Víte, jak chutnají pravé těstoviny Carbonara?

Na talíři / 3.8.2014

Po návštěvách „pravých italských restaurací“ jsem dospěla k názoru, že málokdo ví, jak chutná pravá Carbonara. 

Varianty se smetanou, eidamem či anglickou slaninou jsou vcelku děsivé a proto bychom rádi uvedli tuhle lahodu na pravou míru. Na počátku všeho jsou kvalitní suroviny, což je neotřesitelný základ celé italské kuchyně. Italské jídlo je typické menším počtem dobrých surovin, ze kterých dokážete vykouzlit až nepochopitelně výrazné a lahodné chutě. Z toho důvodu se nebojte trochu investovat a budete mile překvapeni tím, že když platíte za kvalitu a ne za kvantitu, konečná cena bude skoro stejná.

Suroviny:

2 porce

  • 100 g pancetty
  • 2 žloutky z čerstvých vajec
  • 200 g semolinových těstoviny (kupované či domácí)
  • nastrouhaný parmezán
  • sůl, pepř, olivový olej

Těstoviny Carbonara

V první řadě je třeba dát vařit vodu na těstoviny. Do vody nasypte vrchovatou lžíci soli a zalijte lžící olivového oleje, přiveďte k varu a těstoviny dejte vařit.

Jaké použít těstoviny?

Semolinové nebo jakékoliv jiné kvalitní. Jsou důležité proto, že díky svojí struktuře se, na rozdíl od těch méně kvalitních, celé obalí omáčkou. Jídlo se hezky spojí, nebude suché a tak budete moci vychutnávat vše najednou.

Mezitím si nakrájejte pancettu na ploché proužky a osmahněte na pánvi. Nepřilévejte tuk, protože je tučná dost na to, aby se nepřipálila – hlídejte, aby byla křupavá, ale šťavnatá – pánev odstavte.

Oddělte si žloutky od bílků a žloutky dejte do menší misky, přidejte špetku soli a čerstvě mletý pepř a nalijte cca 4-5 lžic vařící vody z těstovin a promíchejte. Poté zasypte parmazánem tak, aby směs získala konzistenci lehké omáčky.

Pancetta

Italská, slovinská a chorvatská sušená slanina, jejíž chuť se liší podle různých regionů. Tato slanina je připravována z nasoleného a okořeněného vepřového boku a dost výrazně se liší od naší oblíbené anglické a to chutí i kvalitou.  Je k sehnání v italských obchodech, jako je např. Wine Food market (stejně jako semolinové těstoviny) ze cenu cca 60 Kč / 100 g a krájí se na tenké plátky.

Uvařené těstoviny slijte a nasypte do pánve s pancettou a promíchejte. Je dobré, aby byla pánev ještě rozpálená, ale ne příliš – teplota musí být taková, aby prohřála a lehce zahustila žloutkovou směs, ale zároveň ji nepřeměnila v neforemnou omeletu, proto je dobré, když je tak 2-3 minutky po stažení z rozpálené plotny. Nalijte směs do těstovin s pancettou, rychle promíchejte tak, aby byly těstoviny hezky vláčné a vlhké a ihned servírujte.

Posypte parmezánem, otevřete si nějaké dobré bílé víno a pak si jen užívejte chuť Itálie.

Těstoviny Carbonara, zdroj: Magdaléna Simonová, Generace21

Těstoviny Carbonara. Zdroj: Magdaléna Simonová, Generace21

Jak poznáte čerstvá vejce?

zdroj: photl.com

Čerstvá vejce. Zdroj: photl.com

U vajec koupených v obchodě jen stěží poznáte, jak jsou stará, stejně jako u domácích, které vám v lednici vydrží třeba měsíc. Protože se do Carbonary dává vejce syrové, je lepší si ho vždy prověřit, stejně jako u dalších syrových jídel jako je tatarák nebo třeba vejce naměkko.

Vezměte nějakou vyšší mísu, sklenici, hrnec nebo cokoliv vysokého, co máte po ruce, a napusťte ji skoro až po okraj vlažnou vodou (některé babičky tvrdí, že ji máte i osolit) a vložte do ní vejce. Pokud se drží u dna, nejlépe naležato, je krásně čerstvé, pokud u dna stojí, není to žádná velká sláva, ale syrové si ho dát můžete. Pokud vám vejce vyletí nahoru na hladinu, zásadně nekonzumovat bez tepelné úpravy, ale doporučujeme už takové vejce vyhodit.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Magdaléna Simonová

Magdaléna Simonová

Jednoduše miluju jídlo - za plotnou i za stolem a chci tyhle požitky sdílet s okolím. Když nejím a nevařím, studuju sociologii na UK, píšu o hudbě a pracuju v mediálním výzkumu.

Zanechte komentář