Tour de France 2014, cyklistika, stará dáma

Tour de France jde do poslední třetiny

Sport / 24.7.2014

Autor:

Nejstarší a taky nejnáročnější cyklistický závod Evropy vede po patnácti etapách Ital. Kdo ale zdvihne vítězně ruce v samotném konci závodu?

Trikoty Tour de France

Žlutý – tento nejslavnější trikot nosí vždy vedoucí jezdec celkového pořadí, později vítěz celého závodu.

Zelený – je udělován za sprintérské body, tedy těm, kteří se v jednotlivých etapách umístí na předních příčkách.

Puntíkatý – trikot pro Krále hor. Uděluje se za vrchařské body, které jezdci obdrží za vítězství v stoupání (horské etapy).

Bílý – obdoba žlutého trikotu, uděluje se ale jezdci mladšímu 25 let.

Nejslavnější cyklistický závod se koná pravidelně už od roku 1903, kdy vznikl jako propagace francouzských novin. Dnes se nepochybně řadí mezi největší sportovní akce roku. Nabízí 21 etap, od běžných rovinatých, přes horské až po časovky jak týmů, tak jednotlivců. Vítězem se stává závodník s nejlepším celkovým časem. Ačkoliv Tour, jak už název napovídá, vznikla ve Francii, dnes je běžné, že některé etapy zavedou sportovce do dalších států Anglie, Německa, Španělska, Švýcarska, ale i dalších.

Patnáctá etapa nabídla drama

Letošní ročník už má za sebou patnáct etap z celkových jednadvaceti. Po náročném úseku v Alpách nabízela tato část závodu klasickou rovinu o délce 222 kilometrů. Nejvíce si na tento úsek věřili Švýcar Martin Elmiger a Jack Bauer z Nového Zélandu. Prakticky celý závod odjeli na špici, daleko před pelotonem. Ačkoliv Elmiger je v celkovém pořadí na 60. místě, v této etapě chtěl atakovat vítězství, což je triumf sám o sobě. Leč v cíli se jen těžko bránil hořkým slzám.

Necelých dvacet kilometrů před cílem zahájil hlavní peloton velkolepou stíhací jízdu. Přestože oba závodníci, kteří se v průběhu závodu trhli, dřeli ze všech sil, na závěrečný sprint nestačili. Peloton je pohltil a vítězem etapy se nakonec stal Alexander Kristoff z Norska. Elmiger stěží dojel desátý a Novozélanďan Bauer na šestnáctém místě.

Tour de France 2014, cyklistika, stará dáma

Jsou to právě trikoty, které dělají boje na Tour ještě zajímavější.

Celkové pořadí vede Nibali

Žlutý trikot i po této etapě zůstává italskému závodníkovi Vincenzo Nibalimu. Na záda mu dýchá Alejandro Valverde Belmonte ze Španělska. Nejvýše postaveným „domácím“ závodníkem je Romain Bardet na třetím místě, na Nibaliho ztrácí necelých pět minut. Určitě bude chtít zasáhnout do bojů o celkové vítězství, koneckonců je to právě Francie, která zatím získala ve „Staré dámě“, jak se Tour přezdívá, nejvíce triumfů. Nejlepším Čechem v závodu je Leopold König, aktuálně na osmém místě celkového pořadí.

Tour končí již o víkendu 26. – 27.7.2014.

Zdroj fotografií: Wikimedia commons

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář