Vydejte se na místa, kde se psaly dějiny

Cestování / 5.8.2014

Jste milovníky historie a hledáte zajímavé cíle svých cest? Navštivte tedy místa, kudy kráčela historie.

Omaha Beach, Francie

Na první pohled zcela obyčejná pláž v Normandii na severu Francie, ovšem na druhý pohled jedno z klíčových míst druhé světové války. Dne 6. června letošního roku uplynulo přesně 70 let ode Dne D, okamžiku, kdy se na pěti plážích v Normandii vylodila spojenecká vojska pod krycím názvem Operace Overlord a začala osvobozovat Evropu od nacistické nadvlády.

[stream odkaz=“ http://www.stream.cz/slavnedny/686766-den-d-6-cerven „]

Největší vyloďovací akci v historii připomíná památník  přímo na pláži Omaha. V přilehlé vesničce Saint-Laurent-sur-Mer najdeme také muzeum věnované Dni D. Expozice zahrnuje vyloďovací čluny, výstroj a výzbroj jak amerických, tak i německých vojáků, a mnoho dalšího. Posledním místem, jehož návštěvu byste neměli opomenout, je hřbitov s 9 387 hroby mrtvých vojáků americké armády. Jedna z nejdůležitějších operací druhé světové války inspirovala také mnoho režisérů, mimo jiné i Stevena Spielberga, jehož snímek Zachraňte vojína Ryana byl oceněn pěti Oscary.

Hřbitov v Saint Laurent

Na hřbitově v Saint Laurent jsou pohřbeni především američtí vojáci. Zdroj: foter.com fruitygoose

Volgograd, Rusko

Významným milníkem 2. světové války byla rovněž bitva u Stalingradu, která probíhala od srpna 1942 do února 1943. Tato bitva byla jedním z nejstrašnějšíchnejkrvavějších bojů v historii a nechala za sebou dva miliony mrtvých nebo raněných a zcela zničené město. Znamenala ale zásadní obrat ve vývoji války, jelikož od této chvíle německá armáda v podstatě až do Berlína už jen ustupovala.

V 60. letech dostal Stalingrad současné jméno Volgograd a z pouhých 1 500 obyvatel, kteří přežili hrůzy války, se město rozrostlo v milionovou metropoli. Bitvu dnes připomíná monumentální socha antické bohyně Niké, „Matka volá vlast“, která je součástí památníku a rozsáhlého hřbitova na Mamajevově mohyle. Právě na tomto místě probíhaly nejurputnější boje mezi Němci a Sověty.

socha Niké

Socha bohyně Niké ve Volgogradu je největší sochou ženy na světě. Zdroj: foter.com Martha de Jong-Lantink

Waterloo, Belgie

Mezi událostmi, které významně zamíchaly evropskými dějinami, nesmíme opomenout ani bitvu u Waterloo v roce 1815. Zde se proti sobě postavila francouzská armáda v čele s Napoleonem proti spojeneckému vojsku Velké Británie, PruskaNizozemska. Jednalo se o poslední a rozhodující bitvu napoleonských válek, jež měla za následek konec císařství ve Francii, definitivní porážku Napoleona a jeho následný exil na ostrově Svaté Heleny, kde o šest let později také zemřel.

bitva u Waterloo

Čas od času se u Waterloo konají rekonstrukce bitvy. Zdroj: foter.com Esdanitoff

Bezmála o sto let později byl na místě bitvy, na uměle vybudovaném pahorku, zbudován památník , jemuž dominuje socha lva, který cení zuby směrem na Francii. V samotné obci najdeme Wellingtonovo muzeum, ve kterém si můžeme prohlédnout uniformy, zbraně, mapy a různé předměty z bojiště.

Waterloo

Napoleonovu porážku u Waterloo dnes připomíná socha lva. Zdroj: foter.com Henk Bekker

Místo posledního Napoleonova boje mimo jiné proslavilo švédskou hudební skupinu ABBA. Hitem „Waterloo“ totiž v roce 1974 odstartovali na Eurovision Song Contest svou hvězdnou kariéru.

Bílá hora, Česká republika

Bitva na Bílé hoře se odehrála 8. listopadu 1620 a byla jednou z událostí, která započala třicetiletou válku. Napětí panovalo v českých zemích už od roku 1618, kdy na Pražském hradě došlo k defenestraci z důvodu nedodržování svobody vyznání, kterou stanovoval Rudolfův Majestát. Češi si zvolili protestantského krále Fridricha Falckého, což se ve Vídni setkalo s odporem a celá situace vyvrcholila právě na Bílé hoře, kde se střetla česká stavovská armádaKatolickou ligou. Za necelé dvě hodiny bylo dobojováno a osud českého státu byl zpečetěn na dlouhých 300 let.

Letohrádek Hvězda

Uvnitř letohrádku Hvězda je umístěna expozice o bitvě na Bílé hoře. Zdroj: wikimedia commons Adam Zivner

Bílá hora je dnes součástí stejnojmenné čtvrti na západním okraji Prahy. Na jejím vrcholku se nachází renesanční letohrádek Hvězda, který zde stál už několik desítek let před bitvou. V současné době se uvnitř nachází expozice o bitvě.

Na světě je ale mnoho dalších míst, které se staly důležitými milníky historie. Jaká událost a místo podle vás nejvíce ovlivnilo dějiny lidstva?

Zdroj perexové fotografie: foter.com SergiooAF

Zdroj videa: stream.cz

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář