Tour de France 2014

Nibali vyhrál Tour de France, stal se legendou

Sport / 31.7.2014

Vincenzo Nibali se na Staré dámě blýskl čtyřmi etapovými vítězstvími. Nejen tím ale byla letošní Tour výjimečná.

Celkové pořadí vedl Nibali už zhruba od poloviny závodu a také jej s přehledem udržel. Závod dokončil ve skvělém čase 89 hodin, 59 minut a 6 sekund, před druhým Jean-Christophem Péraudem si vytvořil náskok více než sedm minut. To je výrazný rozdíl. Přitom ještě letos na jaře nebyla jeho forma ideální a Nibali musel čelit vlně ostré kritiky. Přesto si dokázal udržet vnitřní klid, tvrdě dřel a díky tomu mohl 27. července 2014 zdvihnout vítězně ruce nad hlavu, když ve žlutém trikotu protínal pásku na Champs Elysées.

Devětadvacetiletý rodák ze Sicílie se díky tomuto triumfu zařadil mezi světovou elitu. Už v roce 2010 totiž vyhrál španělskou Vueltu a v loňském roce triumfoval na Giro d’Italia. Díky čerstvému vítězství na Tour se tak zařadil do síně slávy – je totiž teprve šestým cyklistou, který dokázal zvítězit ve všech závodech Grand Tour.

V poslední etapě se už dle tradice moc nezávodí.

König a další úspěchy Staré dámy 2014

Nejen italskému vítězi ale padaly šťastné karty. Fenomenální úspěch zaznamenal rovněž náš reprezentant Leopold König. Na Tour de France startoval ve svých šestadvaceti letech poprvé. Před závodem mluvil o ambicích na umístění v první desítce. Po deseti etapách chtěl celý závod vzdát, protože ho provázely problémy. Vydržel a nakonec si dojel pro fantastické sedmé místo. Je to druhý nejlepší výsledek Čecha v dosavadní historii závodu, lepší byl jen Roman Kreuziger s pátým místem. Nicméně Leopold König se nechal slyšet, že svůj prvotní výsledek bere jako závazek pro zlepšení. Máme se tedy na co těšit.

Další zajímavostí letošního ročníku byl historicky vůbec první start čínského závodníka. Ťi Čcheng, jak se sedmadvacetiletý jezdec jmenuje, projevil velkou bojovnost a touhu. Hned od prvního dne se vsázelo, jestli Tour vůbec dokončí. A dokončil. Na vítězného Nibaliho sice nabral největší ztrátu za posledních šedesát let, více než šest hodin, ale dokončil. A to i přes bolestivý pád zhruba 40 km před dojezdem na Champs Elysées. Přestože obsadil poslední místo v celkovém pořadí, rozhodně si zaslouží respekt.

Necháme se překvapit, co přinese příští ročník.

Zdroj všech fotografií: letour.fr