Očista: Anarchie – americká noční můra

Film Kultura / 8.8.2014

Konec července nám přináší pokračování hororové nálože The Purge (Očista) Jamese DeMonaca. Podaří se mu anarchie i na poli žánru?

Jednou ročně po dobu dvanácti hodin se mění Amerika na nejnebezpečnější místo na zemi, jelikož nefunguje žádný ze státních orgánů jako policie či záchranná službaveškeré zločiny jsou v tuto noc oficiálně legální – od vraždy po rabování… Terminus technicus pro tuto násilím překypující noc je Očista. „Všechny služby budou nedostupné, vaše vláda Vám děkuje za účast.“

Welcome to the America!

THE PURGE: ANARCHY

Horor, thriller

USA, 2014

Režie: James DeMonaco
Scénář: James DeMonaco
Kamera: Jacques Jouffret
Hrají: Frank Grillo, Michael K. Williams, Zach Gilford, Kiele Sanchez

Očista (The Purge 2013) nás potkala již minulý rok a možná ji spousta z vás ani nepostřehla, jelikož se jednalo o poměrně komorní nízkorozpočtový snímek režiséra Jamese DeMonaca. Expozice samotného příběhu byla rozvíjena na případu jedné americké rodiny a odehrávala se primárně v jejich domě, kdy Monaco prověřoval lidské charaktery a morálku právě v tuto osudnou noc. Zároveň, jak tomu tak bývá, ani zde na pozadí vyprávění nechyběl kritický komentář společnosti, násilí, peněz a společenských tříd. Původní koncept měl být především spíš provokativní, než komerční. Po týdnu v kinech však paradoxně film přinesl takové tržby, že pokračování na sebe nenechalo dlouho čekat.

Doufejte, že, nejste jejich typ... (zdroj: CinemArt)

Doufejte, že, nejste jejich typ… Zdroj: CinemArt

Nová americká tradice

Dvojka je jednoznačně velkolepější, má složitější dějovou strukturu, funguje tu práce s exteriéry a především využívají pompéznějších efektů. Zároveň vám zodpoví spoustu otázek, především tu, jak to bude vypadat, když se ocitnete v den Očisty bezprizorně na ulici… Jak už napovídá název sám – tenhle systém, jako jakýkoliv jiný, je z dlouhodobého hlediska neudržitelný. Co se v tuto noc odehrává v rámci nižší třídy občanů, kteří nemají luxus složitých bezpečnostních systémů, které by je ochránily?

Je to skutečně krok ze strany vlády za účelem „lepších“ zítřků, i když ve svébytné, poněkud radikální  formě, a nebo naopak chytrý tah, jak se zbavit neprospěšných občanů v téhle materialisticky založené společnosti? Je to pouze způsob, jak snížit stav a využít tenhle den k machinacím a vyřizování osobních účtů, kdy má vláda ve výsledku přitom zcela jiný plán? The Purge je natolik univerzální nápad, že jednoduše funguje a bude fungovat v různých obměnách.

Skupina prozatimních přeživších (Zdroj: CinemArt)

Skupina prozatimních přeživších. Zdroj: CinemArt

Jak to vypadá v noc Očisty v ulicích?

V noc Očisty se po ulicích může pohybovat jedině buďto sebevrah, nebo jedinec s neodolatelnou touhou zabíjet. Prvním z letošních ústředních protagonistů a účastníků je Leo Barnes (Frank Grillo), který se do ulic vydal proto, že chce využít jedinečného práva zabíjet, aby tak potrestal vraha svého syna, který byl nedávno propuštěn na svobodu. Pak tu máme manželský pár Shanea (Zach Gilford) a Liz (Kiele Sanchez), který uvízl na předměstí kvůli porouchanému autu, přičemž k tíživé situaci nepřispívá ani fakt, že si je po cestě předem vytipovala partička maskovaných zabijáku.

