Padělky, kam se podíváte

Krása a móda / 13.8.2014

Letní dovolená, nákupy a tržnice plné  „luxusního“ zboží. Je možné nenaletět podvodníkům?

versace-fall-2013-kate-moss-campaign

Versace, www.versace.com

[dropcap]J[/dropcap]e to stejně zvláštní vztah, který spojuje muže a auta. Je to jakási nepopsatelná síla, která nás donutí se zastavit, když procházíme kolem výlohy, kde se hrdě vystavuje kabelka mající cenu několika měsíčních výplat. Je to moc, díky které nám vždy proběhne mráz po zádech při představě, že jednou budeme i my TU SVOJI mít. Nejde o to ukázat světu, že máte peníze. Vaše kabelka vám dodává sílu, sebevědomí i styl. Je to odraz Vás samé. Samozřejmě chápu, že ne každý si může dovolit vlastnit Diora či Pradu, ani já ne, ale to neznamená, že musíme sejít z cesty a vrhnout se přímo do náruče tisíců padělatelů po celém světě…

„Padělání bereme velice vážně. Tam, kde je prokázána vina, Burberry bude vždy vyvíjet tlak na maximální potrestání.“ – Zástupce značky Burberry

Dokud budou zákazníci, budou i padělky

Zažila jsem to mnohokrát. Jste na dovolené v Turecku, Dubaji nebo v Západních Čechách, procházíte mezi zatuchlými krámky a odevšud se na vás třpytí kamínky z nápisů Gucci, peněženky Louis Vuitton a celé řady šátků Burberry. V ten moment se ptám sama sebe proč? Kdo by si mohl koupit kabelku, jejíž logo, LV, každou chvíli odpadne, a prohlašovat to za originál? Podle výzkumu agentury GfK z listopadu 2013 až dvě třetiny Čechů a Slováků. Jen pouhá třetina dotazovaných odpověděla, že padělané zboží odmítá. Kam jsme se to dostali? Je celkem děsivé, kolik slečen uznává filozofii stejně to nikdo nepozná, protože se velmi mýlí. Není to tak dávno, co jsem viděla dívku v triku s nápisem Guess přes celý hrudník a malou bílou RADA kabelkou, neboť počáteční P jí už někde odpadlo. Víc než s obdivem se potká spíš s posměchem, tak zase ta otázka, proč?

michael kors

Michael Kors, www.michaelkors.com

Nákup se může i nemile vymstít

Nicméně, takový nákup padělku se může zákazníkovi i docela vymstít. Jeden turista trávící dovolenou nedaleko Benátek musel zaplatit pokutu tisíc euro za to, že si na tržnici pořídil padělanou Louis Vuitton kabelku za pouhých sedm euro. To docela naštve, že? Ještě horší sazby jsou ale ve Francii, kde v nejhorším možném případě budete nuceni zaplatit až 30 000 euro, nebo si sednout do vězení až na tři roky. Dovolenkářům hrozí i zabavení padělaných věcí přímo na letišti. Proto až budete chtít letos v létě investovat do nějaké cenově velmi výhodné kabelky, rozmyslete si všechna pro a proti, bude to pro všechny lepší.

Chanel_2.55

Chanel, zdroj: Wikimedia

Jak poznat padělky?

Prvním, co vás musí zarazit, je cena. Kvalitní kabelky se pohybují v tisících, proto si nejprve zjistěte, kolik vaše vysněná kabelka normálně stojí a za stejnou cenu si ji budete muset i pořídit. (Budeme se s tím holt muset smířit…) Vždy je lepší si jít výrobek zakoupit osobně do kamenného obchodu. Kromě toho, že si užijete i rituál s nákupem spojený, péči prodavačů, poučení o kvalitě i pocit důležitosti, si můžete zboží důkladně prohlédnout. Logo je vždy precizně přidělané, švy jsou důkladné, nit je ve většině případů stejné barvy jako barva kabelky. Zipy jsou těžké, neboť se jedná o kvalitní materiál a drahé kabelky mají i svá sériová čísla, která nikdy nejsou jen nalepená. O mnoho větší riziko hrozí při nákupu přes internet, proto nakupujte vždy jen u prověřených obchodů.

[dropcap]M[/dropcap]ožná je to celé trochu povrchní, mluvíme tu vlastně jen o kabelkách. Pro mě je ale kvalitní kabelka symbolem, součást mého každodenního života. Zatím také nemám dvacet tisíc, které bych mohla jen tak utratit, to ale vůbec nevadí. Každým rokem se návrháři levnějších značek inspirují přehlídkami těch dražších a nedlouho po uvedení nové kolekce můžete v obchodech sehnat podobné, pěkné, ale méně kvalitní kousky. Když se nad tím vším zamyslím, s novým rokem si vždy kupuji i novou kabelku, protože ta původní už sotva drží pohromadě. Pokud bych měla sečíst své výdaje, možná by se do takové kvalitní Vuittonky, která tu se mnou bude v plné kráse ještě dlouho, vyplatilo investovat.

Zdroj perexové fotografie: www.michaelkors.com

Veronika Tázlerová

Veronika Tázlerová

Studium, káva, móda, jazyky, knihy, cestování, psaní... Co víc říct? Sledujte mě i na instagramu @veronikatazlerova

Zanechte komentář