původní titul působil nemístně, napsal na Facebooku.

Bilbo tam už došel v předchozím díle Šmakova dračí poušť.

Po skončení trilogie se chystá i životopisný snímek o J. R. R. Tolkienovi (autorovi knižní předlohy). Má zachytit klíčové momenty v životě jazykovědce a spisovatele, včetně vydání Hobita (1937) a Pána prstenů (1954).

Luke Evans a Orlando Bloom ve filmu Hobit: Bitva pěti armád Zdroj: Warner Bros

Luke Evans a Orlando Bloom ve filmu Hobit: Bitva pěti armád. Zdroj: Warner Bros

 Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

 

Aneta Baierová

Zanechte komentář