Básnění v ulicích, to je Guerilla Poetring!

Kultura Literatura / 1.8.2014

Jste milovníky poezie a pouličního umění? Pak právě pro vás je tu projekt Guerilla Poetring.

Z „historie“ projektu

10177271_253476281523178_4140411225138590239_n

Básní se na cokoliv! zdroj: FB Guerilla Poetring

Projekt Guerilla Poetring vznikl v roce 2013 a je dílkem básnířky Blanky Fišerové. K prvnímu básnění v ulicích došlo 20. 7. 2013 v rámci Festivalu v ulicích (festival Colours of Ostrava).

Autorka projektu básně společně s několika dalšími nadšenci ukrývala, fotografovala a fotografie spolu s nápovědou publikovala na Facebooku, aby je lidé mohli aktivně vyhledávat.

V současné době má Guerilla Poetring spoustu fanoušků nejen na sociálních sítích a do jednotlivých akcí se zapojují nejen lidé z celé republiky, ale také z Francie či Slovenska.

Blanka Fišerová (*1977)

Blanka Fišerová vystudovala Českou literaturu na SU v Opavě, Mediální studia a žurnalistiku na FSS MU v Brně.

Spolupracovala s Městským divadlem Brno (2003-2004), byla dramaturgyní a šéfkou činohry Slezského divadla v Opavě.

V letech 2006 až 2013 působila jako odborná asistentka na Slezské univeriztě v Opavě, pro níž také vytvořila obor Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo.

Ke konci roku 2012 založila vlastní kulturní spolek Upstairs a věnuje se hudebně-poetickým i divadelním projektům (Poezie v barvách, Čteme v barvách, Guerilla Poetring a další).

Zdroj: poetriablanca.cz

 

„Nejhorší je lhostejnost,“ říká Blanka Fišerová

 

Co bylo prvním impulsem k založení projektu Guerilla Poetring?

Impulsem byla snaha dostat poezii blíže k lidem, nějak je i aktivně vtáhnout do básnění. A protože před rokem zrovna probíhal v Ostravě Festival v ulicích, vyrazila jsem lepit básně do ostravských ulic. Samozřejmě za tím byla i snaha upozornit na to, že nám může chybět poezie a obecně tvorba v životě, stejně jako snaha vyjádřit podstatné myšlenky. Lepila jsem básně světových i českých klasiků všude, kde se dalo. Určitě jsem chtěla i provokovat. Nejhorší je lhostejnost.

Během roku fungování si Guerilla Poetring získal spoustu fanoušků. Čekala jste takový úspěch?

Fantazii se meze nekladou, básní se opravdu kdekoliv. zdroj: FB Guerilla Poetring

To, že se za rok zapojí do básnění lidé z více než padesáti měst, že v den Guerilla Poetringu skutečně vyrazí do ulic, básně budou nejen ukrývat, fotit a s nápovědou dávat na Facebook, to jsem nečekala. Nečekala jsem ani, že se najdou zase další nadšenci, kteří podle nápovědy na internetu básně budou hledat a zpětně třeba i psát příběhy jejich objevení. Už se mi ozvali lidé z Ameriky, kteří básně našli v pražských ulicích. Aktuálně se do Guerilla Poetringu na festivalu Colours of Ostrava zapojovali lidé z Polska nebo ze Slovenska, z toho mám velkou radost.

Jak vnímáte to, že se projekt rozšířil i za hranice České republiky, konkrétně na Slovensko a do Francie?

Sama se na Slovensku pohybuji, takže to bylo pro mne naprosto přirozené. Většinou se zapojí Češi žijící v zahraničí. Básnilo se i v Šanghaji nebo v Istanbulu. Projekt se šíří dál a sám.

Plánujete svůj projekt do budoucna nějak rozšířit nebo se chystáte pustit do něčeho nového?

Projekt se vlastně „rozšiřuje“ sám díky kreativitě a nápadům lidí. Já teď rozesílám básně lidem do schránek jako překvapení. Na letošních Colours of Ostrava jsem měla možnost díky ředitelce festivalu Zlatě Holušové zrealizovat Poetickou scénu a věřím, že bude fungovat i v příštím roce. A kromě toho samozřejmě dál budu vyrážet s poezií do ulic, do tramvají a kamkoliv, kde to bude pro mne inspirativní a pro ostatní třeba i provokativní nebo pobuřující, ale nerada bych prozrazovala dopředu.

10551030_262693243934815_4691770981166247421_n

Básněte! zdroj: FB Guerilla Poetring

Vyzkoušejte!

Do Guerilla Poetring se může zapojit kdokoliv, kdo má básnické střevo (a plný šuplík básní), nebo ho zajímá poezie a rád by
svému okolí představil svého oblíbeného autora. Básně ukryté na všemožných místech pak stačí vyfotografovat a fotku umístit na zeď Guerilla Poetring, což umožní snadnější rozšíření mezi další fanoušky projektu.

 

 Zdroj perexové fotografie: foter.com

 Zdroj fotografií: Guerilla Poetring

Klára Dvořáková

Klára Dvořáková

Zbývá mi osm měsíců do maturity, takže raději čtu, fotím, jím a o všem píšu na Generaci 21.

Zanechte komentář