Dopoval cyklista Roman Kreuziger?

Sport / 27.7.2014

Nesrovnalosti v biologickém pasu připravily našeho nejlepšího silničního cyklistu o Tour de France. Skutečně Kreuziger dopoval ?

Zatímco fanoušci cyklistiky vymýšlejí stále novější a originálnější formulace, kterými opěvují výkony Leopolda Königa na právě probíhající Tour, jeho krajan a kolega z pelotonu Roman Kreuziger řeší úplně jiné starosti. Necelý týden před začátkem 101. ročníku ,,Staré dámy“ mu bylo oznámeno, že vysvětlení, které podal Mezinárodní cyklistické unii (UCI) ohledně hodnot v jeho biologickém pasu, je nedostatečné.

Roman Kreuziger v dresu týmu Tinkoff-Saxo. Zdroj: Wikimedia commons, autor: some guy

Roman Kreuziger v dresu týmu Tinkoff-Saxo. Zdroj: Wikimedia commons, autor: …some guy

Ačkoliv český jezdec požádal o měsíční odklad a čas na to, aby mohl svoji obhajobu ještě podpořit, jeho stáj Tinkoff-Saxo ho do výběru pro Tour nezařadila . Krok, který je pro české fanoušky odsouzeníhodný, z pohledu týmu ovšem logický. Žádný mančaft nechce mít v týmu jezdce, proti kterému bude s největší pravděpodobností zahájeno disciplinární řízení a zvláště ne pak v takové mediální bouři, jakou bezesporu Tour de France je.

 

Co je to biologický pas ?

Na podporu boje proti dopingu byly před několika lety uvedeny do provozu tzv. biologické pasy. Tyto pasy mají za úkol dlouhodobě sledovat závodníkovy hodnoty v krvi a moči. Pokud se v těchto tabulkách objeví výkyv nebo zvláštní anomálie, je o tom závodník informován. Tak jako v případě Kreuzigera. Závodník má poté možnost své hodnoty obhájit a udat důvod, proč k nim došlo. Pokud je vysvětlení nedostatečné, může jezdec svou obhajobu ještě podpořit. Pokud ani to nestačí, je proti němu zahájeno disciplinární řízení.

Nelze říci, že výkyvy v biologických pasech jsou běžnou věcí, ovšem několik závodníků již tento problém také mělo. Například Australan a týmový kolega Kreuzigera Michael Rogers, který byl v obdobné situaci. Nakonec však UCI jeho obhajobu přijala a závodník na letošní Tour startuje . Je tedy třeba zdůraznit, že výkyv či nesrovnalost nerovná se automaticky doping.

Kreuziger si nejspíš chvíli nezazávodí

Zvláštní hodnoty, které byly Romanovi naměřeny, pochází ještě z let 2011 a 2012. Zhodnocení a zamítnutí obhajoby navíc UCI trvalo sedm (!) měsíců. Rychlost činovníků Mezinárodní cyklistické unie se tedy za světelnou opravdu označit nedá. Což je velká škoda, protože během šetření nebude cyklista zařazován na soupisku a bude tedy přicházet o velké závody.

Nejlepší scénář, jaký by se teď mohl odehrát, je ten, že UCI přijme podporu obhajoby Romana Kreuzigera a český závodník bude moci opět jezdit. V tom horším případě, kdy UCI obhajobu opět nepřijme, bude následovat disciplinární řízení, Kreuziger bude obviněn z dopingu a dle regulí dostane trest na dva roky. Doufejme však, že se to nestane a příští rok bude Kreuziger společně s Königem bojovat o TOP 10 na Tour de France.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia commons,autor: Ignacio Gomz

Lubomír Řepa

Zanechte komentář