Očista:anarchie

Osamělý jezdec Leo Barnes (Frank Grillo). Zdroj: CinemArt

Dále tu pak máme svobodnou matku Evu (Carmen Ejogo) společně s dcerou Cali (Zöe Soul), které se snaží tak jako každý rok zabezpečit svůj malý byt před hrozícím nebezpečím, ale bohužel zjevně neúspěšně, jelikož na ně si zase dělá zálusk sexuální násilník, respektive soused z vedlejšího domu. Shodou okolností však osud svede tuto pětici k sobě, a pokud skutečně chtějí tuto noc přežít, je jasné, že budou muset spolupracovat. To se však rozchází s plánem odhodlaného mstitele, který má svojí vlastní agendu, v níž pro neozbrojené civilisty nezbývá místo…

Jelikož ve filmové realitě se jedná již o šestou očistu v řadě, na pozadí se zároveň připravuje odboj v podobě anarchistické skupiny, která chce povstat proti nově nastolené nadvládě „Nových otců“, která vštěpuje zfanatizovaným Američanům, že očista jim přinese znovuzrození. Anarchisté naopak odhalují, o co vládě ve skutečnosti jde…

Odlišuje se film od ostatních slasherů?

Tentokrát zde opětovně nechybí velkorysá dávka brutality, akce, napětí a žánrových konvencí. Co vlastně film odlišuje od ostatních slasherů svého druhu, kdy v podstatě většinou koukáme hodinu a půl na vyvražďovací jatka? Očista využívá terén k tomu, aby na základě vyhroceného scénáře tak trochu nastavila zrcadlo současné americké společnosti, překypujícímu násilí, zfanatizovanosti a manipulovatelnosti ze strany médií a orgánů, což zároveň stvrzuje i stopáž závěrečných titulků, sestříhaná z reálných amerických zpráv.

Tradiční očista na půdě zvrácených zbohatlíků..(Zdroj: CinemArt)

Tradiční očista na půdě zvrácených zbohatlíků. (Zdroj: CinemArt)

Samozřejmě nezůstaneme ochuzeni o bizarní zvrácené scény, ve kterých se ostatně jako vždy dané situace zhostí každá „třída“ po svém. Tudíž kupříkladu „vyšších horních deset tisíc“ si svoji očistu provádí v bezpečí a teple svého domova a místo porcování krocana si symbolicky naporcují nebohého důchodce, kterého si jednoduše pro tyto účely zakoupí. Upper East Side smetánka si bude z očisty dělat něco jako každoroční pseudožně, při nichž si místo degustace archivního vína a dražby uměleckých artefaktů či lovení divoké zvěře letos uloví radši pár vydražených civilistů.

Na druhé straně je tu přehlídka klasických schémat hororových maniaků, jako jsou gangy, pro něž je tato doba něco jako krvavé Vánoce. Najdeme tu také několik sólistů v podobě prototypních úlisných maniaků, co si nad plechovkou řádně vychlazené Mountine Dew ze střechy odstřelí  pár aktérů pobíhajících v útrobách nočních ulic pod nimi, či pár náboženských fanatiků provolávající své apokalyptické litanie do ampliónů. Takže pravý hororový fanoušek prahnoucí po krvi si přece jen užije a nebude pouze zahlcen sociálním podtextem skrývajícím se na pozadí.

Akce, napětí, Mountain Dew, motorová pila – to vše platí Michael Bay

Mnozí z vás jistě netuší, že celý film v rámci produkce finančně zaštítil Michael Bay (Transformers) a musím říct, že je to z toho vidno, ať už na základě vizuálně propracovanější mizanscény, která je díky mnohem vyššímu rozpočtu velkolepější, nebo na základě zpracování akčních scén. Takže pokud se nebojíte, že vám Očista místo osvícení, naopak svojí brutalitou pochroumá vaši duši, tak směle do kina, nudit se rozhodně nebudete.

Zdroj perexové fotografie: CinemArt

Anna Nižňanská

Anna Nižňanská

Studentka Architektury a zároveň Filmových a divadelních věd (ano,žiju v autobuse a ve vlaku). Rodilý Dejvičák, neurotik, milující cestování a objevování nových kaváren a míst. Autistický morous, kterýho od mala uklidňuje film, umění a předevšim dorty, pač jak víme, jsou dobrý na nervy! Pakliže mám naplněnej panděr, myslim, že jsem i poměrně snesitelnej "companěro"! Amen.

Zanechte komentář